Podróż życia w samotności: dlaczego podróżowanie solo stało się nowym trendem?

Coraz więcej osób przyznaje, że swoje wymarzone podróże chciałoby odbyć w samotności, bez przyjaciół czy rodziny. Skąd bierze się ten wzrost popularności podróży solo?

Publikacja: 11.08.2022 16:03

Blisko 60 procent ankietowanych przedstawicieli pokolenia „milenialsów” odpowiedziało, że w podróże

Blisko 60 procent ankietowanych przedstawicieli pokolenia „milenialsów” odpowiedziało, że w podróże swojego życia chciałoby odbyć samotnie.

Foto: Drashtant Singh

Po wielu miesiącach pandemicznego zasiedzenia ludzie znów wybierają się w dalekie podróże, ale też eksplorują ukryte skarby we własnej okolocy. Pragną przeżyć wyjątkowe doświadczenia, poznać inne kultury czy bogactwo przyrodnicze jakiegoś regionu. Wielu z tych podróżników coraz częściej wybiera wycieczki w pojedynkę.

Podróżowanie bez towarzystwa jest coraz popularniejsze

Wielu ludzi nie wyobraża sobie samotnej podróży. Wybierając się do jakiegoś nowego miejsca, pragną mieć przynajmniej jednego towarzysza podróży, aby móc podzielić się z nim doświadczeniami i wrażeniami.

Jednak rośnie grupa osób które stawiają właśnie na podróżowanie samemu. Głównie są to kobiety, a także osoby w średnim wieku. Powstają coraz to nowe grupy skupiające samotnych podróżników – również w Polsce – a także portale, których tematyka skupia się wokół podróżowania w pojedynkę.

Samotne wyprawy są w 2022 roku jednym z wyraźnie wyłaniających się trendów podróżniczych. Taki wniosek wysnuli niedawno autorzy badania przygotowanego przez sieć płatniczą American Express. 

Badanie na zlecenie American Express przeprowadziła międzynarodowa firma badawcza Morning Consult wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii, Meksyku, Indii, Wielkiej Brytanii i Kanady. Respondentów pytano o ich plany i marzenia na 2022 rok dotyczące tego, gdzie i w jaki sposób chcieliby podróżować.

Czytaj więcej

Selfie na tle książek: zabytkowa biblioteka w Rio de Janeiro hitem Tiktoka

Ponad połowa uczestników ankiety (58 procent) przyznała, że zamierzają wybrać się w podróż w pojedynkę, aby odwiedzić miejsca, o których zawsze marzyli. Jak widać, wybierając się w podróż życia, ludzie nie mają zbyt silnej potrzeby dzielenia się wyjątkowymi doświadczeniami wynikającymi z wycieczki do wymarzonego zakątka świata.

A jakie są te kierunki? Respondenci wskazywali najczęściej Stany Zjednoczone, Australię, Nową Zelandię, Brazylię, Japonię i Włochy.

Dlaczego podróżujemy solo? Bo nikt nam nie przeszkadza

Co motywuje ludzi do wyruszania w samotną podróż? Sprawdzili to autorzy portalu dla samotnych podróżników „Solo Traveler World”. W 2021 roku przeprowadzili międzynarodowe badanie, przepytując ponad 2300 respondentów z całego świata.

Jedną z najsilniejszych motywacji jest wolność i niezależność – wskazało na nią 60 procent osób poniżej 55 roku życia i 46 procent powyżej tego wieku. Okazuje się więc, że obecność drugiej osoby, bez które nie mogą obejść się zwolennicy podróżowania w towarzystwie, w opinii samotnych obieżyświatów stanowi niepotrzebny balans.

Podróżowanie w towarzystwie bardzo często wymusza rozmaite kompromisy, na przykład co do formy i miejsca noclegu czy w końcu tego, gdzie grupa chce pojechać danego dnia. Nierzadko zdarza się tak, że ilu członków wycieczki, tyle preferencji. To wszystko skutecznie spowalnia tempo podróży, a wielu ludzi dobrze wie, czego chce i nie ma zamiaru tracić czasu na negocjacje. Taki powód wybierania wycieczek solo wskazało aż 77 procent młodszych i 64 procent starszych respondentów.

Co ciekawe, wśród swoich motywacji aż 42 procent uczestników badania (w obydwu grupach wiekowych) wskazywało też chęć poznawania nowych osób – a jak wiadomo, wycieczki w grupie ograniczają taką możliwość. Jak widać, to wcale nie jest tak, że podróżujący w pojedynkę są samotnikami.

A co z dzieleniem się wrażeniami z podróży? W dobie powszechnego dostępu do internetu udostępnianie na bieżąco szczegółów swojej wycieczki i bycie w ciągłym kontakcie z bliskimi sprawia, że nawet podróżując w pojedynkę, tak naprawdę nie czujemy, że podróżujemy samotnie.

Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii
Styl życia
Nie zakupy, a przeżycia. Nowy raport pokazuje zmianę w naszym myśleniu o urlopie
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Styl życia
Polka nagrodzona w światowym konkursie zdjęć zrobionych iPhone'em
Styl życia
Napiwki w Europie. Jakie kwoty należy zostawiać w restauracjach?