Żegnamy minimalizm. W modzie i designie wracają kolory – oraz szaleństwo

Jeżeli wskazać jeden silny trend, który zdefiniuje design czy pielęgnację w 2022 roku, to byłby to maksymalizm. Po latach dominacji surowego minimalizmu, nadchodzi długo oczekiwana zmiana. Co przyniesie?

Publikacja: 09.12.2021 15:16

Kolory, wzory – i przede wszystkim odejście od chłodu minimalizmu. Taki ma być 2022 rok według anali

Kolory, wzory – i przede wszystkim odejście od chłodu minimalizmu. Taki ma być 2022 rok według analityków serwisu Pinterest.

Foto: Materiały prasowe

Takie wnioski można wysnuć czytając prognozy ekspertów serwisu Pinterest, od lat uznawanego za barometr trendów. Ich zdaniem 2022 rok będzie należał do estetyki w duchu „More Is More”. Takie trendy jak „skinimalism” czy minimalistyczny makijaż w stylu „clean beauty” ustąpią wszystkiemu, co wyraziste, odważne, błyszczące i kolorowe.

Zróbcie miejsce dla maksymalizmu. Dużo miejsca

Analitycy popularnego serwisu z wizualnymi inspiracjami Pinterest opublikowali raport pod tytułem „Pinterest Predicts 2022”, w którym przewidują, jakie trendy będą cieszyły się największym zainteresowaniem. Wśród nich wyłonili kilka zjawisk z dziedziny urody i mody, których wspólnym mianownikiem jest jedno słowo: maksymalizm.

Czytaj więcej

Zatęskniliśmy za Avril Lavigne. Pop-punk w modzie powróci w 2022 roku

Takie wnioski autorzy raportu wysnuli na podstawie tego, jakich zdjęć szukali użytkownicy Pinteresta w ciągu ostatnich miesięcy. Pinterest chwali się 80-procentową trafnością swoich dotychczasowych prognoz. Analitycy serwisu przewidzieli na przykład nadejście w 2021 roku takich trendów jak „Skinimalism”, można więc przypuszczać, że w dużej mierze ich obecne przewidywania również się sprawdzą.

Jeżeli chodzi o makijaż, dziewczyny i kobiety będą chciały, aby błyszczał – i to jak najbardziej. Makijaż z dominacją kryształków do przyklejania na twarz zaliczył na Pintereście wzrost o 110 procent w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem.

Zdaniem analityków Pinteresta 2022 rok zdominuje również masowe odejście od prostych, standardowych fryzur i zachowawczych cięć. Ich miejsce zajmą wyraziste boby, irokezy, a także cięcia „na czeskiego piłkarza” i „na ośmiornicę”. To ostatnie może kojarzyć się z postaciami z mang i anime.

Odważnym i ekscentrycznym fryzurom będzie towarzyszyć stosowna koloryzacja. Krótkie fryzury z kilkoma kolorami na raz w ostatnich miesiącach cieszyły się dwunastokrotnie większym zainteresowaniem użytkowników Pinteresta, niż przed rokiem.

Najmodniejszy manicure i pedicure w 2022 roku będzie równie wyrazisty. Stylizacji paznokci kojarzących się ze szlachetnymi kamieniami, rozgwieżdżonym niebem, zorzą polarną czy falami oceanu szukało kilkukrotnie więcej użytkowników, niż w 2021 roku.

„Less Is More” idzie w odstawkę

Na granicy między sferą beauty a modą znajduje się biżuteria, ale taka, którą umieszcza się bezpośrednio na skórze – i nie tylko. Zdaniem autorów raportu Pinteresta młodzi ludzie będą intensywnie ozdabiać błyskotkami nie tylko najrozmaitsze miejsca na swoim ciele, ale również zęby i paznokcie.

Błyszczące ozdoby zębów zyskały na Pintereście 85-procentowy wzrost popularności, zaś zainteresowanie piercingiem wzrosło o 145 procent. Z kolei zdjęć z biżuteryjnymi stylizacjami uszu szukało w tym serwisie trzy razy więcej osób, niż przed rokiem.

Autorzy raportu przewidują też, że rok 2022 zdominują ubiory w duchu „more is more”. To w zasadzie widać już teraz. Po ulicach chodzi coraz więcej ludzi ubranych w wyraziste, mocne kolory, wpisujące się w „modę dopaminową”. Inspiracji związanych z wielokolorowymi stylizacjami szukało w ostatnich miesiącach aż 16 razy więcej użytkowników, niż w 2021 roku.

Analitycy Pinteresta zauważyli, że jeżeli chodzi o kolory, to największą popularnością w 2022 roku będą cieszyć się dwa mocno energetyczne odcienie: fuksja (czterokrotny wzrost zainteresowania) i elektryczny błękit (wzrost popularności o 140 procent). Użytkowniczki serwisu nadal kochają też tęczowe sukienki – w ostatnim czasie szukało ich dwa razy więcej osób, niż przed rokiem.

Takie wnioski można wysnuć czytając prognozy ekspertów serwisu Pinterest, od lat uznawanego za barometr trendów. Ich zdaniem 2022 rok będzie należał do estetyki w duchu „More Is More”. Takie trendy jak „skinimalism” czy minimalistyczny makijaż w stylu „clean beauty” ustąpią wszystkiemu, co wyraziste, odważne, błyszczące i kolorowe.

Zróbcie miejsce dla maksymalizmu. Dużo miejsca

Pozostało 89% artykułu
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży