Gdy w 2011 roku na mapie Warszawy pojawił się Vitkac, wiadomo było, że powodzenie projektu będzie ważnym testem dla segmentu dóbr luksusowych w Polsce.

Pierwsze butiki otworzyły wtedy w warszawskim domu handlowym tak znane marki, jak Gucci, Louis Vuitton czy YSL. Vitkac, którego stworzenie miało kosztować 80 mln euro, zdał egzamin bezbłędnie.

Okazało się, że w Polsce nie brakuje klientów zainteresowanych modą z najwyżej półki. Luksusowy sklep stał się ikoną, rozpoznawalną w całym kraju. Po sukcesie warszawskiego Vitkaca pojawia się jego brat bliźniak, tym razem w Krakowie.

Nowe marki w Vitkacu

Nowy dom handlowy ma wystartować w tym roku w ulokowanym na Rynku Głównym Pasażu 13. Tam dotychczas funkcjonował Likus Contept Store, należący do rodziny Likusów, właścicieli Vitkaca czy Hotelu Warszawa.

Nowy Vitkac będzie się różnił od swojego warszawskiego odpowiednika – przynajmniej z zewnątrz. Nie wiadomo, jakie marki otworzą tam swoje butiki, ale mówi się, że właściciele Vitkaca chcą ściągnąć do Polski nowe, nieznane jeszcze na polskim rynku brandy.

Wiadomo jednak, że Vitkac konsekwentnie rozwijał współpracę z gwiazdami współczesnej mody. W ciągu ostatnich dwóch lat swoje sklepy w Warszawskim Vitkacu otworzyły m.in tak znane marki, jak Burberry, Off-white czy Alexander McQueen. Kolejne, takie jak Nanusha czy Ambush, dołączyły w tym roku.

Vitkac 2: sentyment Likusów

Dla rodziny Likusów podbój Krakowa z Vitkacem ma znaczenie nie tylko biznesowe. To właśnie tutaj bracia kończyli studia i stawiali pierwsze kroki na drodze do zbudowania imperium biznesowego.

Również tu pod koniec lat 90. otwierali pierwsze w Polsce hotele butikowe, które zyskały popularność w całym kraju.

Jak mówi Arkadiusz Likus, w Polsce istnieją dwie destynacje dla rynku dóbr luksusowych – to Warszawa i Kraków. Można więc przypuszczać, że na razie rodzina Likusów, której majątek wyceniany jest na 650 mln złotych, poprzestanie na tych dwóch miastach.