Jeden gigant odzieżowy pozywa drugiego. Poszło o małą kieszonkę z klapką

Patagonia, amerykański producent odzieży technicznej i outdoorowej, oskarża markę odzieżową GAP o celowe skopiowanie charakterystycznej kieszeni z klapką. To element wprowadzony przez Patagonię ponad trzy dekady temu.

Publikacja: 24.11.2022 13:13

Przyczyną sporu jest właśnie ta kieszonka, jeden ze znaków rozpoznawczych ubrań Patagonii.

Przyczyną sporu jest właśnie ta kieszonka, jeden ze znaków rozpoznawczych ubrań Patagonii.

Foto: Ajay Suresh, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Patagonia, jedna z najbardziej znanych firm produkujących odzież trekkingową i outdoroową, we wtorek w sądzie federalnym w San Francisco złożyła pozew, w którym stwierdziła, że słynna amerykańska marka odzieżowa GAP „celowo” i „bez pozwolenia” skopiowała prostokątne logo „P-6” oraz kieszeń z klapką, którą Patagonia wykorzystuje w swoich projektach od ponad trzech dekad – informuje agencja Reuters. Jak podkreślono w pozwie, „działania marki GAP miały na celu wprowadzenie klientów w błąd”. „Mają oni uwierzyć, że pozwolono na używanie naszych znaków towarowych” – czytamy. 

Patagonia podkreśliła również, że w poprzednich latach ostrzegała już markę GAP, aby ta zaprzestała kopiowania jej produktów oraz elementów jej ubrań. „Oznacza to, że wykorzystanie naszych projektów i logo nie mogło nastąpić przez przypadek” – podkreślono w pozwie. 

W dokumencie znaleźć można także jednogwiazdkową recenzję opublikowaną w sieci przez jednego z klientów GAP. Projekt, o którym mowa internauta nazwał "oczywistym oszustwem". "Musiałem powiększyć zdjęcie, aby upewnić się, że to na pewno logo GAP" – napisał.

Czytaj więcej

„Zysk to nie wszystko”. Patagonia nie chce już rosnąć

Kultowa kieszeń w bluzach Patagonii

Patagonia zaznacza, że jej marka i logo P-6 znane są nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. „Są one natychmiast rozpoznawane przez konsumentów jako symbol innowacyjnych projektów odzieży, produktów wysokiej jakości oraz odpowiedzialności środowiskowej i korporacyjnej” – podkreślają przedstawiciele marki.

Bluza polarowa Snap-T, o którą toczy się spór, Patagonia wprowadziła na rynek w 1985 roku. Cztery lata później projektanci marki zdecydowali się dołączyć do niej kultową kieszeń z klapką, która jest obecnie jednym ze znaków charakterystycznych dla ubrań produkowanych przez firmę. Mimo upływu lat i zmiany trendów w stylistyce odzieży outdoorowej, bluza wciąż pozostaje jednym z najbardziej znanych i lubianych produktów marki.

Moda
Yuppie powraca, ale w nowej formie. Odżyła wyśmiewana moda sprzed 40 lat
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Moda
Brytyjczycy szykują europejską konkurencję dla Met Gali. Chcą zmienić zasady
Moda
Mężczyźni pokochali biżuterię. Wchodzą na teren zarezerwowany dotąd dla kobiet
Moda
Ofensywa Balenciagi. Koniec skandali, teraz ubiera gwiazdy kina i naukowców
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Moda
Sukcesja po włosku. Dziedziczka słynnego domu mody tworzy własną markę
Moda
Projektanci widzą przyszłość w mrocznych barwach. Oto kolor 2025 roku