Tarot znowu staje się popularny w Polsce. Dlaczego chętnie uciekamy w ezoterykę?

Tarot i inne metody wróżenia, medycyna alternatywna i parapsychologia – wszystkie te zjawiska zyskały w ostatnich miesiącach bardzo dużą popularność w Polsce. Dlaczego, zamiast do psychologa czy lekarza, wolimy iść do wróżki?

Publikacja: 18.03.2022 10:43

Tarot znowu stał się w Polsce bardzo popularny.

Tarot znowu stał się w Polsce bardzo popularny.

Foto: Petr Sidorov

Można już chyba z całą pewnością stwierdzić, że – przytaczając starą chińską klątwę – żyjemy w ciekawych, by nie powiedzieć, coraz ciekawszych czasach. Na naszej psychice odbija to bardzo głębokie piętno. Kiedy życie wymyka się spod kontroli, ludzie sięgają po rozmaite ezoteryczne praktyki, między innymi tarota.

Tarot prawdę ci powie?

Wierzy w to coraz więcej ludzi na całym świecie – również w Polsce. Do tarota przekonują się osoby, które w ostatnim czasie boleśnie uświadomili sobie, że przyszłość jest wyjątkowo niepewna.

Liczba ludzi, którzy w ciągu ostatnich lat stracili pracę lub kogoś bliskiego, jest coraz więcej. W wielu przypadkach nie widać na horyzoncie nadziei na poprawę tej sytuacji. Inflacja i tragiczne wieści ze świata skutecznie odbierają nadzieję na lepsze jutro.

Tej nadziei ludzie zaczynają szukać w kartach. Skoro nikt nie ma pewności, co przyniosą kolejne tygodnie i miesiące i jak w związku z tym należy zaplanować swoje życie, być może trafnej odpowiedzi na wszystkie te pytania udzieli tarocista.

Czytaj więcej

Żony rosyjskich oligarchów brylowały w stolicach Europy. Co się z nimi dzieje?

Jeszcze w 2019 roku rynek usług ezoterycznych w Polsce szacowano na około dwa miliardy złotych. W 2021 roku ta wartość wzrosła już do trzech miliardów. To wszystko oczywiście liczby orientacyjne, bo wielu jasnowidzów działa w szarej strefie i nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Oprócz tarocistów popularność zyskują również inne ezoteryczne profesje. Cierpiący na rozmaite dolegliwości ludzie wolą nie czekać na wizytę u lekarza. Zamiast tego, dzwonią do bioenergoterapeuty czy osób specjalizujących się w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu.

Osoby o zasobniejszych portfelach chętnie wyjeżdżają też do luksusowych spa, gdzie oprócz masaży, jogi czy relaksujących kąpieli oferuje się terapię dźwiękiem, światłem czy akupunkturę. Od dwóch lat trwa prawdziwy boom na wyjazdy do takich miejsc, których nie brakuje również w Polsce.

W pogoni za spokojem ducha

Ludzie szukają wsparcia tam, gdzie to możliwe. Sięgają po porady „specjalistów” od ezoteryki, którym bardzo często nieobce są zagadnienia z takich dziedzin jak psychologia i coaching.

Całe zjawisko odwoływania  się do parapsychologii wiąże się z tym, że psychologowie i psychiatrzy – obok ratowników i lekarzy innych specjalizacji – od dwóch lat są jednymi z najbardziej zajętych osób na świecie. Pacjenci często otrzymują informację, że wizyta jest możliwa, ale dopiero za kilka miesięcy lub nawet za ponad rok.

Nie każdego też stać na prywatną terapię, która często jest dostępna od zaraz, ale która nierzadko bywa bardzo kosztowna. W ten problem wpisuje się również wsparcie psychologiczne i psychiatryczne, którego znaczenie bardzo wzrosło w trakcie pandemii.

W efekcie zagubieni, zaniepokojeni, a nierzadko tez zrozpaczeni ludzie szukają pomocy u wróżek, bioenergoterapeutów i innych osób parających się ezoteryką. W porównaniu z cenami prywatnych wizyt u lekarzy i psychologów cenniki wróżek nierzadko bywają bardzo konkurencyjne. Niektóre z nich nawet biorą pieniądze „co łaska”. Osoby te są też łatwo dostępne – oferują swoje usługi zdalnie, na przykład za pośrednictwem social mediów.

Ostatnie dni przynoszą kolejne tragiczne wiadomości, a poczynania despotów czynią rzeczywistość kompletnie irracjonalną i nieprzewidywalną. Nic dziwnego, że w tej sytuacji nauka i rozum schodzą na drugi plan i rośnie przekonanie, że może przynajmniej karty wskażą człowiekowi jakikolwiek kierunek.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem