Wydłużenie życia produktu, a co za tym idzie – ograniczenie ilości odpadów i konsumpcji – to dziś jeden z najpopularniejszych pomysłów marek odzieżowych na zaprezentowanie się w sposób bardziej ekologiczny. To szczególnie ważne w przypadku wielkich firm, notujących rekordowe wyniki sprzedaży i znajdujących się na czele najbardziej wartościowych marek świata – jak Ikea czy Nike. Producent obuwia w części swoich sklepów w USA wprowadził pilotażowo usługę odnawiania i ponownej sprzedaży używanych butów. Ta usługa w tym roku ma zostać rozszerzona na kolejne kraje.

Nike Refurbished: do sklepów trafią buty używane

Nike Refurbished to rozwiązanie, w ramach którego ponownie sprzedawane zwrócone przez klientów w ciągu 60 dni od zakupu. Oddana do sklepu para jest klasyfikowana do jednej z trzech kategorii – butów noszonych krótko, z niewielkimi usterkami, butów noszonych trochę dłużej i tych, które mają niewielkie wady przeoczone w czasie produkcji. Pracowników Nike’a przywracają obuwie do stanu jak najbardziej zbliżonego do butów fabrycznie nowych, po czym z powrotem trafiają na sklepowe półki.

Dzięki komunikatom i kodom QR klienci w sklepie Nike będą mieli możliwość sprawdzenia, czy buty eksponowane na półce pochodzą „z odzysku”, a także jaka jest ich historia i stan. Część z butów, które nie zostaną zakwalifikowane do programu Refurbished, nadal będzie mogła zyskać drugie życie, a Nike we współpracy z organizacjami społecznymi rozda je osobom w potrzebie. Z kolei buty mocno zniszczone zostaną poddane recyklingowi, by odzyskać materiały. Wszystko po to, by odpady produkowane przez branżę odzieżową nie  kończyły w piecu do spalania odpadów lub na wysypisku śmieci.

Czytaj też: „Upcyklingowe” bluzy Nike znikają ze sklepu w kilka minut 

Usługa odnawiania butów używanych to część planu Nike zmierzającego do ograniczenia negatywnego wpływu tej firmy na środowisko. Do 2025 roku najwyżej wyceniana marka odzieżowa świata zadeklarowała obniżenie o 10% odpadów towarzyszących powstaniu produktów, w czym pomóc ma m.in. zmiana projektu opakowań. Dziesięciokrotnie ma wzrosnąć liczba produktów poddanych recyklingowi (lub oddanych potrzebującym), w czym mają pomagać także inne wdrażane modele biznesowe, bazujące na cyrkulacji i obiegu zamkniętym.