Szkodliwość promieni UV udowodniono naukowo już wiele lat temu. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi co prawda nie zapobiegają nowotworom skóry, pewne jest jednak, że skutecznie chronią przed poparzeniami słonecznymi. Mimo to przybywa osób, którzy apelują, aby przestać używać tego rodzaju produktów z uwagi na ich rzekomą toksyczność.
Czy kosmetyki do opalania są toksyczne? Nowa teoria spiskowa
Działający w mediach społecznościowych influencerzy nierzadko są aktywistami, propagującymi idee, które czasem stoją w całkowitej sprzeczności z aktualną wiedzą naukową. Tego lata ponownie uaktywniła się grupa użytkowników, którzy stanowczo odradzają używania kremów, sprejów i balsamów z filtrami UV.
Czytaj więcej
Jedni mieli go za aroganta, inni za wizjonera, jeszcze inni – za osobę niebezpieczną. Stworzył najpotężniejszą broń w historii ludzkości. Kim był Robert Oppenheimer, o którym opowiada nowy film Chrisa Nolana zatytułowany po prostu „Oppenheimer”?
Grono tych użytkowników dynamicznie rośnie — można ich znaleźć na TikToku, Instagramie i Twitterze. Twierdzą oni, że kosmetyki te są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Twierdzą też, że ich producenci żerują na strachu ludzi przed szkodliwym wpływem słońca, sprzedając produkty, które w dodatku są toksyczne.
Profile w serwisach społecznościowych osób zachęcających do rezygnacji z używania kosmetyków z filtrami UV zbierają setki tysięcy obserwatorów. Tworzą oni społeczności, których członkowie przekonują się nawzajem do słuszności swoich przekonań. Publikują treści, które nie mają żadnego poparcia w nauce.