Polska potęgą świata designu. Polacy w czołówce prestiżowego konkursu

Polscy projektanci cieszą się coraz większą renomą i – co najważniejsze – wygrywają prestiżowe konkursy. Dowodem są wyniki najnowszego zestawienia World Design Rankings podsumowującego 2022 rok. Polska zajęła w nim bardzo wysoką pozycję.

Publikacja: 02.01.2023 14:05

Przebudowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych NR 1 w Warszawie, projekt warszawskiej pracowni Koni

Przebudowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych NR 1 w Warszawie, projekt warszawskiej pracowni Konior Studio, zdobyła platynową nagrodę A' Design Award w 2021 roku.

Foto: Bartek Barczyk, materiały prasowe Konior Studio

1 stycznia 2023 roku organizatorzy prestiżowego konkursu dla projektantów A’Design opublikowali ranking podsumowujący osiągnięcia projektantów i artystów z całego świata w 2022 roku. W liczącym 114 państw zestawieniu znalazła się też Polska. Dzięki dokonaniom polskich projektantów zajęliśmy jako kraj bardzo wysoką pozycję

World Design Rankings: Polska w czołówce

World Design Rankings to doroczne zestawienie krajów, z których wywodzą się najlepsi projektanci. Listę sporządzają organizatorzy renomowanego międzynarodowego konkursu A’Design Award. Powstaje ona na podstawie liczby nagród, które w ramach tego konkursu otrzymali jak dotąd projektanci z poszczególnych krajów.

Ranking dotyczy laureatów nagród A’Design Award przyznawanych w takich kategoriach jak architektura, aranżacja wnętrz, projektowanie przemysłowe, moda czy sztuka użytkowa. Projektanci otrzymują pięć rodzajów wyróżnień — platynowe, złote, srebrne, brązowe i żelazne. Każda nagroda jest cenna, ale platynowe wyróżnienie uznaje się za najcenniejsze.

Czytaj więcej

Apartamentowce ze Śląska wśród najlepszych budynków świata w 2022 roku

To właśnie liczba i ranga nagród, które od 2010 roku zdobyli projektanci w ramach A’Design Award, wpływa na miejsce danego kraju w rankingu World Design Rankings. Imponujące osiągnięcia polskich projektantów wyniosły nasz kraj na 15. miejsce, z którego spadli Szwajcarzy, kraj słynący ze świetnego designu. Polacy zdobyli jak dotąd 8 platynowych, 19 złotych, 39 srebrnych, 35 brązowych i 31 żelaznych nagród.

W zestawieniu World Design Rankings Polska wyprzedza bezpośrednio Szwajcarię, która słynie z dobrego designu, a także Koreę, Kanadę, Rosję (którą, co ciekawe, jurorzy postanowili jednak umieścić w rankingu) czy Indie. Tuż przed nami z kolei znajdują się: Australia, Brazylia, Hiszpania i Holandia.

Czytaj więcej

Podziemna fabryka wśród pól na wsi pod Lublinem. Wizjonerski projekt Polaków

Od paru lat niewiele zmienia się w czołówce krajów, które zrodziły najwybitniejszych projektantów na świecie. Podobnie jak w latach 2020 i 2021, pierwsze miejsce wciąż okupują Chiny — kraj, w którym powstają niezwykle śmiałe budynki i mnóstwo innych projektów, które nierzadko wyprzedzają swoją epokę. Chińscy projektanci zdobyli aż 110 platynowych „medali”, bijąc pod tym względem inne kraje na głowę, które swoje pozycje osiągnęły dzięki sporej liczbie nagród w pozostałych kolorach.

Oprócz Chin, w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się kolejno: Stany Zjednoczone (74 platynowe wyróżnienia), Japonia (48), Włochy (36), Hong Kong (27), Wielka Brytania (20), Tajwan (17), Turcja (15), Niemcy (15) i Portugalia (12).

World Design Rankings — lista najlepszych projektantów na świecie

W ciągu ostatnich 12 lat aż 76 polskim architektom i projektantom udało się zdobyć dziesiątki nagród w ramach konkursu A’Design Award. Największe osiągnięcia ma na tym polu krakowska pracownia Ingarden & Ewý Architects. Biuro zdobyło dwa „platynowe” medale — w 2014 roku za projekt Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie oraz w roku 2015 — za Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Czytaj więcej

„Najpiękniejsze na świecie”: dwie polskie restauracje z prestiżowym wyróżnieniem

Oprócz Ingarden & Ewý Architects, na podium znalazła się firma Marmite, producent armatury łazienkowej, którego projekty wyróżniono platyną, złotem lub srebrem w latach 2014, 2015, 2016 i 2019. Trzecie miejsce w rankingu najlepszych polskich projektantów zajął działający w Katowicach architekt Tomasz Konior, założyciel pracowni Konior Studio.

W 2021 roku Koniora uhonorowano aż dwiema nagrodami. Platynę otrzymał za projekt sali koncertowej w nowym budynku należącym do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, zaś złoto — za siedzibę firmy Press Glass w Konopiskach.

Wyniki World Design Rankings za rok 2022:

 1. Chiny
 2. USA
 3. Japonia
 4. Włochy
 5. Hong Kong
 6. Wielka Brytania
 7. Tajwan
 8. Turcja
 9.  Niemcy
 10. Portugalia
 11. Australia
 12. Brazylia
 13. Hiszpania
 14. Holandia
 15. Polska
 16. Szwajcaria
 17. Korea
 18. Kanada
 19. Rosja
 20. Indie

1 stycznia 2023 roku organizatorzy prestiżowego konkursu dla projektantów A’Design opublikowali ranking podsumowujący osiągnięcia projektantów i artystów z całego świata w 2022 roku. W liczącym 114 państw zestawieniu znalazła się też Polska. Dzięki dokonaniom polskich projektantów zajęliśmy jako kraj bardzo wysoką pozycję

World Design Rankings: Polska w czołówce

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Potentaci branży luksusowej dostali po kieszeni. Wyparowało 17 miliardów dolarów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes
Najbogatszy Europejczyk inwestuje w arcyrywala. „Wilk w kaszmirze” powraca?
Biznes
Gigant branży luksusowej inwestuje w gastronomię. Nowa żyła złota?
Biznes
Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2024. Zebrano 47,7 mln zł
Biznes
Niemcy znaleźli przepis na sukces w świecie luksusu. Inni toną, ich biznes kwitnie