Apartamentowiec z Chorzowa na liście najpiękniejszych budynków w Europie

W 2020 roku na Wzgórzu Redena w Chorzowie stanął apartamentowiec zaprojektowany przez katowicką pracownię Franta Group. Do listy nagród, które projektanci za ten projekt, trzeba dodać kolejną: złoty medal prestiżowego konkursu w Rosji.

Publikacja: 20.12.2021 12:13

Villa Reden na chorzowskim Wzgórzu Redena.

Villa Reden na chorzowskim Wzgórzu Redena.

Foto: Franta Group

Budynek o nazwie Villa Reden zaprojektował Maciej Franta, założyciel katowickiej pracowni architektonicznej Franta Group. Podczas gali konkursu „Eurasian Prize 2021” w Jekaterynburgu w Rosji projekt nagrodzono w kategorii „Budownictwo mieszkaniowe”.

Villa Reden – najlepszy budynek mieszkalny Azji i Europy

To z pewnością jeden z najładniejszych bloków z mieszkaniami na wynajem w Polsce – a z pewnością jeden z najładniejszych apartamentowców na świecie. Nic dziwnego, że najsłynniejsi profesjonaliści z całego świata ponownie docenili położony w północno-wschodniej części Chorzowa apartamentowiec Reden za estetykę i pomysłowość projektu.

Czytaj więcej

Siła designu: oto najlepsze domy w Polsce

„Eurasian Prize” to odbywający się od 2002 roku konkurs, w którym przyznaje się nagrody dla najciekawszych projektów z dziedzin architektury, urbanistyki i designu. I choć nazwa konkursu sugerowałaby zawężenie rywalizujących projektów do tych z Europy i Azji, to rokrocznie rywalizują ze sobą twórcy z całego świata.

Franta Group

W 2021 roku nagrody przyznano w ponad 20 kategriach. Wśród 24 jurorów tegorocznej edycji konkursu znalazły się takie prominentne nazwiska jak Daniel Liebeskind, Piero Lissoni czy Christos Passas i Patrik Schumacher (odpowiednio: dyrektor zarządzający oraz główny architekt w biurze Zaha Hadid Architects).

W tegorocznej edycji konkursu „Eurasian Prize” rywalizowali designerzy i architekci z 22 krajów z Europy, Azji, a także Afryki i Ameryki Północnej.

Czym wyróżnia się niewielki, liczący osiem mieszkań chorzowski apartamentowiec? Oprócz swojego kameralnego charakteru, zachwyca elementami fasady, którym projektant nadał opływowe kształty, nawiązujące do tradycji modernizmu początków XX wieku.

Villa Reden: w harmonii z otoczeniem, blisko natury

Taki zabieg odbył się nie bez przyczyny. W bezpośrednim sąsiedztwie Villi Reden znajdują się stuletnie kamienice i zrewitalizowane zabudowania pofabryczne. Jednak w odróżnieniu od nich, apartamentowiec projektu Macieja Franty otrzymał drewnianą fasadę, która znakomicie współgra z otaczającymi obiekt dużymi, starymi drzewami.

Franta Group

Cechą apartamentowca Villa Reden, która od razu rzuca się w oczy, jest usytuowanie jej właśnie w otoczeniu drzew. Z dużych balkonów, do których dostęp ma każde z ośmiu mieszkań o powierzchni od 54 do 72 metrów kwadratowych, rozpościera się widok na otaczający Park Redena z zabytkowym, drewnianym kościołem św. Wawrzyńca.

Wszystkie te rozwiązania udowadniają, że wynajmowane mieszkanie nie musi być jedynie miejscem do spania i załatwienia podstawowych potrzeb życiowych. W apartamentach tej klasy ma się przede wszystkim dobrze żyć i wypoczywać. To szczególnie istotne dla osób, które w ostatnim czasie musiały przenieść się z pracą do domu.

Wcześniej Reden otrzymał również nagrody w takich konkursach jak „Iconic Awards 2021”, „DNA Paris Design Awards 2021” czy „European Property Awards”.

W konkursie „Eurasian Prize 2021” w kategorii „Budownictwo mieszkaniowe” srebrny i złoty medal zdobyły projekty z Izraela i Włoch. Są to odpowiednio: apartamentowiec Fein 1 projektu pracowni HQ Architects oraz Casa Tersicore autorstwa architektów z Degli Esposti Architetti.

Villa Reden to dzieło katowickiej pracowni architektonicznej Franta Group założonej i prowadzonej przez Macieja Frantę. W dorobku ta firma ma wiele docenianych budynków mieszkalnych, w Polsce i poza jej granicami.

Budynek o nazwie Villa Reden zaprojektował Maciej Franta, założyciel katowickiej pracowni architektonicznej Franta Group. Podczas gali konkursu „Eurasian Prize 2021” w Jekaterynburgu w Rosji projekt nagrodzono w kategorii „Budownictwo mieszkaniowe”.

Villa Reden – najlepszy budynek mieszkalny Azji i Europy

Pozostało 93% artykułu
Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech