Zatęskniliśmy za Avril Lavigne. Pop-punk w modzie powróci w 2022 roku

Czy czeka nas odpoczynek od dresów i ponadczasowych, grzecznych stylizacji? Wraca zainteresowanie stylem inspirowanym punkiem i grungem.

Publikacja: 02.12.2021 13:35

Zatęskniliśmy za Avril Lavigne. Pop-punk w modzie powróci w 2022 roku

Foto: Gen Lu, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Najnowsze badanie platformy zakupowej Etsy wskazuje na to, że stęskniliśmy się za pop-punkowymi ciuchami w stylu Avril Lavigne. Zamiast inwestować w uniwersalne ubrana i dodatki, coraz częściej szukamy pasków z ćwiekami i skórzanych kurtek.

Punk's not dead, także w modzie

Przez wiele pandemicznych miesięcy tęskniliśmy za koncertami i w 2021 roku przynajmniej część z nas mogła dać upust tej potrzebie. Nostalgia za rock’n’rollową młodością powoduje, że ludzie śmiało odgrzebują swoje stare ciuchy – i rozglądają się za nowymi w internecie.

Czytaj więcej

Koniec z kultem „modnej paryżanki”? Kobiety są znużone naśladowaniem Francuzek

To ostatnie zjawisko wzięli na warsztat analitycy serwisu Etsy, z którego korzystają również użytkownicy i użytkowniczki w Polsce. Każdego roku na Etsy kupuje prawie 100 milionów ludzi z całego świata, co pozwala wyłonić aktualne trendy – i przewidzieć przyszłe.

Wśród nich analitycy Etsy wyłonili dwie estetyki, które ich zdaniem zdominują to, jak będziemy ubierać w najbliższych miesiącach. To stylizacje w stylu pop punk i grunge, obydwie wpisujące się w styl właściwy fanom mocnych brzmień.

Jakie są najważniejsze atrybuty tego szybko wyłaniającego się trendu? Oczywiście skórzana kurtka! We wrześniu, październiku i listopadzie 2021 roku na Etsy szukało jej 21 procent użytkowników więcej w porównaniu tym samym okresem sprzed roku.

Drapieżna rockowa stylizacja nie może też obejść się bez ćwieków. Autorzy raportu Etsy wskazali, że obroże z ćwiekami zaliczyły w ciągu ostatnich trzech miesięcy spektakularny, prawie 900-procentowy wzrost popularności. Z kolei pasków z ćwiekami szukało w ostatnich miesiącach 34 procent więcej użytkowników, niż rok temu. Analitycy Etsy zauważyli też niemały skok zainteresowania ubraniami z siatki: szukało ich 37 procent użytkowników więcej, niż przed rokiem.

Użytkownicy Etsy intensywnie szukali też ubrań w kratę. Ten klasyczny wzór zawsze był bardzo ważnym elementem punkowego i grunge’owego stylu. Kraciastych koszul, spodni i spódnic szukało na Etsy prawie 50 procent użytkowników więcej, niż roku temu.

Wśród typowo rockowych akcesoriów istotną rolę zawsze grała duża i wyrazista srebrna biżuteria. Na Etsy zaliczyła 14-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku.

Punk i grunge: szaleć można w każdym wieku

Jedną z jaskółek wyłaniającego się trendu na stylizacje w rock’n’rollowym klimacie była moda na ciężkie czarne buty w stylu workerów czy glanów. Ten trend jest z nami od dłuższego czasu i stanowi doskonałą bazę do skompletowania rock’n’rollowej stylizacji.

Czy punkowy i grunge’owy styl jest zarezerwowany dla przedstawicieli najmłodszego pokolenia? 42-letnia Kourtney Kardashian udowadnia, że to nieprawda i że do odważnych, rockowych stylizacji pełne prawo mają również jej rówieśnicy. Czyli wszyscy ci, którzy byli zbuntowanymi dzieciakami w czasach świetności Nirvany i innych kapel.

Od kilku miesięcy w internecie pojawiają się coraz to nowe zdjęcia najstarszej z sióstr Kardashian, której towarzyszy jej nowy partner – Travis Barker, perkusista amerykańskiego zespołu punkowego Blink-182, założonego w 1992 roku. Za każdym razem, kiedy pokazują się publicznie, obydwoje od stóp do głów ubrani są w skóry, ćwieki i inne elementy, dostarczając internautkom inspiracji, jak zaadaptować rockowy styl w drugiej dekadzie XXI wieku.

Nostalgia, pragnienie zamanifestowania swojego własnego stylu i odważne modowe eksperymenty – wydaje się, że wszystkie te tendencje świetnie pasują do powrotu mody na rock’n’rollowe stylizacje. Swoją drogą, w listopadzie pojawiła się nowa wersja albumu „Nevermind” Nirvany, a Avril Lavigne po wielu latach wróciła niedawno do aktywności koncertowej. Przypadek?

Źródło: Etsy

Najnowsze badanie platformy zakupowej Etsy wskazuje na to, że stęskniliśmy się za pop-punkowymi ciuchami w stylu Avril Lavigne. Zamiast inwestować w uniwersalne ubrana i dodatki, coraz częściej szukamy pasków z ćwiekami i skórzanych kurtek.

Punk's not dead, także w modzie

Pozostało 93% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z