– Wtedy zupełnie nie miałam pojęcia co to takiego – mówi Kinga, która znalazła się wśród Złotej Dziesiątki laureatek wyborów Kobieta Sukcesu Mazowsza 2019 za projekty społeczne i biznesowe wspierające osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Nic dziwnego – autyzm, a raczej zaburzenia ze spektrum autyzmu, to stosunkowo nowa dziedzina wiedzy psychologicznej. Sam termin „autyzm” wywodzi się od greckiego słowa autos, tłumaczonego jako „sam”. To najlepiej oddaje istotę zaburzeń autystycznych – osoby, u których takie zaburzenia występują, ze względu na trudności w rozumieniu i budowaniu relacji są często odrzucane przez innych, co prowadzi do samotności i wykluczenia z życia społecznego.
Smiling boy with smartphone and headphones listening to music or playing game outdoor
Stąd pomysł na Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” realizowany w ramach Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max.” Chodzi o umożliwienie zdobycia doświadczenia związanego z byciem w dobrej, akceptującej relacji z rówieśnikiem, a przy okazji – naukę podstawowych umiejętności społecznych przekazywanych nie przez terapeutę, ale koleżankę lub kolegę; nauki, która odbywa się w codziennych, życiowych sytuacjach.
– Program zaczynamy na początku roku od rekrutacji wolontariuszy – mówi Kinga. – Następnie wybrane osoby przechodzą dwudniowe szkolenie, na którym dowiadują się, czym jest autyzm oraz z jakimi sytuacjami można się spotkać w czasie pracy. A potem dobieramy wszystkich w pary. Ważny jest wiek, płeć, wspólnota zainteresowań, temperament.