Yvon Chouinard bardzo się zdenerwował, gdy w 2017 roku zobaczył swoje nazwisko na liście najbogatszych ludzi świata „Forbesa”. Nigdy nie chciałem być miliarderem – często powtarza to zdanie. Hipokryzja? Chyba nie. Jego dokonania dowodzą, że to raczej konsekwencja wyboru drogi życiowej.
84-letni Chouinard nie trafi już więcej na listę miliarderów. W połowie września Amerykanin zapowiedział, że niemal wszystkie akcje założonej przez niego firmy Patagonia, produkującej odzież trekkingową, zostaną przekazane do organizacji non profit. Dzięki temu stanie się ona dysponentem niebagatelnych zysków firmy, sięgających rocznie ponad stu milionów dolarów. Będzie je wydawać na walkę ze zmianami klimatycznymi.
Rodzina Chouinardów pozbyła się majątku wycenianego na 3 miliardy dolarów. „Naszym jedynym udziałowcem jest Ziemia” – napisał Chouinard w liście informującym o zmianach w Patagonii. Wielu bardzo zamożnych ludzi chętnie opowiada o tym, że są gotowi zaangażować się w walkę z kryzysem klimatycznym. Yvon Chouinard pokazał, że to zaangażowanie nie musi opierać się na zasadzie „tak, ale…”. Może być bezwarunkowe.
Kim jest Yvon Chouinard?
Yvon Chouinard, od wczesnej młodości zapalony wspinacz, nie odziedziczył Patagonii. Nie dostał też pieniędzy od rodziców. Właściwie jedyne, co od nich otrzymał, to zaniedbany kurnik na rodzinnej farmie w kalifornijskiej miejscowości Burbank. To tam pod koniec lat 50. zaczęła się historia przedsięwzięcia, z którego później wypączkowała Patagonia. Początek dała jej pasja Chouinarda – wspinanie i wyprawy.
Czytaj więcej
Patagonia, amerykański producent odzieży technicznej i outdoorowej, oskarża markę odzieżową GAP o celowe skopiowanie charakterystycznej kieszeni z klapką. To element wprowadzony przez Patagonię ponad trzy dekady temu.