Jakie studia skończyłeś?
University College London, ale połączyłem wiele kierunków – studiowałem matematykę, fizykę, astrofizykę, astronomię i statystyczne metody modelowania komputerowego w czterech instytucjach jednocześnie. Doktorat robiłem na Open University – wybrałem najciekawszy dla mnie projekt badawczy, czyli budowę teleskopów do poszukiwania nowych planet. Zainteresowanie teleskopami zostało mi do dziś: dwa teleskopy zrobotyzowałem razem z zespołem, w ramach mojej pracy naukowej – jeden w Londynie, drugi na Majorce.
Ten tutaj, w rogu, też (siedzimy w warszawskiej technokawiarni Mikulski i Burgs Technika, w której do dyspozycji są drukarki 3D)?
To trzeci, świeża sprawa. To TelescopePrime, zbudowany z uczniem, Aleksym Chwedczukiem, w ramach szkolnego projektu. Chcieliśmy sprawdzić, czy uda się zbudować teleskop w trzy miesiące, korzystając wyłącznie z rzeczy kupionych w normalnych sklepach. Po ośmiu godzinach mieliśmy drewniany prototyp i pierwsze zdjęcia Księżyca, a po trzech miesiącach – w pełni zbudowany instrument, łącznie z modelem 3D, który można sobie ściągnąć ze strony telescopeprime.pl, poszczególne elementy wydrukować na drukarce 3D, skręcić i… patrzeć w niebo.