Szukaj

„Zimne ramię”: oto nowy symbol mody na szczepionkowe selfie

„Vaxxie” czyli zdjęcia, na których widać ramię po zaszczepieniu przeciw koronawirusowi, rządzą się swoimi prawami. Kobiety szybko opanowały sztukę szczepionkowego selfie, panowie muszą się jeszcze sporo nauczyć.

Celebryci, influencerzy i zwykli użytkownicy zalewają media społecznościowe zdjęciami wykonanymi podczas szczepień przeciwko Covid-19. Wszechobecność tego zjawiska może okazać się nużąca, zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby na chwilę oderwać myśli od trwającej pandemii, zjawisko samo w sobie trudno jednak krytykować. Co ciekawe, powszechność zjawiska w USA sprawiła, że szczepionkowe selfie wpłynęły też na renesans ubrań, których konstrukcja pozwala na zaszczepienie bez konieczności rozbierania się w gabinecie zabiegowym.

Czytaj też: Dres? Garnitur? Jedno i drugie. Nadchodzi moda hybrydowa

Początek trendu wiąże się ze zaszczepieniem 75-letniej Dolly Parton, ikony muzyki country, która 2 marca podzieliła się z obserwującymi jej konto internautami krótkim filmem z zabiegu. Współpracujący z artystką projektant zadbał o to, żeby w bluzce znalazł się specjalny otwór umożliwiający wkłucie. Następnego dnia do kreacji Dolly Parton nawiązała Hillary Clinton, która podzieliła się zdjęciem w sukni Donny Karan z odsłoniętymi ramionami. Efekt był natychmiastowy – wyszukiwarka Lyst odnotowała gwałtowny wzrost wyszukań dla koszulek, koszul i bluz z odsłoniętymi ramionami.

Jak przypomina „New York Times”, podobne rozwiązania nie cieszyły się wzięciem w świecie mody od czasów, gdy Karan zastosowała je  w sukni noszonej przez supermodelkę Lindę Evangelistę. Rok później w podobnej kreacji na Oscarach wystąpiła Liza Minnelli. Otwór umożliwiający dziś bezproblemowe wkłucie jest więc z jednej strony podyktowany potrzebą chwili, z drugiej można odbierać go jako nawiązanie do stylu zapomnianego w początkach lat 90., choć Donna Karan nadal wykorzystuje „zimne ramię” w swoich projektach, a kilka lat temu w swojej kolekcji dla Celine inspirowała się nim ówczesna projektantka marki, Phoebe Philo.

Niestety, subtelności związane z wyborem kreacji do zdjęcia w przychodni dotyczą głównie kobiet. Priya Elyan z „Guardiana”, który przeanalizował zdjęcia zaszczepionych polityków, stworzył listę stałych elementów w męskich „vaxxie”, jak nazywa się czasem szczepionkową odmianę selfie. „Musisz mieć włosy na klatce piersiowej jak wiking, koszulę rozchełstaną jak Morrissey podczas pierwszego występu w „Top of The Pops” i patrzeć prosto w obiektyw wzrokiem przypominającym George’a Clooneya w „Ostrym dyżurze” – pisze dziennikarz. Trzymamy kciuki, by panowie wyciągnęli wnioski z lekcji stylu i dyskrecji, którą zawdzięczamy Dolly Parton.

Zamknij
Zamknij