Kto ma prawo produkować brzydkie buty? New Balance pozywa konkurencję

Amerykańska marka New Balance pozwała do sądu włoskiego producenta butów, firmę Golden Goose. Spór dotyczy rzekomego kopiowania niezwykle popularnych obecnie flagowych modeli butów sportowych firmy New Balance.

Publikacja: 29.08.2023 13:59

„Dad Shoes” – mało wyrafinowane i niezbyt ciekawe wizualnie buty sportowe – przez wiele lat uznawane

„Dad Shoes” – mało wyrafinowane i niezbyt ciekawe wizualnie buty sportowe – przez wiele lat uznawane były za obuwie dla seniorów. Od kilku lat mamy do czynienia z zupełnie innym trendem – „Dad Shoes” stały się niezwykle popularne i pożądane przez miłośników butów sportowych.

Foto: H Liu

„Dad shoes” to zbiorcza nazwa mało wyrafinowanych i niezbyt ciekawych wizualnie butów sportowych, które w przeszłości najchętniej kupowali seniorzy – stąd nazwa.

W ostatnich latach „Dad Shoes” stały się szalenie popularne. Ten trend wykorzystał między innymi dom mody Balenciaga, który kilka lat temu zaprezentował model Triple S będący luksusowym odwołaniem do trendu „Dad Shoes”.   

Z tym trendem kojarzone są też niektóre produkty firmy New Balance, przede wszystkim modele z serii 990. I właśnie te buty stały się powodem sporu prawnego między New Balance a Golden Goose. Amerykanie pozwali włoską firmę, zarzucając jej produkcję sneakersów łudząco podobnych do swoich flagowych „Dad Shoes”.

New Balance kontra Golden Goose. Spór o„Dad Shoes”

Są praktyczne, wygodne i dzięki dość przystępnej cenie może sobie na nie pozwolić szerokie grono klientów. Mowa o produkowanych od lat 80. ubiegłego stulecia sneakersach marki New Balance, które przy całej liście zalet zdaniem wielu komentatorów mają jedną, kluczową wadę: wyglądają staromodnie i odrobinę obciachowo.

Czytaj więcej

Chińczycy przejmują ulubioną markę królowej Elżbiety II. Była o krok od upadku

Paradoksalnie, to właśnie vintage’owy charakter tych sportowych butów sprawił, że w ostatnich latach cieszą się one niebywałą popularnością. Największą bodaj furorę zrobiły modele z serii 990, do których mniej więcej w drugiej dekadzie XXI wieku przylgnęła ironiczna nazwa „dad shoes”. Wyglądają one bowiem jak ulubione sneakersy mężczyzn, których młodość przypadała na lata 80. i 90.

Przydomek ten spodobał się nawet samej marce New Balance, która postanowiła wykorzystywać go w swoich kampaniach reklamowych. I to właśnie „dad shoes” stały się przyczyną prawnej batalii, którą marka wytoczyła włoskiemu producentowi obuwia Golden Goose.

W pozwie z 18 sierpnia 2023 roku, jaki marka New Balance złożyła w sądzie federalnym w Massachusetts, zarzuca ona swojemu rywalowi, że ten bezprawnie wykorzystuje charakterystyczne cechy modeli z serii 990 w butach własnej produkcji. Chodzi również o wykorzystanie słowa „dad” w ich nazwie.

„Dad Shoes”: kto ma prawo je produkować?

W akcie oskarżenia przedstawiciele New Balance zauważają, że sneakersy marki Golden Goose pod względem swojej formy bardzo przypominają buty z serii 990. Bardzo podobna jest także kolorystyka, w której dominuje flagowy dla „dad shoes” szary kolor.

Uwagi dotyczą również nazwy sneakersów marki Golden Goose, która brzmi „Dad-Star”. Oskarżyciel zarzuca włoskiemu producentowi, że tworząc handlowe nazwy swoich sneakersów, wykorzystał przydomek „dad shoes”, od lat kojarzący się z butami New Balance, które jako pierwsze zyskały to miano. (Z czasem potoczna nazwa „dad shoes” przylgnęła również do sneakersów takich marek jak Nike, Adida, Reebok i wielu innych.)

Zdaniem oskarżyciela zabiegi Golden Goose powodują wysokie ryzyko wprowadzenia klientów w błąd. „Może to dezorientować przeciętnych klientów, którzy mogą niesłusznie uwierzyć, że New Balance ma jakiekolwiek powiązania z butami Golden Goose, lub że New Balance sponsorował lub zatwierdził wykorzystanie projektu przez Golden Goose” – czytamy w treści pozwu, który cytuje branżowy serwis „The Fashion Law”.

Zarzuty New Balance w kierunku włoskiego rywala dotyczą fałszywego oznaczenie pochodzenia sneakersów, naruszenia znaku towarowego oraz osłabienia znaku towarowego. Przedstawiciele amerykańskiej marki żądają, aby sąd nakazał Golden Goose wycofanie wszystkich butów posiadających cechy podobne do tych z serii 990 New Balance, a także rekompensatę pieniężną.

„Dad shoes” to zbiorcza nazwa mało wyrafinowanych i niezbyt ciekawych wizualnie butów sportowych, które w przeszłości najchętniej kupowali seniorzy – stąd nazwa.

W ostatnich latach „Dad Shoes” stały się szalenie popularne. Ten trend wykorzystał między innymi dom mody Balenciaga, który kilka lat temu zaprezentował model Triple S będący luksusowym odwołaniem do trendu „Dad Shoes”.   

Pozostało 89% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z