Rok 2020 był bardzo trudny dla producentów zegarków, ale wbrew obawom pesymistów, dostaliśmy całkiem sporo premier. Na tyle dużo, że wydawało się niemal pewne, iź w pierwszych tygodniach 2021 roku w świecie zegarkowym zapanuje cisza. Nic bardziej mylnego, gdyż nowy rok postanowiła godnie przywitać jedna z najbardziej szanowanych marek, Omega. 

Czytaj też: Podsumujmy: oto najciekawsze zegarki 2020 roku

Speedmaster to jeden z najbardziej znanych i cenionych modeli Omegi. Niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej kupowanych zegarków tej marki. Trudno się dziwić, zegarek, znany jako „Moonwatch”, dotarł na Księżyc z członkami misji Apollo i zyskał w ten sposób wieczną sławę. Jak wiadomo, z legendami należy obchodzić się bardzo ostrożnie, żeby nie zrobić im krzywdy. Dlatego nowa wersja modelu Speedmaster Moonwatch Professional , którą zaprezentowano na początku stycznia 2021 roku jest delikatną ewolucją kultowego zegarka. Ale zarazem to zmiana bardzo potrzebna.

Omega Speedmaster Moonwatch Professional: nowy model. Co się zmieniło? 

Fundamenty pozostały takie same: nowy Speedmaster Moonwatch Professional prezentuje się tak samo. To charakterystyczna koperta, czarna tarcza chronografu i mechanizm nakręcany manualnie. Tak samo prezentowały się zegarki, które astronauci NASA zabierali ze sobą w podróż na Księżyc. Co w takim razie uległo zmianie?

Po pierwsze – pojawił się nowy mechanizm. Kaliber 1861 został zastąpiony przez nowy, o numerze 3861, także nakręcany manualnie. Nowy mechanizm Speedmastera pojawia się z certyfikatem METAS, a więc to precyzyjny chronograf, do tego z krzemowym włosem balansu odpornym na działanie nawet silnych pól magnetycznych. Rezerwa chodu nowego mechanizmu wynosi 50 godzin.

Modele z dotychczasowym mechanizmem 1861, będącym bezpośrednim kontynuatorem zegarków używanych przez amerykańskich astronautów podczas misji orbitalnych i księżycowych, nie będą odtąd produkowane. Z drugiej strony – przed nami zapowiedziany przez NASA powrót człowieka na Księżyc w ramach projektu Artemis, może więc to dobry moment na to, by w ofercie pojawiła się nowa wersja Moonwatcha? 

Co jeszcze uległo zmianie? Delikatnych modyfikacji jest sporo, ale uwagę zapewne przykuje nowa bransoleta ze zmienionym zapięciem, elegancka i nowoczesna. Nowy Speedmaster pojawi się w kilku wersjach – będą modele z tradycyjnym szkłem hesalitowym i ze szkłem szafirowym. Oprócz ikonicznych wersji stalowych zaprezentowano również Speemastery z kopertami wykonanymi ze 18-karatowego złota Sedna i z białego złota Canopus.