Reklama

Dom ze Śląska wśród najpiękniejszych na świecie. Stworzony, by pasował do ogrodu

From the Garden House – dom projektu pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, z prestiżową nagrodą architektoniczną. To kolejna realizacja KWK Promes, która zdobyła cenne wyróżnienie.

Publikacja: 14.01.2022 10:27

„Miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w piękną zieloną oazę z jeziorem i płynnie poprowadzoną dro

„Miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w piękną zieloną oazę z jeziorem i płynnie poprowadzoną drogą, do miejsca, gdzie miał znaleźć się dom” – tak o From the Garden House pisał Robert Konieczny z KWK Promes.

Foto: Jakub Certowicz/KWK Promes

Projekt domu o nazwie „From the Garden House” powstał w pracowni architektonicznej KWK Promes Roberta Koniecznego. Za to, jak pięknie wpisuje się w topografię działki, ocenili go jurorzy w międzynarodowym konkursie Archello Best of 2021.

KWK Promes z nagrodą Archello Best of 2021

„Zwykle najbogatsi zagarniają dla siebie najpiękniejsze zielone obszary, często doprowadzając do bezpowrotnej degradacji środowiska. Tutaj mamy do czynienia z procesem odwrotnym” – tak o swoim projekcie pisze Robert Konieczny, założyciel biura KWK Promes.

Czytaj więcej

Siła designu: oto najlepsze domy w Polsce

Realizacja inwestycji trwała aż dziesięć lat – między 2011 a 2021 rokiem. Zespół architektów stanął przed nietypowym wyzwaniem, jakim było wpisanie domu w praktycznie gotowy już ogród. Znajdowały się w nim już młode drzewka i krzewy, które dopiero po latach osiągnęły odpowiednią wielkość.

Klient pracowni KWK Promes kupił pozornie niewiele wartą działkę. Posadził na niej jednak różnorodną roślinność, tworząc niezwykły ogród, który zachwycił Roberta Koniecznego, twórcę pracowni KWK Promes. Zadaniem projektantów było wpisanie w ten krajobraz domu.

Reklama
Reklama

Właściciel przyszedł do nas z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu. Coś, co w pierwszym momencie wydawało się niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, po jego wyjaśnieniu stało się dla nas absolutnie logiczne.

Robert Konieczny

Zazwyczaj organizacja ogrodu wokół domu stanowi ostatni etap realizacji inwestycji. Tym razem było dokładnie odwrotnie. Inwestor wiedział, że budowa domu nieco potrwa, dlatego postanowił przygotować ogród wcześniej. Wszystko po to, aby kiedy dom będzie gotowy, od razu otaczała go bujna, dojrzała roślinność.

Ze względów ekologicznych zrezygnowano z posadzenia na działce dużych drzew – ich transport generuje zbyt duży ślad węglowy i niepotrzebne koszty. Można więc powiedzieć, że tworzenie tej prywatnej oazy rozpoczęto trochę od końca.

From the Garden House – ekologiczny dom, który „wynika z ogrodu”

W centrum lekko pofałdowanej działki jej właściciel umieścił jezioro, nawet łagodnie wijąca się droga do nieistniejącego jeszcze domu była już gotowa. To właśnie owe subtelnie falujące linie, definiujące topografię posiadłości, stały się dla architektów inspiracją do wymyślenia rozłożystej bryły domu.

Reklama
Reklama

Szary kolor betonu na elewacjach nawiązuje do odcienia drogi. Ona z kolei ma swoją kontynuację również na parterze domu, który ujęto w zaokrąglone ściany. Dla kontrastu, piętro ma formę prostopadłościanu.

Wnętrza są bardzo przestronne, a wrażenie przestrzenności potęguje atrium. Dzięki niemu i wielu przeszkleniom dom jest doskonale oświetlony. Co więcej, niemal z każdego miejsca wewnątrz można podziwiać piękny, elegancki ogród.

„From the Garden House”, jak przystało na dom miłośnika przyrody, działa w sposób ekologiczny. Zasilają go naturalne, odnawialne źródła energii.

Cała posiadłość jest ogromna, bo oprócz przestrzeni mieszkalnej architekci zaprojektowali dodatkową przestrzeń, sąsiadującą z zaokrągloną częścią prywatną. Mieści się tu galeria sztuki, która jest na tyle duża, aby organizować w niej wernisaże.

Co ciekawe, we współpracy z inwestorem „From the Garden House” biuro KWK Promes projektuje w po sąsiedzku podobne ekologiczne domy. Celem wszystkich tych inwestycji jest zazielenienie i poprawa jakości powietrza w tej okolicy.

Reklama
Reklama

KWK Promes: Robert Konieczny z kolejną nagrodą

Katowickie biuro KWK Promes założone przez Roberta Koniecznego to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pracowni architektonicznych. Za nieszablonowe projekty tworzone przez Koniecznego i jego zespół, KWK Promes otrzymało już wiele bardzo prestiżowych nagród – między innymi wyróżnienie dla najlepszego domu świata według magazynu Wallpaper, nagrodę World Building of the Year dla Centrum Dialogu Przełomu w Szczecinie, czy wiele nominacji do niezwykle prestiżowej nagrody imienia Miesa van der Rohe. 

Projekt domu o nazwie „From the Garden House” powstał w pracowni architektonicznej KWK Promes Roberta Koniecznego. Za to, jak pięknie wpisuje się w topografię działki, ocenili go jurorzy w międzynarodowym konkursie Archello Best of 2021.

KWK Promes z nagrodą Archello Best of 2021

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Architektura
Pałac Potockich w Paryżu w nowej odsłonie. Słynna rezydencja w nowej roli
Materiał Promocyjny
Bank Pekao uczy cyberodporności
Architektura
W Norwegii nie powstanie pierwszy na świecie tunel dla statków. „Kończymy prace”
Architektura
Remont zamiast wyburzenia. Prestiżowe wyróżnienie dla „wieżowca po upcyklingu"
Architektura
Modernistyczny budynek ambasady USA zmienili w luksusowy hotel. „Pałac w parku”
Materiał Promocyjny
Stacje ładowania dla ciężarówek pilnie potrzebne
Architektura
Apartamentowiec ze Śląska wśród najpiękniejszych na świecie. Finał konkursu
Materiał Promocyjny
Transformacja energetyczna: Były pytania, czas na odpowiedzi
Reklama
Reklama