Koncerty bez masek już w maju? Brytyjczycy robią eksperyment

Kiedy wrócą koncerty i masowe imprezy plenerowe? To zależy między innymi od testów, które zamierzają przeprowadzić Brytyjczycy.

Publikacja: 19.04.2021 16:10

Koncerty bez masek już w maju? Brytyjczycy robią eksperyment

Foto: Fot: Sam Moqadam/ Unsplash

Pierwsze dni wiosny i rosnący poziom zaszczepienia w państwa Unii Europejskiej wpływają na wzrost zainteresowania letnimi koncertami i festiwalami. Udział w tego typu wydarzeniach w tym roku nie jest jeszcze przekreślony – organizatorzy przekładają terminy koncertów i z uwagą przyglądają się wynikom eksperymentów, takich jak ten zaplanowany na 2 maja w Liverpoolu. W ramach testowego koncertu na widowni ma znaleźć się 5 tysięcy osób. Test polega na tym, że nie trzeba będzie nosić masek.

Czytaj też: „Odreagować pandemię”. Ruszymy w świat. Idzie era podróży?

Bezpieczeństwo uczestników ma zależeć nie od zasłaniania twarzy, ale od błyskawicznych testów na obecność koronawirusa. Po uzyskaniu negatywnego wyniku uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie gwiazdy wieczoru, zespołu Blossoms. Impreza odbędzie się w mogącym pomieścić 7500 gości Sefton Park. Oliver Dowden, brytyjski minister kultury, mediów i sportu w komunikacie  dotyczącym koncertu powiedział:

Testowanie różnych rozwiązań i analizowanie różnych środków zaradczych to klucz do bezpiecznego powrotu do powrotu ludzi na stadiony.

W związku z tym oprócz koncertu w Liverpoolu rząd brytyjski przeprowadzi też szereg innych eksperymentalnych wydarzeń – w także meczów piłkarskich. 4000 tysiące osób będą mogły zobaczyć spotkanie półfinałowe Pucharu Anglii, w którym zmierzą się drużyny Leicester City i Southampton. Pierwszym wydarzeniem odbywającym się w ramach Event Research Programme są z kolei mistrzostwa świata w snookerze, które wystartowały w sobotę i potrwają do 3 maja. Bierze w nich udział do 1000 widzów dziennie.

Pozytywne wyniki eksperymentalnych wydarzeń są wypatrywane z nadziejami przez branżę koncertową, która – jak wynika z opublikowanych w grudniu szacunków firmy Pollstar – w ubiegłym roku straciła ok. 30 miliardów dolarów prognozowanych przychodów. Niepewny pozostaje los tegorocznych edycji polskich festiwali, które poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak przełożony na 2022 rok Orange Warsaw Festival, nadal zaplanowane są na najbliższe miesiące.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie