Co warto kolekcjonować? To pytanie tylko z pozoru brzmi banalnie. W świecie, w którym kolekcje budują „markę” ich właścicieli, właściwy wybór tematyki może mieć ogromne znaczenie. Zbiory obrazów, rzeźb, rzadkich samochodów sportowych czy zegarków czasami przestają robić oczekiwane wrażenie.
Dlatego nie powinno dziwić, że przybywa bardzo zamożnych kolekcjonerów, którzy postanowili kolekcjonować szkielety dinozaurów. Ceny tego typu przedmiotów osiągają na aukcjach dziesiątki milionów dolarów. Eksperci alarmują, że nowa moda może negatywnie odbić się na świecie nauki, a paleontolodzy pozbawiani są w ten sposób cennych przedmiotów, które mogłyby być przedmiotem ich badań.
Szkielety dinozaurów pod młotek. Zamożni kolekcjonerzy wydają na nie miliony
Muzeum Ziemi wydaje się najbardziej odpowiednim miejscem dla liczącego miliony lat szkieletu dinozaura. Panuje powszechne przekonanie, że cenne skamieniałości powinny być własnością instytucji naukowych lub muzealnych, a także, że powinny być dostępne szerokiemu gronu zainteresowanych.
Tymczasem od pewnego czasu szkielety dinozaurów trafiają w ręce prywatnych kolekcjonerów. Wychowani na takich filmach jak „Park Jurajski” zamożni miłośnicy paleontologii nie szczędzą pieniędzy, aby wejść w posiadanie unikatowych eksponatów.
Czytaj więcej
W co inwestują pieniądze najzamożniejsi klienci? Eksperci z międzynarodowej grupy The Independents zrzeszającej analityków z wielu krajów, przeanalizowali trendy dotyczące preferencji konsumentów dóbr luksusowych.