„Skinimalism”: nowy trend w pielęgnacji. Na czym polega?

Kilka lat temu Europa zachłysnęła się rozbudowanymi koreańskimi rytuałami pielęgnacyjnymi. Ten okres mamy już chyba za sobą. Wraca moda na równowagę i zdrowy rosądek w pielęgnacji.

Publikacja: 16.08.2021 16:37

„Skinimalism”: nowy trend w pielęgnacji. Na czym polega?

Foto: Fot: Mathilde Langevin/Unsplash

Trendy makijażowe zmieniają się w każdym roku. Jednak niezmiennie modna wciąż pozostaje dobrze oczyszczona i nawilżona cera. Nowy pielęgnacyjny trend to ukłon w stronę zredukowanej, ale wciąż skutecznej pielęgnacji twarzy.

Skinimalism: trendów pielęgnacyjny 2021 roku

Przez ostatnie kilka lat ogromną popularność na całym świecie zyskała koreańska pielęgnacja. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie nieskazitelnie czystej, gładkiej i nawilżonej cery. Aby to osiągnąć, konieczne było stosowanie wieloetapowych, czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

W idealnej sytuacji rytuały koreańskiej pielęgnacji trzeba było powtarzać co najmniej kilka razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia. Opierają się one na wielu krokach, które należało wykonać w odpowiedniej kolejności, przy użyciu specjalnych kosmetyków. Każdy z nich pełnił jedną, konkretną funkcję.

Czytaj też: „Każda skóra jest normalna”. Rośnie trend skóropozytywności

Praktyka pokazała jednak, że nie każda kobieta może pozwolić sobie na wygospodarowanie takiej ilości czasu, aby wykonać cały rytuał zgodnie ze wskazówkami. Dochodzi do tego kwestia finansowa – niektóre koreańskie kosmetyki bywają dość kosztowne, a przecież trzeba kupić cały ich zestaw, aby pielęgnacja miała sens.

Marka Avon przeprowadziła badanie, w którym wzięły udział 4 tysiące kobiet. Celem badania było wyłonienie najważniejszych kosmetycznych trendów na 2021 rok. Jednym z nich okazał się „skinimalism”, czyli ukłon w stronę pielęgnacji w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

Okazało się, że jedynie 10 procent kobiet, które wzięły udział w badaniu, ma w łazience więcej niż pięć kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Z kolei blisko dwie trzecie z nich używa na co dzień nie więcej niż trzech produktów.

Kobiety przekonały się, że wieloetapowa pielęgnacja, charakterystyczna dla azjatyckich rytuałów piękna, niekoniecznie sprawdziła się w trudnej pandemicznej rzeczywistości. Co więcej, nadmierna ilość kosmetyków może czasem wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego i niepotrzebnie obciążyć skórę twarzy.

Im mniej kosmetyków, tym lepiej

W ciągu ostatniego roku bardzo wiele kobiet musiało całkowicie przeorganizować swój styl życia, a najważniejszym czynnikiem tych zmian był wielomiesięczny lockdown. Kumulacja życia prywatnego i zawodowego na jednej przestrzeni wymusiła wypracowanie nowego rytmu dnia.

Coraz wyraźniejsza stała się potrzeba szybszego, bardziej płynnego i efektywnego wykonywania wszystkich codziennych zadań. Wieloetapowa pielęgnacja przy pomocy wyspecjalizowanych produktów pochłania mnóstwo czasu i wymaga uwagi. A na to kobiety nie miały ani czasu, ani energii.

Przestały więc odczuwać potrzebę posiadania kilkunastu specjalistycznych produktów pielęgnacyjnych. Okazało się, że zadowalające rezultaty można osiągnąć dzięki zaledwie kilku dobrze dobranym kosmetykom.

Kosmetyki wielofunkcyjne okazały się w tej sytuacji prawdziwym wybawieniem. Jedno serum zastąpiło cały arsenał kremów, zaś primer i podkład ustąpiły miejsca nawilżającemu kremowi BB.

Innym aspektem rosnącej mody na „skinimalism” jest potrzeba zwolnienia tempa życia, która dała o sobie znać zwłaszcza w czasie pandemii. Jak nigdy wcześniej ludzie odczuwają potrzebę oddechu. Starają się też możliwie jak najczęściej unikać skomplikowanych, czasochłonnych zadań.

Producenci kosmetyków szybko zareagowali na wszystkie te potrzeby, opracowując proste w użyciu, wielofunkcyjne produkty. Kiedy czas stał się rzadkim i pożądanym dobrem luksusowym, powrót do minimalistycznej pielęgnacji stał się jednym ze sposobów, aby zaoszczędzić tego czasu jak najwięcej.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie