Takie wnioski można wysnuć czytając prognozy ekspertów serwisu Pinterest, od lat uznawanego za barometr trendów. Ich zdaniem 2022 rok będzie należał do estetyki w duchu „More Is More”. Takie trendy jak „skinimalism” czy minimalistyczny makijaż w stylu „clean beauty” ustąpią wszystkiemu, co wyraziste, odważne, błyszczące i kolorowe.

Zróbcie miejsce dla maksymalizmu. Dużo miejsca

Analitycy popularnego serwisu z wizualnymi inspiracjami Pinterest opublikowali raport pod tytułem „Pinterest Predicts 2022”, w którym przewidują, jakie trendy będą cieszyły się największym zainteresowaniem. Wśród nich wyłonili kilka zjawisk z dziedziny urody i mody, których wspólnym mianownikiem jest jedno słowo: maksymalizm.

Czytaj więcej

Zatęskniliśmy za Avril Lavigne. Pop-punk w modzie powróci w 2022 roku

Takie wnioski autorzy raportu wysnuli na podstawie tego, jakich zdjęć szukali użytkownicy Pinteresta w ciągu ostatnich miesięcy. Pinterest chwali się 80-procentową trafnością swoich dotychczasowych prognoz. Analitycy serwisu przewidzieli na przykład nadejście w 2021 roku takich trendów jak „Skinimalism”, można więc przypuszczać, że w dużej mierze ich obecne przewidywania również się sprawdzą.

Jeżeli chodzi o makijaż, dziewczyny i kobiety będą chciały, aby błyszczał – i to jak najbardziej. Makijaż z dominacją kryształków do przyklejania na twarz zaliczył na Pintereście wzrost o 110 procent w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem.

Zdaniem analityków Pinteresta 2022 rok zdominuje również masowe odejście od prostych, standardowych fryzur i zachowawczych cięć. Ich miejsce zajmą wyraziste boby, irokezy, a także cięcia „na czeskiego piłkarza” i „na ośmiornicę”. To ostatnie może kojarzyć się z postaciami z mang i anime.

Odważnym i ekscentrycznym fryzurom będzie towarzyszyć stosowna koloryzacja. Krótkie fryzury z kilkoma kolorami na raz w ostatnich miesiącach cieszyły się dwunastokrotnie większym zainteresowaniem użytkowników Pinteresta, niż przed rokiem.

Najmodniejszy manicure i pedicure w 2022 roku będzie równie wyrazisty. Stylizacji paznokci kojarzących się ze szlachetnymi kamieniami, rozgwieżdżonym niebem, zorzą polarną czy falami oceanu szukało kilkukrotnie więcej użytkowników, niż w 2021 roku.

„Less Is More” idzie w odstawkę

Na granicy między sferą beauty a modą znajduje się biżuteria, ale taka, którą umieszcza się bezpośrednio na skórze – i nie tylko. Zdaniem autorów raportu Pinteresta młodzi ludzie będą intensywnie ozdabiać błyskotkami nie tylko najrozmaitsze miejsca na swoim ciele, ale również zęby i paznokcie.

Błyszczące ozdoby zębów zyskały na Pintereście 85-procentowy wzrost popularności, zaś zainteresowanie piercingiem wzrosło o 145 procent. Z kolei zdjęć z biżuteryjnymi stylizacjami uszu szukało w tym serwisie trzy razy więcej osób, niż przed rokiem.

Autorzy raportu przewidują też, że rok 2022 zdominują ubiory w duchu „more is more”. To w zasadzie widać już teraz. Po ulicach chodzi coraz więcej ludzi ubranych w wyraziste, mocne kolory, wpisujące się w „modę dopaminową”. Inspiracji związanych z wielokolorowymi stylizacjami szukało w ostatnich miesiącach aż 16 razy więcej użytkowników, niż w 2021 roku.

Analitycy Pinteresta zauważyli, że jeżeli chodzi o kolory, to największą popularnością w 2022 roku będą cieszyć się dwa mocno energetyczne odcienie: fuksja (czterokrotny wzrost zainteresowania) i elektryczny błękit (wzrost popularności o 140 procent). Użytkowniczki serwisu nadal kochają też tęczowe sukienki – w ostatnim czasie szukało ich dwa razy więcej osób, niż przed rokiem.