Najbardziej tajemniczy europejski ród miliarderów odsłania karty. Walka o rynek

Niemiecka rodzina kontrolująca znaną markę odzieżową C&A to jedna z najbardziej tajemniczych europejskich dynastii. Sytuacja na rynku zmusza niemieckich miliarderów do większej otwartości.

Publikacja: 18.04.2025 16:26

C&A, jeden z kluczowych elementów biznesowego imperium rodziny Brenninkmeijerów to marka niezwykle p

C&A, jeden z kluczowych elementów biznesowego imperium rodziny Brenninkmeijerów to marka niezwykle popularna w Europie.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Ród Brenninkmeijer, do której należy znana marka odzieżowa C&A, to jedna z najbogatszych i zarazem najbardziej tajemniczych europejskich rodzin. Jak informuje Bloomberg, unikający jak dotąd rozgłosu właściciele odzieżowego giganta muszą wyjść z cienia. Kim są Brenninkmeijerowie i jaka jest historia sukcesu tej rodziny?

Właściciele C&A: miliarderzy, którzy unikają rozgłosu

Właścicielami marki C&A są członkowie rodziny Brenninkmeijer, której majątek wycenia się na prawie 40 miliardów dolarów. To jeden z klasycznych przykładów fortun w Europie, który można określić mianem „stare pieniądze”.

Od pokoleń szczegóły działalności rodzinnej firmy Brenninkmeijerów były pilnie strzeżoną tajemnicą. Nigdy nie ujawniano ani struktury, ani wyników finansowych.

Czytaj więcej

Arcyrywal Zary rozwija swoją nową markę. Kolejne sklepy jeszcze w tym roku

O przedsiębiorstwie wiadomo jedynie tyle, że kieruje nim rodzinny holding Cofra, który zajmuje się też inwestycjami w branży finansowej, a także między innymi w nieruchomości i nowe technologie. Siedziba firmy znajduje się w szwajcarskim mieście Zug.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że zarząd firmy podjął decyzję o zamknięciu prawie jednej czwartej sklepów marki C&A we Francji. Zapowiedziano też zamknięcie fabryki ubrań z dżinsu w niemieckim Monchengladbach, którą uruchomiono zaledwie trzy lata temu.

Choć właściciele C&A nie ujawniają szczegółów dotyczących wyników finansowych firmy, nie ma wątpliwości, że rynkowi rywale podminowują pozycję C&A, która od początku swojej działalności pozycjonowała się jako marka produkująca jakościowe, ale stosunkowo tanie ubrania. Pojawiła się więc potrzeba opracowania nowej strategii.

Jak informuje Bloomberg, sytuacja sprawiła, że rodzina musi wyjść ze „strefy komfortu”, by poszukać funduszy, które pozwolą firmie na rozwój. To może oznaczać większą niż dotąd otwartość Brenninkmeijerów – nie tylko bizensową.

Brenninkmeijer: najbardziej tajemnicza europejska dynastia miliarderów

Brenninkmeijerowie pochodzą z Westfalii w zachodnich Niemczech. Twórcami potęgi posiadającej holenderskie, niemieckie i szwajcarskie korzenie dynastii Brenninkmeijer byli dwaj bracia, Clemens and August Brenninkmeijerowie. Nazwę marki C&A zaczerpnęli od pierwszych liter swoich imion. W 1841 roku w mieście Sneek w Holandii uruchomili pierwszy magazyn z ubraniami, a dwie dekady później – pierwszy sklep.

Sklep C&A w Berlinie.

Sklep C&A w Berlinie.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Rodzina szczyci się jednak znacznie dłuższymi tradycjami. Jej związki z branżą tekstylną sięgają XVII wieku, kiedy przodkowie Brenninkmeijerów zajmowali się handlem tkaninami.

Rewolucja przemysłowa umożliwiła zwiększenie możliwości produkcyjnych firmy, co przyspieszyło jej rozwój i międzynarodową ekspansję. Zaczęto produkować ubrania dobrej jakości na masową skalę, co znacznie obniżyło ich ceny. Marka zaczęła zyskiwać coraz większe grono klientów rekrutujących się z klasy średniej.

Za ojca sukcesu C&A uważa się Bernarda Josepha Brenninkmeijera (1871 – 1945), najmłodszego syna Clemensa. Na początku XX wieku zmodyfikował on strategię firmy i stawiając na model, Który dzisiaj nazwalibyśmy dyskontowym – Bernard wolał zrezygnować z wysokiej marży wierząc, że zarobi na większej sprzedaży. Taka polityka zapoczątkowała okres dynamicznego rozwoju rodzinnej firmy, a po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się globalna ekspansja C&A.

Dynastia Brenninkmeijerów ma powiązania z innymi wpływowymi rodzinami, również arystokratycznymi. Jeden z członków rodziny, Albert Brenninkmeijer, w 2012 roku poślubił holenderską księżniczkę Marię Karolinę Burbon-Parmeńską, krewniaczkę króla Niderlandów Wilhelma-Aleksandra. Od lat Brenninkmeijerowie mają też bliskie powiązania z Kościołem Katolickim, który aktywnie wspierają.

Ród Brenninkmeijer, do której należy znana marka odzieżowa C&A, to jedna z najbogatszych i zarazem najbardziej tajemniczych europejskich rodzin. Jak informuje Bloomberg, unikający jak dotąd rozgłosu właściciele odzieżowego giganta muszą wyjść z cienia. Kim są Brenninkmeijerowie i jaka jest historia sukcesu tej rodziny?

Właściciele C&A: miliarderzy, którzy unikają rozgłosu

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Ludzie
Przejmuje jedną z najsłynniejszych marek świata. Jonathan Anderson dopiął swego
Ludzie
Emilia Urich: Zmiana stała się nową rzeczywistością w firmach
Ludzie
Najmłodszy król Europy. Rok Fryderyka X na tronie: kariera w cieniu matki
Ludzie
Najbogatsza rodzina na świecie: surowce, wielka sztuka i setki miliardów dolarów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał promocyjny
Raymond Cloosterman, twórca marki Rituals: Pozostaliśmy wierni naszej filozofii