Pokaz Chanel w Manchesterze: ulica staje się wybiegiem

Chanel zaprezentował najnowszą kolekcję Métiers d'art 2023/24. Pokaz byl nietypowy: jedna z ulic Manchesteru na kilka godzin stała się wybiegiem, po którym paradowały modelki prezentując nową kolekcję francuskiego domu mody.

Publikacja: 20.12.2023 04:29

Najnowszy pokaz Chanel odbył się na jednej z ulic Manchesteru.

Najnowszy pokaz Chanel odbył się na jednej z ulic Manchesteru.

Foto: Copyright CHANEL

Francuska marka Chanel wyjechała ze swoją za najnowszą kolekcją za kanał La Manche, do Wielkiej Brytanii, a konkretnie – do Manchesteru. Dyrektorka kreatywna marki, Virginie Viard, postanowiła puścić oko do brytyjskiej mody, a także do popkultury.

Kolekcja Chanel Métiers d'art 2023/24 w Manchesterze

Manchester od dekad tętni artystycznym życiem. W industrialnych przestrzeniach tego miasta rodziły się nowe gatunki muzyki i street art., tworzą tu też awangardowi artyści. To właśnie z Manchesteru pochodzą takie zespoły jak Oasis, The Stone Roses, New Order czy The Smiths – by wymienić tylko kilka z nich. Sto lat temu bywała tu też sama Coco Chanel, która przecież przez dekadę była związana z brytyjskim arystokratą.

Czytaj więcej

„Leniwy luksus” zdominuje 2024 rok. Ostateczny koniec trendu „quiet luxury”?

Najnowsza kolekcja Chanel to ukłon w stronę artystycznego dorobku Manchesteru, a także jego powiązań z marką. Miejsce, w którym odbył się pokaz kolekcji Métiers d'art 2023/24, było nieprzypadkowe. Swoje projekty Virginie Viard zaprezentowała na ulicy Thomas Street w dzielnicy Northern Quarter w centrum Manchesteru.

Copyright CHANEL

W otoczeniu zabytkowych kamienic z cegły i przy deszczowej pogodzie flagowe dla Chanel tweedowe garsonki nabrały wybitnie angielskiego charakteru. Uchwyciły też pewien element, który jest wspólny i nieodzowny zarówno dla współczesnej mody francuskiej, jak i angielskiej: traktowanie klasyki XX-wiecznej mody z nonszalanckim luzem.

Widać go chociażby w czarnych sukienkach typu T-shirt z haftowanymi herbami. Z powodzeniem można w nich zawojować muzyczne kluby Manchesteru, jak i brylować w paryskich galeriach sztuki. Choć modelki paradowały w krótkich sukienkach i spódniczkach oraz najmodniejszych w tym sezonie pantoflach typu mary jane, to w kolekcji nie zabrakło też tweedowych płaszczy – w sam raz na typową angielską niepogodę.

Copyright CHANEL

Jak we wszystkich dotychczasowych kolekcjach Chanel, najnowsze projekty Viard są też szalenie kobiece. Tweedowe i denimowe kokardy oraz błyszczące, często zabawne aplikacje nadają ubraniom lekkiego, dziewczęcego charakteru.

Wszystko to dyrektorka kreatywna Chanel utrzymała w kontrastowej kolorystyce. Część kolekcji stanowiły stylizacje w stonowanej, „jesiennej” tonacji, nawiązującej do typowej brytyjskiej pogody, część – w żywszych odcieniach liliowego, pomarańczowego, czerwieni i różu.

Chanel: ukłon w stronę Wielkiej Brytanii

Pokaz w Manchesterze odbył się we współpracy z szeregiem tamtejszych twórców. Wśród nich znalazł się między innymi Peter Saville, legendarny twórca okładek albumów muzycznych oraz współzałożyciel słynnej niezależnej wytwórni płytowej Factory Records.

Copyright CHANEL

Relacjonując manchesterską edycję Métiers d'art, Lisa Armstrong z „Telegrapha” zauważyła, że angielskich smaczków było więcej. Jednym z prezentów dla uczestników imprezy były koszulki Manchesteru United, wszystkie z numerem 5 – w nawiązaniu do nazwy flagowych perfum Chanel.

Niedługo po pokazie do mediów trafiła również sesja fotograficzna autorstwa brytyjskiego fotografa mody i dokumentalisty, Jamiego Hawkeswortha. Sesja odbyła się nigdzie indziej, jak właśnie w Manchesterze, a modelki i modele, którzy wzięli w niej udział, to młodzi mieszkańcy tego miasta.

Copyright CHANEL

Dość powiedzieć, że Chanel od dłuższego czasu ma silne związki z Wielką Brytanią i jest marką francuską w zasadzie już tylko symbolicznie. W ciągu ostatnich kilku lat holding Chanel Ltd., do którego należą wszystkie spółki związane z Chanel, przeszedł restrukturyzację. Jej finałem było przeniesienie pełni władzy nad holdingiem do Londynu.

Od 2022 roku siedziba skonsolidowanego holdingu Chanel Ltd. znajduje się przy Bond Street 158-159 w Londynie. W tym samym budynku znajduje się też reprezentacyjny butik marki Chanel.

Francuska marka Chanel wyjechała ze swoją za najnowszą kolekcją za kanał La Manche, do Wielkiej Brytanii, a konkretnie – do Manchesteru. Dyrektorka kreatywna marki, Virginie Viard, postanowiła puścić oko do brytyjskiej mody, a także do popkultury.

Kolekcja Chanel Métiers d'art 2023/24 w Manchesterze

Pozostało 93% artykułu
Moda
Pieniądze nie mają dla nich znaczenia. Klienci VIC: nadzieja branży luksusowej
Moda
Nowa najbardziej pożądana marka na świecie. Za jej sukcesem stoi film z Zendayą
Moda
Słynna marka luksusowa powraca. Wznowi produkcję po 12 latach nieobecności
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek