Pod koniec czerwca Bruce Springsteen zagra na Broadwayu w Nowym Jorku serię pięciu koncertów. To jego pierwsze występy po pandemii. Fani słynącego ze świetnych koncertów Springsteena czekali od nie wielu miesięcy. Nie wszystkim jednak będzie dane zobaczyć legendarnego rockmana na żywo, nawet jeśli są w pełni (czyli 2 tygodnie po przyjęciu drugiej dawki) zaszczepieni – a tego od uczestników koncertu Springsteena wymaga organizator. Na przeszkodzie może stanąć szczepienie preparatem firmy AstraZeneca. Ta szczepionka wciąż czeka na certyfikat amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Urzędnicy domagają się dostarczenia szczegółowych informacji na temat prowadzonych przez producenta badań i testów. Dopóki preparat nie zostanie zaakceptowany, osoby które są nim szczepione mogą mieć w USA problemy.

Czytaj też: Nowa moda z TikToka dotycząca szczepionek: Pfizer jest „cool”, Moderna to „nuda”

Zgodnie z zaleceniami władz stanu Nowy Jork, wstęp do teatru, w którym odbędzie się koncert Springsteena będą miały tylko osoby, które zostały zaszczepione szczepionkami zatwierdzonymi przez FDA – czyli preparatami Pfizera, Moderny lub Johnson&Johnson. To może oznaczać kłopoty dla gości z zagranicy. Urzędnicy z kanadyjskiego Ontario, zapytani o sytuację, powiedzieli, że trwają rozmowy nad przyznaniem równych praw „pechowcom” zaszczepionym w Kanadzie preparatem AstraZeneca (w Kanadzie jest ponad 1,7 miliona). Władze apelują do obywateli, by nie próbowali szczepić się ponownie, tym razem preparatami dopuszczonymi do użytku w USA.

Sytuację trudno uznać za błahą, niezależnie od stosunku do artysty. Jak pisze gazeta „Toronto Star”, może być ona „początkiem biurokratycznych nieszczęść związanych ze szczepionkami, ponieważ świat zaczyna się ponownie otwierać z całą mozaiką różnych zatwierdzonych szczepionek”.

Już wcześniej covidowe paszporty lub konieczność przedstawienia dowodu na szczepienie przed uczestnictwem w imprezach masowych budziły sprzeciw wielu osób. Ruletka dotycząca lokalnych regulacji może jeszcze pogłębić ten problem – zarówno jeśli chodzi o koncerty, jak i ruch turystyczny i usługowy w ogóle.