Pokaz Chanel w Manchesterze: ulica staje się wybiegiem

Chanel zaprezentował najnowszą kolekcję Métiers d'art 2023/24. Pokaz byl nietypowy: jedna z ulic Manchesteru na kilka godzin stała się wybiegiem, po którym paradowały modelki prezentując nową kolekcję francuskiego domu mody.

Publikacja: 20.12.2023 04:29

Najnowszy pokaz Chanel odbył się na jednej z ulic Manchesteru.

Najnowszy pokaz Chanel odbył się na jednej z ulic Manchesteru.

Foto: Copyright CHANEL

Francuska marka Chanel wyjechała ze swoją za najnowszą kolekcją za kanał La Manche, do Wielkiej Brytanii, a konkretnie – do Manchesteru. Dyrektorka kreatywna marki, Virginie Viard, postanowiła puścić oko do brytyjskiej mody, a także do popkultury.

Kolekcja Chanel Métiers d'art 2023/24 w Manchesterze

Manchester od dekad tętni artystycznym życiem. W industrialnych przestrzeniach tego miasta rodziły się nowe gatunki muzyki i street art., tworzą tu też awangardowi artyści. To właśnie z Manchesteru pochodzą takie zespoły jak Oasis, The Stone Roses, New Order czy The Smiths – by wymienić tylko kilka z nich. Sto lat temu bywała tu też sama Coco Chanel, która przecież przez dekadę była związana z brytyjskim arystokratą.

Czytaj więcej

„Leniwy luksus” zdominuje 2024 rok. Ostateczny koniec trendu „quiet luxury”?

Najnowsza kolekcja Chanel to ukłon w stronę artystycznego dorobku Manchesteru, a także jego powiązań z marką. Miejsce, w którym odbył się pokaz kolekcji Métiers d'art 2023/24, było nieprzypadkowe. Swoje projekty Virginie Viard zaprezentowała na ulicy Thomas Street w dzielnicy Northern Quarter w centrum Manchesteru.

Foto: Copyright CHANEL

W otoczeniu zabytkowych kamienic z cegły i przy deszczowej pogodzie flagowe dla Chanel tweedowe garsonki nabrały wybitnie angielskiego charakteru. Uchwyciły też pewien element, który jest wspólny i nieodzowny zarówno dla współczesnej mody francuskiej, jak i angielskiej: traktowanie klasyki XX-wiecznej mody z nonszalanckim luzem.

Widać go chociażby w czarnych sukienkach typu T-shirt z haftowanymi herbami. Z powodzeniem można w nich zawojować muzyczne kluby Manchesteru, jak i brylować w paryskich galeriach sztuki. Choć modelki paradowały w krótkich sukienkach i spódniczkach oraz najmodniejszych w tym sezonie pantoflach typu mary jane, to w kolekcji nie zabrakło też tweedowych płaszczy – w sam raz na typową angielską niepogodę.

Foto: Copyright CHANEL

Jak we wszystkich dotychczasowych kolekcjach Chanel, najnowsze projekty Viard są też szalenie kobiece. Tweedowe i denimowe kokardy oraz błyszczące, często zabawne aplikacje nadają ubraniom lekkiego, dziewczęcego charakteru.

Wszystko to dyrektorka kreatywna Chanel utrzymała w kontrastowej kolorystyce. Część kolekcji stanowiły stylizacje w stonowanej, „jesiennej” tonacji, nawiązującej do typowej brytyjskiej pogody, część – w żywszych odcieniach liliowego, pomarańczowego, czerwieni i różu.

Chanel: ukłon w stronę Wielkiej Brytanii

Pokaz w Manchesterze odbył się we współpracy z szeregiem tamtejszych twórców. Wśród nich znalazł się między innymi Peter Saville, legendarny twórca okładek albumów muzycznych oraz współzałożyciel słynnej niezależnej wytwórni płytowej Factory Records.

Foto: Copyright CHANEL

Relacjonując manchesterską edycję Métiers d'art, Lisa Armstrong z „Telegrapha” zauważyła, że angielskich smaczków było więcej. Jednym z prezentów dla uczestników imprezy były koszulki Manchesteru United, wszystkie z numerem 5 – w nawiązaniu do nazwy flagowych perfum Chanel.

Niedługo po pokazie do mediów trafiła również sesja fotograficzna autorstwa brytyjskiego fotografa mody i dokumentalisty, Jamiego Hawkeswortha. Sesja odbyła się nigdzie indziej, jak właśnie w Manchesterze, a modelki i modele, którzy wzięli w niej udział, to młodzi mieszkańcy tego miasta.

Foto: Copyright CHANEL

Dość powiedzieć, że Chanel od dłuższego czasu ma silne związki z Wielką Brytanią i jest marką francuską w zasadzie już tylko symbolicznie. W ciągu ostatnich kilku lat holding Chanel Ltd., do którego należą wszystkie spółki związane z Chanel, przeszedł restrukturyzację. Jej finałem było przeniesienie pełni władzy nad holdingiem do Londynu.

Od 2022 roku siedziba skonsolidowanego holdingu Chanel Ltd. znajduje się przy Bond Street 158-159 w Londynie. W tym samym budynku znajduje się też reprezentacyjny butik marki Chanel.

Francuska marka Chanel wyjechała ze swoją za najnowszą kolekcją za kanał La Manche, do Wielkiej Brytanii, a konkretnie – do Manchesteru. Dyrektorka kreatywna marki, Virginie Viard, postanowiła puścić oko do brytyjskiej mody, a także do popkultury.

Kolekcja Chanel Métiers d'art 2023/24 w Manchesterze

Pozostało 93% artykułu
Moda
Branża luksusowa odkryła nową „żyłę złota”. Na tym rynku nie ma kryzysu
Moda
Prezes słynnego domu mody krytykuje branżę luksusową. „Zdradziliśmy klientów”
Moda
Ulubiona marka Elżbiety II w kryzysie. Co zostało z potęgi brytyjskiego stylu?
Moda
„Cicha logomania” podbija branżę mody. To nowy symbol statusu i zamożności
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Moda
Słynny producent butów wchodzi do Chin. Koniec sporu trwającego ćwierć wieku