Nowe, wytwarzane ze składników naturalnych, alternatywy dla skór czy innych materiałów pochodzenia odzwierzęcego, zyskują popularność w świecie projektantów mody.

Bolt Threads, firma specjalizująca się w wytwarzaniu wegańskich materiałów, od dwóch lat przygotowuje limitowane edycje produktów wykonanych z Mylo – materiału bazującego na grzybni, sieci nitkowatych komórek stanowiących podstawę wszystkich grzybów. Kilka dni temu do grona inwestorów Bolt Threads, zainteresowanych produkcją „skóry” z grzybów, dołączyły czołowe marki świata mody.

Czytaj też: Jaki jest ekologiczny koszt produkcji T-shirta? Teraz wiemy

Buty i torebki z eko „skóry” z grzybów

Inwestorzy otrzymają dostęp do materiałów produkowanych przez Bolt Threads, więc już w 2021 roku w kolekcjach takich marek, jak Adidas, Stella McCartney czy firmy z grupy Kering (należą do niej m.in. Gucci, Balenciaga czy Bottega Veneta) pojawią się produkty wykonane z Mylo.

Zdaniem Dana Widmaiera, dyrektora w Bolt Threads, współpraca z tak znaczącymi partnerami to krok w kierunku powszechnego wykorzystania biomateriałów, a także odwrót od polityki wyłączności w kierunku szerokiej współpracy różnych podmiotów nad bardziej zrównoważoną produkcją.

„Musieliśmy przekonać konkurujące ze sobą firmy, że chodzi o stawienie czoła wyzwaniu większemu niż którakolwiek z nich mogłaby rozwiązać samodzielnie” – powiedział Widmaier w rozmowie z „New York Timesem”.

Jak powstaje eko skóra zrobiona z grzybów?

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

NYT przypomina, że już w latach 50. ubiegłego wieku zgłaszano patenty, w których grzybnia wykorzystywana była jako materiał do produkcji papieru czy opatrunków. Skóropodobny materiał Amadou bazuje na technologii znanej od setek lat.

W ostatnich latach takie rozwiązania stały się popularne w świecie mody – jednej z najbardziej toksycznych branż na świecie. Nad własnymi wersjami „skóry” wytwarzanej z  grzybni pracują też inne firmy, między innymi Mycelium Made i MycoWorks.

Produkcja grzybni gotowej do wykorzystania w procesie produkcji odzieży trwa krócej niż dwa tygodnie. Na podłożu z materiału organicznego hoduje się płaty grzybni, która jest następnie przetwarzana i barwiona wg wymogów producenta.

W efekcie do stworzenia grzybni zużywa się o połowę mniej wody niż przy produkcji bawełny. Nie wykorzystuje się też produktów pochodzenia zwierzęcego. Zaletą takich materiałów jak Mylo jest nie tylko ekologiczna oszczędność – w porównaniu ze skórami syntetycznymi materiał z grzybni wyróżnia się też naturalnym ciepłem i elastycznością.