Modułowe buty wydrukowane w 3D. Innowacyjny projekt polskiego designera

Polski projektant Zulu Kuki opracował innowacyjne i ekologiczne buty wyprodukowane w technologii druku 3D. Projekt powstał we współpracy z izraelskim startupem Balena specjalizującym się w opracowywaniu innowacyjnych tworzyw.

Publikacja: 18.09.2024 13:34

Buty zaprojektowane przez Zulu Kuki są modułowe, co daje możliwość personalizacji. Są też biodegrado

Buty zaprojektowane przez Zulu Kuki są modułowe, co daje możliwość personalizacji. Są też biodegradowalne i nadają się do kompostowania.

Foto: Balena Zulu Kuki

Polski projektant działający pod pseudonimem Zulu Kuki zaprojektował innowacyjne buty wykonane w technologii druku 3D, które na dodatek są biodegradowalne i nadają się do kompostowania.

Modularne buty, o których mowa, można też modyfikować na różne sposoby. Buty, które zdaniem ich twórców, mogą zrewolucjonizować branżę obuwniczą, powstały we współpracy z izraelskim startupem Balena.

Zulu Kuki i Balena. Modularne i biodegradowalne buty

Balena to działający od 2020 roku izraelski startup specjalizujący się w tworzeniu ekologicznych materiałów do druku 3D. Firma nawiązała współpracę z polskim projektantem Zulu Kuki, ma na koncie współprace z takimi markami jak Porsche, Adidas czy Off-White.

Czytaj więcej

Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów

Wygląd butów będącym efektem współpracy Polaka z jest futurystyczny, choć Zulu Kuki przekonuje, że inspiracje czerpał z sylwetek klasycznych samochodów sportowych z lat 70.

Istotną cechą butów, o których mowa, jest ich modularność. Odróżnia je to od znakomitej większości „tradycyjnych” butów sportowych, w których wymienić można co najwyżej sznurówki.

Owa modularność butów autorstwa Zulu Kuki polega na możliwości wymiany takich elementów jak podeszwa lub wyściółka. Dzięki temu użytkownik sneakersów zyskuje możliwość modyfikowania i dopasowania kolorystyki, a także niektórych szczegółów projektu do swoich preferencji.

Rewolucyjne buty polskiego projektanta. Współpraca Zulu Kuki z firmą Balena

Wspólny projekt Baleny i Zulu Kuki to dowód, że estetyka i użyteczność produktu mogą iść w parze z aspektami ekologicznymi. Takie zresztą cele od początku przyświecały autorom nowego modelu butów.

Jak zapewniają, kluczowy dla praktycznego aspektu butów jest materiał, z którego je wykonano. Mowa o innowacyjnym tworzywie o nazwie BioCir®flex3D, którego twórcami są inżynierowie Baleny.

BioCir®flex3D w ponad 50 procentach składa się z surowców pochodzenia naturalnego. Tworzywo jest elastyczne, wyróżnia je duża wytrzymałość, nawet w trudnych warunkach. Nadaje się również użycia w technologii druku 3D, dzięki czemu można stworzyć z niego wiele różnych modeli obuwia – i nie tylko.

Funkcjonalności materiału towarzyszy również jego ekologiczny charakter. BioCir®flex3D jest w stu procentach biodegradowalny, można go też kompostować w specjalizujących się w tym zakładach przemysłowych. Minimalizuje to więc ryzyka przedostania się do środowiska naturalnego jakichkolwiek toksycznych substancji. BioCir®flex3D nadaje się też do recyklingu i upcyklingu.

Zdaniem specjalistów z Baleny model butów, który powstał we współpracy z polskim projektantem, zrewolucjonizuje rynek branży obuwniczej. Nie jest to zresztą pierwszy model butów w technologii druku 3D, które stworzyła firma Balena na bazie swoich innowacyjnych tworzyw.

Izraelski startup ma już na koncie kilka projektów butów, które w całości lub w części powstały z autorskich materiałów firmy. Startup nawiązał też pewien czas temu współpracę z projektantką Kitty Shukman, której efektem były klapki z druku 3D.

Polski projektant działający pod pseudonimem Zulu Kuki zaprojektował innowacyjne buty wykonane w technologii druku 3D, które na dodatek są biodegradowalne i nadają się do kompostowania.

Modularne buty, o których mowa, można też modyfikować na różne sposoby. Buty, które zdaniem ich twórców, mogą zrewolucjonizować branżę obuwniczą, powstały we współpracy z izraelskim startupem Balena.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Moda
Nowa kolekcja Uniqlo U. Słynny francuski projektant w świecie warstw
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Moda
„Srebrni klienci” stają się potęgą. Nadzieja dla europejskich marek odzieżowych
Moda
Właściciel Zary zmienia politykę. Przełomowa decyzja dla branży odzieżowej
Moda
Wiosenna premiera domu mody Chanel. Dwie gwiazdy w nowej kampanii
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Moda
Powolny zmierzch ikony świata mody. Nadchodzi spadek sprzedaży o 70 procent
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście