Clare Waight Keller, dyrektor artystyczna domu mody Givenchy, odchodzi ze stanowiska po 3 latach pracy. Projektantka nie ujawniła powodów tej decyzji, nie poinformowała też o swoich planach. Nie wiadomo również, kto będzie jej następcą w Givenchy.

Cicha bohaterka ślubu stulecia

Keller trafiła do Givenchy w miejsce Riccarda Tisciego, obecnie dyrektora kreatywnego marki Burberry, i została pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora artystycznego męskich i kobiecych kolekcji w firmie.

Od razu udowodniła, że zasłużyła na objęcie fotela po charyzmatycznym i nie stroniącym od krzykliwości poprzedniku. Tisci przez ponad 10 lat w firmie zapracował na szacunek świata wielkiej mody, ale przede wszystkim – zapewnił marce nowych klientów.

Wkrótce po objęciu stanowiska Keller zaprojektowała suknię ślubną dla Meghan Markle. Królewski ślub pomógł w ustaleniu reputacji brytyjskiej projektantki, ale i bez niego dorobek odchodzącej szefowej Givenchy zasługuje na uznanie. Suknia przygotowana dla Meghan Markle miała wpływ na to, że Keller otrzymała w 2018 roku tytuł najlepszej brytyjskiej projektantki.

Zmiany na szczycie

Po pierwszych latach pracy dla Calvin Klein i Ralph Lauren, w 2000 roku talent Keller dostrzegł Tom Ford, który zaoferował Brytyjce pracę nad kolekcjami damskimi i dodatkami. Później przyszła kolej na pracę dla Pringle of Scotland i posada dyrektorki artystycznej w Chloe.

Zakończenie przez Keller rozpoczętej w 2017 roku pracy dla Givenchy wiąże się z większymi zmianami w słynnym domu mody. Od początku kwietnia jego prezesem jest Renaud de Lesquen, który zastąpił rządzącego od 2014 Philippe Fortunato.