Utrata smaku to jeden z częstych objawów związanych z zarażeniem koronawirusem. Dla osób długo przechodzących Covid, jeszcze po wyzdrowieniu niektóre składniki diety, jak czosnek, cebula czy jajka, są nieakceptowalne w smaku, inne wydają się z kolei pozbawione zapachu czy smaku. To właśnie z myślą o takich osobach powstała książka kucharska „Taste & Flavour”, którą od 29 marca będzie można pobrać za darmo na stronie Life Kitchen, angielskiej szkoły kulinarnej działającej w modelu non–profit.
Książka kucharska z przepisami dla osób, które z powodu Covidu straciły węch i smak
Założyciele szkoły i autorzy książki, Ryan Riley i Kimberley Duke, niezbędne doświadczenie zdobywali pracując z osobami cierpiącymi na nowotwory lub przechodzącymi rekonwalescencję po ciężkich chorobach.
Czytaj też: Nowa książka Ikei nauczy cię, co ugotować z resztek w kuchni
Pomysł na Life Kitchen powstał w wyniku osobistych przeżyć twórców, którym nowotwór zabrał rodziców. Wiedza założycieli szkoły na temat parosmii (zaburzenia węchu), anosmii (utraty węchu) i przyczyniającej się do mieszania różnych zapachów fantosmii została wykorzystana w publikacji, której przepisy wykorzystują nie tylko przemyślane kompozycje składników, ale także teksturę i inne czynniki sensoryczne dla większej przyjemności z posiłku dla osób cierpiących na te przypadłości.
Life Kitchen wspierane jest przez całe zaplecze eksperckie. Organizację merytorycznie wspiera m.in. profesor Barry Smith z Centre for the Study of Senses w Londynie. Dzięki naukowcom Riley i Duke opracowali schemat opierający się na pięciu pryncypiach – umami, zapachu, konsystencji, wielowarstwowości i symulacji odpowiadającego za smak nerwu trójdzielnego, wpływającego m.in. na to, że łzawimy podczas krojenia cebuli.