Galeria sztuki w budynku rzeźni gotowa. To dzieło znanego polskiego architekta

Zakończono prace nad renowacją obiektów dawnej rzeźni w czeskiej Ostrawie. Autorem projektu Galerii Sztuki Współczesnej Plato jest Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów.

Publikacja: 17.05.2022 16:24

Dawna rzeźnia w Ostrawie została przebudowana według projektu katowickiej pracowni KWK Promes prowad

Dawna rzeźnia w Ostrawie została przebudowana według projektu katowickiej pracowni KWK Promes prowadzonej przez Roberta Koniecznego.

Foto: PLATO Ostrava

W budynku, w którym mieści się galeria Plato Ostrava, znajdowała się rzeźnia. Teraz będzie można w tym miejscu podziwiać dzieła sztuki. Odbudowa niszczejącego budynku z cegły w czeskiej Ostrawie to kolejny odważny projekt rewitalizacji, który wyszedł z katowickiej pracowni KWK Promes prowadzonej przez Roberta Koniecznego.

Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie – zrewitalizowana rzeźnia

Patrząc na malowniczy ceglany budynek w centrum Ostrawy, trudno uwierzyć, że kiedyś znajdowało się tu tak prozaiczne miejsce jak rzeźnia. Dzięki odbudowie zabytku funkcjonująca po sąsiedzku Galeria Sztuki Współczesnej Plato niedawno zyskała dodatkową przestrzeń wystawową.

Kilka lat temu władze Ostrawy rozpisały konkurs na najlepszy projekt rewitalizacji podupadającego XIX-wiecznego budynku. Wygrał dość śmiały i nowatorski pomysł KWK Promes Roberta Koniecznego, którego realizację rozpoczęto w 2020 roku.

Patrząc na fasadę budynku, od razu rzucają się w oczy betonowe fragmenty, kontrastujące z cegłą. Nie pełnią one roli jedynie zwykłych plomb – są to obrotowe drzwi.

Architekt postanowił umieścić je w miejscu ogromnych, nieregularnych otworów, które powstały w wyniku dewastacji budynku w toku jego ponadstuletniej historii. Aby budynek pozostał dynamiczną, otwartą przestrzenią, betonowym plombom nadano funkcję mechanicznych drzwi.

Czytaj więcej

Robert Konieczny: „Zieleń w mieście jest święta”.

Według zamysłu miejscowego konserwatora zabytków owe otwory miały wypełniać cegły, natomiast resztę elewacji planowano oczyścić. Zespół Roberta Koniecznego poszedł nieco pod włos tej koncepcji: pozostawiono przybrudzone oryginalne cegły, zaś betonowe drzwi-plomby zyskały ceglany ornament.

Takie rozwiązanie daje artystom dużo większe możliwości – mogą oni ze swoimi wystawami śmiało wyjść poza mury budynku. Galeria stała się też bardziej dostępna dla zwiedzających. Jednocześnie architekt tylko w niewielkim stopniu zaingerował w bryłę zabytku.

17 maja w świeżo zrewitalizowanych przestrzeniach dawnej rzeźni ruszają dni otwarte, które potrwają miesiąc. Oficjalne otwarcie galerii zaplanowano na wrzesień 2022 roku. W wydarzeniu weźmie udział też Robert Konieczny, który opowie o procesie powstawania i realizowania całego projektu.

Robert Konieczny: najbardziej znany polski architekt

Odbudowa ostrawskiej starej rzeźni i zaadaptowanie jej na galerię sztuki to nie pierwszy projekt rewitalizacji, którego autorem jest Robert Konieczny. Pracownia KWK Promes ma na koncie już kilka tego rodzaju realizacji, a do każdej z nich architekt podszedł zupełnie inaczej.

Jedną z najnowszych realizacji jest budowa Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. W odróżnieniu od Galerii Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie, w tym przypadku powstał zupełnie nowy, awangardowy budynek. Jego bryła nawiązuje do kwartału kamienic, który znajdował się tu przed II wojną światową, a który całkowicie zrównano z ziemią w wyniku bombardowań.

Pracownia KWK Promes stworzyła również projekt przebudowy i rozbudowy słynnego Bunkra Sztuki w Krakowie. Z jednej strony zachowano tu historyczny charakter modernistycznego budynku, z drugiej – dobudowano zupełnie nową część. Zastosowano w niej szereg nowoczesnych rozwiązań na potrzeby wystaw, na przykład mechaniczny, ruchomy strop.

Architekci z KWK Promes są też autorami projektu Instytutu Chopinowskiego w Warszawie. Fasadę budynku ozdabiają ruchome kompozytowe przegrody, reagujące na podmuchy wiatru. Nawiązują do wierzby – drzewa charakterystycznego dla polskich krajobrazów, z którymi kojarzy się muzyka Chopina.

W budynku, w którym mieści się galeria Plato Ostrava, znajdowała się rzeźnia. Teraz będzie można w tym miejscu podziwiać dzieła sztuki. Odbudowa niszczejącego budynku z cegły w czeskiej Ostrawie to kolejny odważny projekt rewitalizacji, który wyszedł z katowickiej pracowni KWK Promes prowadzonej przez Roberta Koniecznego.

Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie – zrewitalizowana rzeźnia

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali