Właściciele marki Ferrari inwestują w rynek mody w Chinach

Do potężnej rodziny Angellich należą słynne włoskie marki. Teraz Włosi wybrali się na zakupy do Chin. Ich celem stała się najważniejsza chińska marka luksusowa, Shang Xia. W przyszłości ma ona stać się pierwszym globalnym brandem luksusowym wywodzącym się z Chin.

Publikacja: 14.12.2020 13:11

Fot: Salon Shang Xia w Paryżu/ Facebook

Fot: Salon Shang Xia w Paryżu/ Facebook

Foto: Fot: Salon Shang Xia w Paryżu/ Facebook

Exor, holding należący do włoskiej rodziny Agnellich, za ok. 80 milionów dolarów przejął większościowy pakiet akcji chińskiej marki Shang Xia, stworzonej w rezultacie współpracy między projektantką Jiang Quion Er i domem mody Hermes. Dotychczasowi właściciele nadal będą posiadać akcje firmy, odegrają również rolę strategiczną i pomogą przedstawicielom Exora w przekształceniu Shang Xia w markę globalną.

Czytaj też: Raj na Ziemi: ten bajkowy rezerwat w Chinach zainspirował twórców „Avatara”

To pierwsza duża inwestycja grupy Exor związana z modą. Jedna z największych grup luksusowych świata kontroluje między innymi Ferrari czy Fiat Chrysler Automobiles, a także drużynę Juventus Turyn oraz magazyn „The Economist”. „Cieszymy się, że możemy podzielić się z Shang Xia naszym doświadczeniem w tworzeniu globalnych marek luksusowych, a także duchem przedsiębiorczości, który wnosimy do wszystkich naszych firm” – powiedział o transakcji prezes Exor, John Elkann.

Stworzona w 2010 roku Shang Xia to kompleksowa marka lifestyle’owa, łącząca tradycyjne chińskie rzemiosło z nowoczesnym designem, oprócz mody oferująca m.in. meble, biżuterię czy zestawy do herbaty. W ciągu dekady firma zdobyła pozycję jednej z pierwszych marek luksusowych z Chin, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej. Do tej pory posiadała sklepy w Szanghaju, gdzie została założona, a także w Pekinie, Chengdu, Hangzhou, Shenzhen i Paryżu. W 2021 roku dzięki nowym właścicielom mają zostać otworzone kolejne salony  w Singapurze i Tajpej.

Agnelli: potężna włoska rodzina

To nazwisko we Włoszech znaczy bardzo dużo. Nieżyjący już Gianni Agnelli (zmarł w 2003 roku) był twórcą potęgi Fiata i najbogatszym człowiekiem współczesnych Włoch. Uważano, nie bez podstaw, że od jego decyzji w dużym stopniu zależały losy włoskiej gospodarki – tak duży był wpływ spółek kontrolowanych przez Agnellego na włoski przemysł.

Gianni Agnelli wywodził się ze szlacheckiego rodu z północy Włoch. Jego ojciec był przemysłowcem, Gianni odziedziczył po nim talent do biznesu i zarabiania pieniędzy. Władzę w firmie Fiat, kontrolowanej przez Agnellich, Gianni przejął w 1966 roku. W ciągu 30 lat rządów zmienił Fiata w jednego z czołowych europejskich producentów samochodów i części zamiennych. Agnelli podejmował odważne decyzje, do takich należała współpraca z krajach leżącymi za „Żelazną kurtyną” czy utworzenie sojuszu kilku producentów, którzy wspólnie zaczęli produkować ciężarówki pod marką Iveco.

Gianni Agnelli, jeden z najsłynniejszych Włochów drugiej połowy XX wieku, uchodził za człowieka wielkiej elegancji. Jego garnitury zawsze były idealnie skrojone, Agnelli słynął z zamiłowania do dwurzędówek, które jednak nosił dość odważnie, bo chętnie rozpinał marynarkę, co nie zawsze wygląda ciekawie. Agnellemu to nie przeszkadzało, mógł pozwolić sobie na ekstrawagancję: był potentatem, playboyem, osobą niezwykle wpływową, z jego zdaniem liczyli się w Rzymie wszyscy, niekiedy nazywano go wręcz „Królem Włoch”.

Dzieło dziadka, choć już nie tak spektakularnie, kontynuuje jego wnuk John Elkann stojący na czele koncernu Exor. Drugi z wnuków Gianniego Agnellego, Lapo Elkann, uchodzi za jednego z najlepiej ubranych Włochów i ulubieńca mediów, z uwagi na skandale obyczajowe w które pakował się w przeszłości.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie