Zatęskniliśmy za Avril Lavigne. Pop-punk w modzie powróci w 2022 roku

Czy czeka nas odpoczynek od dresów i ponadczasowych, grzecznych stylizacji? Wraca zainteresowanie stylem inspirowanym punkiem i grungem.

Publikacja: 02.12.2021 13:35

Zatęskniliśmy za Avril Lavigne. Pop-punk w modzie powróci w 2022 roku

Foto: Gen Lu, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Najnowsze badanie platformy zakupowej Etsy wskazuje na to, że stęskniliśmy się za pop-punkowymi ciuchami w stylu Avril Lavigne. Zamiast inwestować w uniwersalne ubrana i dodatki, coraz częściej szukamy pasków z ćwiekami i skórzanych kurtek.

Punk's not dead, także w modzie

Przez wiele pandemicznych miesięcy tęskniliśmy za koncertami i w 2021 roku przynajmniej część z nas mogła dać upust tej potrzebie. Nostalgia za rock’n’rollową młodością powoduje, że ludzie śmiało odgrzebują swoje stare ciuchy – i rozglądają się za nowymi w internecie.

Czytaj więcej

Koniec z kultem „modnej paryżanki”? Kobiety są znużone naśladowaniem Francuzek

To ostatnie zjawisko wzięli na warsztat analitycy serwisu Etsy, z którego korzystają również użytkownicy i użytkowniczki w Polsce. Każdego roku na Etsy kupuje prawie 100 milionów ludzi z całego świata, co pozwala wyłonić aktualne trendy – i przewidzieć przyszłe.

Wśród nich analitycy Etsy wyłonili dwie estetyki, które ich zdaniem zdominują to, jak będziemy ubierać w najbliższych miesiącach. To stylizacje w stylu pop punk i grunge, obydwie wpisujące się w styl właściwy fanom mocnych brzmień.

Jakie są najważniejsze atrybuty tego szybko wyłaniającego się trendu? Oczywiście skórzana kurtka! We wrześniu, październiku i listopadzie 2021 roku na Etsy szukało jej 21 procent użytkowników więcej w porównaniu tym samym okresem sprzed roku.

Drapieżna rockowa stylizacja nie może też obejść się bez ćwieków. Autorzy raportu Etsy wskazali, że obroże z ćwiekami zaliczyły w ciągu ostatnich trzech miesięcy spektakularny, prawie 900-procentowy wzrost popularności. Z kolei pasków z ćwiekami szukało w ostatnich miesiącach 34 procent więcej użytkowników, niż rok temu. Analitycy Etsy zauważyli też niemały skok zainteresowania ubraniami z siatki: szukało ich 37 procent użytkowników więcej, niż przed rokiem.

Użytkownicy Etsy intensywnie szukali też ubrań w kratę. Ten klasyczny wzór zawsze był bardzo ważnym elementem punkowego i grunge’owego stylu. Kraciastych koszul, spodni i spódnic szukało na Etsy prawie 50 procent użytkowników więcej, niż roku temu.

Wśród typowo rockowych akcesoriów istotną rolę zawsze grała duża i wyrazista srebrna biżuteria. Na Etsy zaliczyła 14-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku.

Punk i grunge: szaleć można w każdym wieku

Jedną z jaskółek wyłaniającego się trendu na stylizacje w rock’n’rollowym klimacie była moda na ciężkie czarne buty w stylu workerów czy glanów. Ten trend jest z nami od dłuższego czasu i stanowi doskonałą bazę do skompletowania rock’n’rollowej stylizacji.

Czy punkowy i grunge’owy styl jest zarezerwowany dla przedstawicieli najmłodszego pokolenia? 42-letnia Kourtney Kardashian udowadnia, że to nieprawda i że do odważnych, rockowych stylizacji pełne prawo mają również jej rówieśnicy. Czyli wszyscy ci, którzy byli zbuntowanymi dzieciakami w czasach świetności Nirvany i innych kapel.

Od kilku miesięcy w internecie pojawiają się coraz to nowe zdjęcia najstarszej z sióstr Kardashian, której towarzyszy jej nowy partner – Travis Barker, perkusista amerykańskiego zespołu punkowego Blink-182, założonego w 1992 roku. Za każdym razem, kiedy pokazują się publicznie, obydwoje od stóp do głów ubrani są w skóry, ćwieki i inne elementy, dostarczając internautkom inspiracji, jak zaadaptować rockowy styl w drugiej dekadzie XXI wieku.

Nostalgia, pragnienie zamanifestowania swojego własnego stylu i odważne modowe eksperymenty – wydaje się, że wszystkie te tendencje świetnie pasują do powrotu mody na rock’n’rollowe stylizacje. Swoją drogą, w listopadzie pojawiła się nowa wersja albumu „Nevermind” Nirvany, a Avril Lavigne po wielu latach wróciła niedawno do aktywności koncertowej. Przypadek?

Źródło: Etsy

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?