Najpopularniejsze muzea na świecie. Luwr na czele, Polacy w ścisłej czołówce

Zamek Królewski w Warszawie znalazł się wśród 25. najpopularniejszych muzeów na świecie. Niewiele dalej uplasowało się Muzeum Narodowe w Krakowie. Obydwie instytucje zanotowały znaczny wzrost frekwencji.

Publikacja: 27.03.2023 16:52

Luwr w 2022 roku odwiedziło ponad 7,7 miliona osób. To o 20 procent mniej niż w 2019 roku, ale zaraz

Luwr w 2022 roku odwiedziło ponad 7,7 miliona osób. To o 20 procent mniej niż w 2019 roku, ale zarazem to gigantyczny wzrost w stosunku do 2021 roku.

Foto: Jean Carlo Emer

Na podstawie ubiegłorocznej frekwencji w muzeach rozsianych po całym świecie redaktorzy znanego magazynu poświęconego sztuce „The Art Newspaper” opublikowali właśnie najnowszy raport na temat stu najpopularniejszych muzeów sztuki na świecie. Polskie instytucje pną się coraz wyżej.

Najpopularniejsze muzea na świecie: polskie instytucje w pierwszej 50-tce

W raporcie pod tytułem „Visitor Figures 2022” redakcja magazynu „The Art Newspaper” przedstawiła frekwencję w muzeach w ostatnich trzech latach. W miarę wracania do „nowej normalności” miłośnicy sztuki i historii wracali również do swoich ulubionych muzeów. Przyjeżdżali też do tych, które planowali odwiedzić od lat.

Czytaj więcej

Awantura o ceny biletów na koncerty. Ticketmaster ustępuje po proteście artysty

Na podium rankingu najpopularniejszych muzeów na świecie znalazły się: Luwr, Muzea Watykańskie i Muzeum Brytyjskie w Londynie. To instytucje, do których od wielu lat zawsze ustawiają się najdłuższe na świecie kolejki zwiedzających.

Warszawski Zamek Królewski i krakowskie Muzeum Narodowe zdecydowanie mają powody do radości. Pierwsza instytucja zajęła w rankingu całkiem wysoką, 23. pozycję. Muzeum Narodowe w Krakowie uplasowało się z kolei na 32. miejscu.

Okazuje się też, że w obydwu muzeach frekwencja nie tylko wróciła do poziomu sprzed pandemii, ale również znacznie go przekroczyła. W 2022 roku Zamek Królewski odwiedziło o 50 procent więcej osób, niż w 2019 roku, z kolei w porównaniu z 2021 rokiem – aż o 40 procent. W przypadku krakowskiego muzeum wartości te wyniosły odpowiednio 101 i 14 procent.

Polskie instytucje znalazły się w dość niewielkim gronie muzeów, którym udało się wydostać z frekwencyjnego dołka. Sytuacją tą mogą pochwalić się między innymi Galeria Sztuk Pięknych w Budapeszcie (dzięki głośnej ubiegłorocznej wystawie prac Hieronima Boscha), Muzeum Fundacji Louis Vuitton, Muzeum Guggenheima w Bilbao czy nowojorskie MoMA.

Nie wszędzie frekwencja dopisała tak jak w Warszawie i Krakowie

Z danych wynika, że w ubiegłym roku do stu wymienionych w raporcie muzeów poszło 141 milionów ludzi na całym świecie. To prawie dwa razy więcej, niż rok wcześniej i trzy razy więcej, niż w roku 2020. Mimo to muzea, które odwiedza co najmniej tyle samo osób, co w 2019 roku, należą do mniejszości.

Do przedpandemicznej normy nadal nie są w stanie wrócić muzea z czołówki rankingu, a więc Luwr, Muzea Watykańskie, Muzeum Brytyjskie w Londynie i Tate Modern. Mocno na minusie są pod tym względem też takie instytucje jak nowojorskie Metropolitan Museum of Modern Art oraz londyńskie: Tate Britain, Galeria Narodowa i Muzeum Wiktorii i Alberta. Z niską frekwencją nadal mierzą się też Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, amsterdamskie Rijksmuseum i wiele innych instytucji.

Zwiedzający nie dopisują też w dotychczas obleganych muzeach rosyjskich, a więc Ermitażu, Galerii Trietiakowskiej i Muzeach Państwowych Moskiewskiego Kremla. Ten ostatni jest rekordzistą pod względem spadku frekwencji – w porównaniu z 2019 rokiem w 2022 roku Kreml odwiedziło 72 procent mniej osób. Obecnie tylko Ermitaż dostał się do pierwszej dziesiątki rankingu – jeszcze w 2021 roku znajdowały się w niej aż cztery rosyjskie muzea.

Najpopularniejsze muzea sztuki na świecie według raportu „Visitor Figures 2022”:

 1. Luwr
 2. Muzea Watykańskie
 3. Muzeum Brytyjskie w Londynie
 4. Tate Modern, Londyn
 5. Muzeum Narodowe Korei
 6. Muzeum Orsay, Paryż
 7. Państwowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie
 8. Metropolitan Museum of Art (Met) w Nowym Jorku
 9. Centrum Pompidou, Paryż
 10. Ermitaż, Sankt Petersburg
 11. Galeria Narodowa w Londynie
 12.  Państwowe Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu
 13. Muzeum Prado, Madryt
 14. Muzeum Wiktorii i Alberta, Londyn
 15. Somerset House, Londyn
 16. Galeria Uffizi, XXX
 17. Muzeum Sztuki Współczesne w Nowym Jorku
 18. M+, Hong Kong
 19. Narodowe Muzeum Szkocji w Edynburgu
 20. Galeria Trietiakowska, Moskwa
 21. Państwowe Muzeum Sztuki Nowoczesne i Współczesnej w Seulu
 22. Rijksmuseum, Amsterdam
 23. Zamek Królewski w Warszawie
 24. National Gallery of Victoria, Melbourne
 25. Metropolitalne Muzeum Sztuki w Tokio

Na podstawie ubiegłorocznej frekwencji w muzeach rozsianych po całym świecie redaktorzy znanego magazynu poświęconego sztuce „The Art Newspaper” opublikowali właśnie najnowszy raport na temat stu najpopularniejszych muzeów sztuki na świecie. Polskie instytucje pną się coraz wyżej.

Najpopularniejsze muzea na świecie: polskie instytucje w pierwszej 50-tce

Pozostało 92% artykułu
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?