Jeszcze rok temu o tej porze o NFT słyszeli jedynie ci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie nowych technologii. Potem jednak wydarzyło się coś, co zmieniło nie tylko rynek sztuki na świecie, ale też, jak widać, język, którym się posługujemy. Decyzja wydawcy słownika Collins o tym, by słowem roku wybrać właśnie NFT jest tego dowodem.
NFT słowem roku 2021
Co oznacza NFT? To skrót od angielskich słów Non Fungible Token, co na polski można przetłumaczyć jako token niezamienny. Ten skrót odnosi się do produktów, które nie istnieją w formie fizycznej, a jedynie jako dobra cyfrowe.
Token to forma potwierdzenia własności takiego produktu cyfrowego, zapisana za pomocą technologii blockchain wykorzystywanej też w świecie kryptowalut. A dlaczego niezamienny? Bo każdy taki produkt cyfrowy, w odróżnieniu np. od kryptowalut, jest inny, więc takich tokenów nie da się wymieniać między sobą – są unikatowe.
Czytaj więcej
Niektórzy w pojawieniu się tokenów NFT widzą narodziny kolejnej bańki spekulacyjnej, która jest w...
Określenie NFT nie zyskałoby takiej popularności w tak krótkim czasie, gdyby nie Mike Winkelmann, amerykański artysta znany pod pseudonimem Beeple. Jego dzieło zatytułowane „Everydays” w marcu 2021 roku zostało sprzedane w formie tokenów NFT za astronomiczną kwotę ponad 69 milionów dolarów, co uczyniło Winkelmanna jednym z najdroższych żyjących artystów, obok takich gigantów sztuki współczesnej jak Jeff Koons czy Gerhard Richter.