„Brylanty w kolorze brudnej wody”: czy znudziła nam się klasyczna biżuteria?

Pierścionki zaręczynowe od niepamiętnych czasów wyglądają w sposób bardzo przewidywalny: złoto oraz brylanty. Wygląda na to, że mamy dość tej monotonii, bo w tym roku popularne stają kamienie szlachetne o zaskakującej barwie.

Publikacja: 05.01.2022 16:31

Pierścionki zaręczynowe z brylantami w nieoczywistych kolorach to nowy trend.

Pierścionki zaręczynowe z brylantami w nieoczywistych kolorach to nowy trend.

Foto: Morgan Alley

Coraz więcej kobiet planujących ślub pragnie, aby ich pierścionki zaręczynowe były bardzo oryginalne. Od pewnego czasu niezwykle modne są pierścionki z kamieniami w odcieniach brązów czy szarości, a także z inkluzjami. Dotąd tego typu kamienie uważano za produkty niższej jakości, ale wiele wskazuje na to, że ich czas właśnie nadszedł.

Najmodniejsze pierścionki: brylanty szare, brązowe i z inkluzjami

Pierścionki zaręczynowe z klasycznymi, krystalicznie czystymi brylantami od zawsze były biżuteryjnym klasykiem i oczywistym wyborem każdej pary. Nic nie wskazuje na to, aby klasyka miała całkowicie wyjść z mody, jednak jeśli chodzi o pierścionki zaręczynowe, dzieje się coraz ciekawiej.

Czytaj więcej

Wielki powrót pereł. Naprawdę wielki, noszą je też mężczyźni

W ciągu ostatniego roku dało się zauważyć rosnące zainteresowanie brylantami w odcieniach brązów, beżów i szarości, a także brylantami typu „sól i pieprz”, czyli białymi lub szarawymi kamieniami z ciemnymi inkluzjami. Jeszcze niedawno branża jubilerska całkowicie odrzucała te minerały, ponieważ „nieczyste” odcienie, a zwłaszcza owe zanieczyszczenia, znacznie obniżały ich wartość.

Z tego powodu brylanty odrzucane przez branżę jubilerską znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Po latach banicji jubilerzy patrzą ostatnio na te kamienie dużo bardziej przychylnym okiem. Przede wszystkim jednak brylanty o nieoczywistej barwie budzą zainteresowanie klientów i klientek. 

Od pewnego czasu pierścionki z szarymi, brązowymi brylantami (czyli oszlifowanymi diamentami) można znaleźć zwłaszcza w ofertach niewielkich jubilerów. Wielu z nich oferuje też wykonanie całkowicie unikatowego pierścionka na zamówienie. Brylanty w nietypowych kolorach nie są już też domeną niezależnych rzemieślników – do swoich ofert włączają je już najwięksi gracze w branży biżuteryjnej.

Powodem są oczywiście zmieniające się gusty i preferencje, a nawet wartości, jakie przyświecają przyszłym pannom młodym. Doskonałość i nieskazitelna czystość kamienia wcale nie jest najważniejszą cechą, która decyduje o jego kupnie. Kluczowa jest jego unikatowość i oryginalność.

Unikatowość i niedoskonałość jest w cenie

Poza tym, wiele kobiet lubi otaczać się przedmiotami naturalnego pochodzenia. Nie chcą więc, aby tak osobiste akcesorium, jakim jest pierścionek zaręczynowy, w jakikolwiek sposób odstawał od ich stylu życia.

Kamień w kolorach ziemi, który w dodatku posiada inkluzje, bardziej też kojarzy się z naturą, z której przecież pochodzi. Potrzeba powiązania z przyrodą to od dłuższego czasu bardzo silna tendencja, która odbija się na trendach w modzie i designie. W odróżnieniu od perfekcyjnie klarownych kamieni, niedoskonały, a więc naturalny charakter brylantów dużo bardziej przystaje do obecnych preferencji.

Zainteresowanie kolorowymi diamentami to nic nowego. Dotychczas jednak skupiało się ono na żółtych, różowych i niebieskich kamieniach – oczywiście bez żadnych zanieczyszczeń. Tymczasem krystalicznie czyste diamenty w opinii niektórych kobiet są zbyt ostentacyjne, aby nosić je na co dzień lub po prostu… nudne.

Z przyczynami natury estetycznej i światopoglądowej idą w parze bardzo praktyczne, a ściślej – ekonomiczne argumenty. Brylanty, o których mowa, są znacznie tańsze niż ich krystalicznie czyści kuzyni. To przy tym nadal diamenty, a więc najtwardsze i najtrwalsze minerały na świecie.

Biżuteria ma bardzo osobisty charakter. Mało który dodatek oddaje osobowość jego właścicielki w tak dużym stopniu. Pierścionek zaręczynowy niesie przy tym ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, nic więc dziwnego, że kobiety pragną, aby był jedyny w swoim rodzaju. A kupując pierścionek z nietypowym brylantem, można być pewnym, że żadna osoba na świecie nie posiada takiego samego egzemplarza.

Coraz więcej kobiet planujących ślub pragnie, aby ich pierścionki zaręczynowe były bardzo oryginalne. Od pewnego czasu niezwykle modne są pierścionki z kamieniami w odcieniach brązów czy szarości, a także z inkluzjami. Dotąd tego typu kamienie uważano za produkty niższej jakości, ale wiele wskazuje na to, że ich czas właśnie nadszedł.

Najmodniejsze pierścionki: brylanty szare, brązowe i z inkluzjami

Pozostało 89% artykułu
Biżuteria
Największy na świecie producent biżuterii robi rewolucję. Koniec złota z kopalni
Biżuteria
Wyjątkowy design i szlachetne rzemiosło: najlepsza oprawa dla diamentów
Biżuteria
Polacy w czołówce narodów, które kochają biżuterię. Przegrywamy tylko z Czechami
Biżuteria
Światowy potentat rezygnuje z diamentów laboratoryjnych. Są zbyt tanie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biżuteria
Rosjanie wydobyli rekordowo duży diament. Należy do firmy objętej sankcjami