Air Jordan 1 OG Dior to jedna z najbardziej oczekiwanych tegorocznych premier w świecie luksusowego streetwearu. Za buty trzeba będzie zapłacić ponad 8 tys. złotych, ale kto myśli, że sneakersy w tej w cenie przyciągną tylko wąską grupę odbiorców nie może mylić się bardziej.

5 milionów w dwa tygodnie

Wspólne buty marek Jordan i Dior po opóźnieniach związanych z pandemią miały premierę zaledwie dwa tygodnie temu na specjalnej stronie, gdzie można było zapisać się do wirtualnej kolejki. Jak powiedział w rozmowie z WWD prezes Diora, Pietro Beccari, w tym czasie chęć kupna butów zgłosiło aż 5 milionów chętnych.

Liczba robi tym większe wrażenie, że wyprodukowano zaledwie 13 tysięcy par tego modelu, a 5 tysięcy z nich trafi do najważniejszych klientów marki Dior. Buty pojawią się w dwóch wersjach – wysokiej (2200 dolarów) i  niskiej (2000 dolarów).

Kim Jones – mistrz spekulacji

Taka „ekskluzywność” sprawia, że buty właściwie od razu stają się produktem kolekcjonerskim, stworzonym do sprzedaży na kolejnych aukcjach. Już dziś cena butów w serwisie StockX wynosi… ponad 13 tysięcy dolarów, a wg prognoz może przekroczyć nawet 20 tysięcy.

Dla Kima Jonesa, dyrektora kreatywnego Diora, wykorzystywanie limitowanych nakładów i tworzenie wokół produktów całego spektaklu (z niewielką pomocą resellerów) to już niemal znak rozpoznawczy. Przykład? Niektóre rzeczy z kolekcji Supreme i Louis Vuitton z czasów Jonesa, takie jak wspólna skrzynia, osiągają na aukcjach ceny przekraczające 50 tysięcy dolarów