Selfie na tle książek: zabytkowa biblioteka w Rio de Janeiro hitem Tiktoka

Czytelnictwo na całym świecie spada, ale to nie znaczy, że unikamy kontaktu z książkami. Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie nie może narzekać na brak zainteresowania, a ostatnio stała się wręcz gwiazdą mediów społecznościowych.

Publikacja: 10.08.2022 14:56

Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro to jeden z największych poza Portugalią księgozb

Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro to jeden z największych poza Portugalią księgozbiorów w języku portugalskim.

Foto: Donatas Dabravolskas, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Choć Real Gabinete Português de Leitura (Królewski Gabinet Czytelnictwa Portugalii) stoi przy ulicy Luísa de Camõesa pod numerem 30 w centrum Rio de Jaineiro od 1837 roku, to na TikToku i Instagramie robi furorę stosunkowo od niedawna. Ludzie masowo odwiedzają instytucję, aby na własne oczy zobaczyć niezwykle klimatyczne wnętrza biblioteki.

Jedna najpiękniejsza biblioteka na świecie jest w Rio de Janeiro

Nie trzeba być fanem literatury, żeby wnętrza Real Gabinete Português de Leitura budziły zachwyt. Zabytkowe, bogato zdobione półki z ciemnego drewna wypełniają kilkusetletnie woluminy. Złote polichromie rozjaśnia naturalne światło z przeszklonego sufitu oraz przytłumiony blask lamp i żyrandoli z epoki.

Jak powiedzieliby użytkownicy mediów społecznościowych – wnętrze Królewskiego Gabinetu Czytelnictwa Portugalii jest bardzo „instagramowe”. Nic więc dziwnego, że spektakularna biblioteka stała się celem podróży turystów z całego świata.

Donatas Dabravolskas, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Coraz większa obecność Królewskiego Gabinetu w mediach społecznościowych przyciąga do tej świątyni czytelnictwa kolejne rzesze odwiedzających. Bynajmniej nie dlatego, aby zagłębić się w lekturze którejś z prawie 400 tysięcy starych, oprawionych w skórę książek, ale po to, aby zrobić sobie selfie na tle niezwykle dekoracyjnych, wielopiętrowych półek tego XIX-wiecznego budynku.

Czytaj więcej

Lokal na dachu wieżowca w Warszawie wśród najlepszych letnich barów w Europie

Niemal każdego dnia przechadzają się tu kolorowe grupki turystów, którzy jeszcze przed chwilą opalali się na plaży. To osobliwy widok, który jeszcze dekadę temu dla pracowników instytucji był nie do pomyślenia.

Królewski Gabinet Czytelnictwa Portugalii – niezwykły budynek w sercu Rio de Janeiro

Początki Królewskiego Gabinetu Czytelnictwa Portugalii sięgają 1837 roku. To właśnie wtedy, 15 lat po wywalczeniu przez Brazylię niepodległości, instytucję założyła grupa 43 portugalskich imigrantów. Celem tego miejsca była edukacja portugalskiej społeczności w Rio de Janeiro.

Portugalczycy, z których większość nie posiadała żadnej formalnej edukacji, uczyli się tu pisania i czytania. Instytucja funkcjonowała też jak ośrodek pomocy społecznej.

Oprócz ciekawej historii, niezwykła jest też architektura tego neogotyckiego budynku. Jest on odporny na panujące w Rio de Janeiro wysokie temperatury i tropikalną wilgoć. Z kolei stalowa konstrukcja i ściany chronią go przed pożarem, o który w tym klimacie również jest bardzo łatwo.

Taka architektura jest zrozumiała, bo zasoby biblioteki są bezcenne. Znajduje się tu nie tylko pierwsze wydanie „Luzjad” Luisa de Camõesa z 1572 roku, czyli narodowej epopei Portugalczyków, ale też oryginał „Ordenações Manuelinas” z 1521 roku – przełomowego aktu prawnego. Napisał go król Manuel I Szczęśliwy, aby uporządkować funkcjonowanie Portugalii, która stawała się globalnym imperium.

Donatas Dabravolskas, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Od wielu dekad stałymi bywalcami Królewskiego Gabinetu Czytelnictwa Portugalii byli praktycznie wyłącznie badacze portugalskiej kultury i literatury. Wszystko się zmieniło mniej więcej w 2014 roku, kiedy Brazylia była gospodarzem Mundialu i siłą rzeczy piękny, zabytkowy budynek zaczęli odwiedzać turyści z całego świata.

Jeszcze większą sławę przyniósł Królewskiemu Gabinetowi artykuł w magazynie „Time”, kiedy dwa lata później w Rio de Janeiro odbywały się Igrzyska Olimpijskie. Autor artykułu ogłosił instytucję jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie, co zwabiło do niej tłumy zwiedzających – ku zgryzocie pracujących tu filologów i historyków.

Choć Real Gabinete Português de Leitura (Królewski Gabinet Czytelnictwa Portugalii) stoi przy ulicy Luísa de Camõesa pod numerem 30 w centrum Rio de Jaineiro od 1837 roku, to na TikToku i Instagramie robi furorę stosunkowo od niedawna. Ludzie masowo odwiedzają instytucję, aby na własne oczy zobaczyć niezwykle klimatyczne wnętrza biblioteki.

Jedna najpiękniejsza biblioteka na świecie jest w Rio de Janeiro

Pozostało 90% artykułu
Miejsca
Włoski dom mody wchodzi na rynek nieruchomości. To trend wśród marek luksusowych
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Miejsca
Rezydencja prezydenta RP na sprzedaż. Należała do niemieckiej arystokracji
Miejsca
Wystąpiła w „Casino Royale”: słynna włoska willa walczy z najazdem turystów
Miejsca
Raport: czy Polacy mają daleko do parku – albo na grzyby? Jesteśmy w ogonie UE
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Miejsca
W Rumunii otwarto jeden z najdłuższych mostów w Europie. „Golden Gate na Dunaju”
Miejsca
Amerykanie rozczarowani wakacjami w Europie. Rzeczywistość przegrywa z Tiktokiem