Po pandemii miały odejść w zapomnienie. Tymczasem końca ery wieżowców nie widać

W świecie wieżowców wyścig zbrojeń trwa w najlepsze. Końca ery drapaczy chmur nie widać, czego dowodem jest kolejny „niebotyk”, tym razem z Malezji, który właśnie zyskał miano drugiego najwyższego budynku na świecie. Jak długo utrzyma tę pozycję?

Publikacja: 15.12.2021 10:32

Wieżowiec Merdeka 118 dominuje nad Kuala Lumpur. Będzie drugim najwyższym drapaczem chmur na świecie

Wieżowiec Merdeka 118 dominuje nad Kuala Lumpur. Będzie drugim najwyższym drapaczem chmur na świecie.

Foto: Shesmax, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dobiegła końca budowa malezyjskiego wieżowca Merdeka 118. To będzie drugi najwyższy budynek na Ziemi, po Burdż Kalifa w Dubaju. Malezyjski wieżowiec powstaje w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, mieście, które zasłynęło między innymi dzięki niezwykłym, połączonym mostem bliźniaczym wieżom Petonas Towers.

Merdeka 118: wieżowiec z Malezji drugim najwyższym budynkiem świata

Licząca 678,9 metrów Merdeka 119 w Kuala Lumpur w Malezji otrzymała niedawno iglicę, teraz trwają już prace wykończeniowe przed oddaniem malezyjskiego drapacza chmur do użytku. 118-piętrowy wieżowiec ogłoszono drugim najwyższym budynkiem na świecie. Za jego projekt odpowiada australijskie biuro architektoniczne Fender Katsalidis.

Czytaj więcej

Nowy Jork: najwyższy apartamentowiec świata chwieje się i trzeszczy. „To bubel”

Dotychczas drugim najwyższym budynkiem na kuli ziemskiej był mierzący 632 metrów Shanghai Tower projektu pracowni architektonicznej Gensler. Ukończenie Merdeki sprawiło, że szanghajski wieżowiec spadł w tej klasyfikacji na trzecie miejsce.

Wieżowiec Merdeka 118 z iglicą.

Wieżowiec Merdeka 118 z iglicą.

Foto: InterEdit88, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ten układ na pewno jednak zmieni się w najbliższych latach. W planach jest bowiem ukończenie Jeddah Tower, obiektu, który od 2013 roku powstaje w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Będzie to pierwszy w historii budynek, który osiągnie kilometr wysokości.

Obecnie tytuł najwyższego budynku na świecie wciąż należy do Burdż Kalifa w Dubaju projektu architekta Adriana Smitha, który pracował wówczas w amerykańskim biurze architektonicznym SOM.

10 najwyższych budynków na świecie (ukończonych):

1. Burdż Kalifa, Dubaj (ZEA) – 828 metrów

2. Merdeka 118, Kuala Lumpur (Malezja) – 678,9 metra

3. Shanghai Tower, Szanghaj (Chiny) – 632 metry

4. Makkah Royal Clock Tower, Mekka (Arabia Saudyjska) – 601 metrów

5. Ping An Finance Center, Shenzhen (Chiny) – 599,1 metra

6. Lotte World Tower, Seul (Korea) – 554,5 metra

7. One World Trade Center, Nowy Jork (USA) – 541,3 metra

8. Guangzhou CTF Finance Centre, Kanton (Chiny) – 530 metrów

9. Tianjin CTF Finance Centre, Tianjin (Chiny) – 530 metrów

10. CITIC Tower, Pekin (Chiny) – 527,7 metra

Końca ery wieżowców nie widać

Drapacz chmur o wysokości kilometra to ewenement, ale wieżowce niższe powstają na całym świecie i nie widać sygnałów zmierzchu ich ery.

W 2025 roku świat ujrzy kilka wieżowców o wysokości wynoszącej około pół kilometra – takie przynajmniej są plany inwestorów. Wśród nich znajdują się: HeXi Yuzui Tower (500 metrów) i Greenland Jinmao International Financial Center (499,8 metra) w chińskim mieście Nanjing oraz Suzhou Zhongnan Center w Suzhou (499,8 metra) w Chinach.

W 2029 roku dobiegnie końca budowa 498-metrowego wieżowca Fuyuan Zhongshan w mieście Zhongshan – również w Chinach. Najszybciej, bo w 2014 roku doczekamy się końca budowy Greenland Centre w chińskim Xi’an (taka sama wysokość).

Jak widać, planowane wysokości wszystkich czterech budynków oscylują wokół połowy kilometra. Bardziej ambitnie wygląda lista budynków, których projekty ujrzały już światło dzienne, jednak nie podjęto jeszcze kroków w kierunku ich realizacji. Należą do nich: Uptown Dubai Tower (711 metrów), Łachta Centr II w Moskwie (703 metry) i Tower M w Kuala Lumpur (700 metrów). Jeżeli więc ich budowa dojdzie do skutku i zostanie ukończona, wieżowce te sporo namieszają w czołówce najwyższych budynków na świecie.

Dobiegła końca budowa malezyjskiego wieżowca Merdeka 118. To będzie drugi najwyższy budynek na Ziemi, po Burdż Kalifa w Dubaju. Malezyjski wieżowiec powstaje w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, mieście, które zasłynęło między innymi dzięki niezwykłym, połączonym mostem bliźniaczym wieżom Petonas Towers.

Merdeka 118: wieżowiec z Malezji drugim najwyższym budynkiem świata

Pozostało 89% artykułu
Architektura
Katedra Notre Dame otwiera się po pożarze. Remont pochłonął 3 miliardy złotych
Architektura
Słowacy rzucają wyzwanie Warszawie. Rekordowo wysoki wieżowiec w Bratysławie
Architektura
Blok z mieszkaniami socjalnymi najlepszym budynkiem świata. „Wizjonerska myśl”
Architektura
Metamorfoza jednego z najsłynniejszych więzień w USA. „Skandynawski standard”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Architektura
Wybrano najpiękniejszą winiarnię na świecie. To dzieło słynnego architekta
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska