Firma Henley & Partners, zajmująca się świadczeniem usług osobom pragnącym zmienić obywatelstwo, publikuje co kwartał raport pt. „Henley Passport Index”. Jest to zestawienie „mocy” paszportów ze wszystkich krajów świata. Pokazuje ona, jak mobilni są posiadacze danego paszportu – przynajmniej potencjalnie.

Henley Passport Index: polski paszport rekordowo „mocny”

Przy konstruowaniu raportu jego autorzy biorą pod uwagę przede wszystkim to, do ilu krajów można dostać się bez wizy, posiadając paszport danego kraju. Najnowszy raport podsumowuje sytuację w pierwszym kwartale 2022 roku.

Czytaj więcej

Karczma ze Śląska na liście najlepszych tradycyjnych restauracji na świecie

Co istotne, w swoich analizach autorzy publikacji nie wzięli pod uwagę tymczasowych ograniczeń związanych z sytuacją pandemiczną. Te bowiem zmieniają się dosłownie z dnia na dzień, co uniemożliwia stworzenie miarodajnego raportu.

Znakomitą większość państw, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, stanowią kraje europejskie, a konkretnie – członkowie Unii Europejskiej. W czołówce zestawienia nie zabrakło przy tym tak potężnych gospodarczo krajów jak Stany Zjednoczone, Korea Południowa czy Wielka Brytania.

Najbardziej mobilni są posiadacze paszportu japońskiego i singapurskiego – bez wizy mogą wjechać aż do 192 krajów.

Na 92 pozycje polski paszport zajął w globalnym raporcie wysoką, ósmą pozycję. Bez żadnej wizy mamy z nim wstęp aż do 183 krajów. To lepiej niż przed rokiem, kiedy w pierwszym kwartale 2021 roku polski paszport zajmował 11. pozycję, razem z Islandią, Litwą i Słowacją.

Ósme miejsce w rankingu zajmujemy ex aequo z Węgrami. Polski paszport w pierwszym kwartale 2022 roku wyprzedził między innymi paszport litewski, słowacki, estoński, łotewski i słoweński. Podobnie jak Polska, wiele krajów zajęło w rankingu wspólne pozycje.

Najlepsze paszporty na świecie według Henley Passport Index 2022:

1. Japonia, Singapur

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

2. Niemcy, Korea Południowa

3. Finlandia, Włochy, Luksemburg, Hiszpania

4. Austria, Dania, Francja, Niderlandy, Szwecja

5. Irlandia, Portugalia

6. Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

7. Australia, Kanada, Czechy, Grecja, Malta

8. Węgry, Polska

9. Litwa, Słowacja

10. Estonia, Łotwa, Słowenia

Autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że w ciągu kilku ostatnich lat mobilność posiadaczy paszportów znacznie wzrosła. Jeszcze w 2016 paszport otwierał granice średnio do 57 krajów, podczas gdy w 2022 roku liczba tych krajów wzrosła aż do 107.

Analitycy zasygnalizowali jednocześnie, że rosnącej mobilności krajów „bogatej Północy” z roku na rok maleje mobilność państw „biednego Południa”. Autorzy raportu nazwali to postępujące zjawisko „podróżniczym apartheidem”. Ostatnie pozycje zajęły przede wszystkim kraje Bliskiego Wschodu, Afryki, a także Azji Południowej.