Trasa rowerowa przez wschodnią Polskę na liście najpiękniejszych w Europie

Green Velo, trasa wiodąca przez wschodnie województwa Polski, cieszy się popularnością nie tylko wśród Polaków. Brytyjski „Guardian” uznał ją za jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Europie.

Publikacja: 24.08.2022 11:09

Trasa rowerowa przez wschodnią Polskę na liście najpiękniejszych w Europie

Foto: Irish83

W ostatnich latach zarówno długie rowerowe wyprawy, jak i krótkie wypady, stały się bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Miłośnicy rowerów z wielu zakątków Europy zjeżdżają również na wschód Polski, aby odkryć dziewiczą przyrodę i bogate dziedzictwo kulturowe regionów tak zwanej ściany wschodniej.

Green Velo jedną z najlepszych tras rowerowych w Europie

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa w Polsce (i jedna z najdłuższych w Europie) sieć szlaków rowerowych, która przez ponad dwa tysiące kilometrów ciągnie się od Warmii aż po ziemię świętokrzyską. Budowę trasy zrealizowano przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podobnie jak wiele innych tras rowerowych w Europie, szlaki Green Velo są oznakowane. Na trasie, która ciągnie się przez pięć województw Polski Wschodniej, rowerzyści mają też do dyspozycji dogodne miejsca na odpoczynek i posilenie się.

Te i wiele innych walorów trasy chwali dziennikarka „Guardiana” Phoebe Taplin. Green Velo wymieniła obok kilku innych zrównoważonych ekologicznie atrakcji w Europie. Oprócz niego, wskazała na rezerwat dzikich ptaków w hiszpańskiej Estremadurze, „pieszy festiwal” (Walking Festival) w Wielkiej Brytanii, słoweńską trasę rowerową Green Wellness Route i pobyt w Berlinie, należącym do Global Sustainable Tourism Council – międzynarodowej organizacji tworzącej standardy dla zrównoważonej ekologicznie turystyki.

Czytaj więcej

Dubrownik przyciąga ekipy filmowe. Powstaje tam kolejna superprodukcja

„Wiele mil szlaku rowerowego zostało zaprojektowanych tak, aby były łatwe w utrzymaniu i nie miały żadnego wpływu ani na dostęp obszarów naturalnych do wody, ani na wegetację roślin. Są tam ławki, miejsca na pikniki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Opcje noclegowe są bardzo zróżnicowane – od pól kempingowych po zamki” – chwali Green Velo Taplin.

I rzeczywiście, każdy poszukiwacz nieoczywistych atrakcji turystycznych znajdzie na Green Velo coś dla siebie. Jak opisuje Taplin, na trasie znajduje się szereg ikonicznych dla danego regionu zabytków, na przykład zamek Krzyżtopór nieopodal miejscowości Ujazd, imponujące pałace w Kielcach czy założenia klasztorne w Łomży.

Oprócz tego dziennikarka zwraca uwagę na jedyne w swoim rodzaju bogactwo przyrodnicze dolin Biebrzy i Narwi, a także rezerwatu Kadzielnia w województwie świętokrzyskim. Jak można wyczytać na oficjalnej stronie Grenn Velo, trasa przebiega przez pięć parków narodowych, 15 parków krajobrazowych, 26 obszarów specjalnej ochrony ptaków i 36 specjalnych obszarów ochrony siedlisk.

Oczywiście szlaki w ramach Green Velo obfitują też w mnóstwo zróżnicowanych doświadczeń kulinarnych i kulturowych. Na wschodzie Polski nie brakuje miast o niezwykle bogatym dziedzictwie wielokulturowym – jak to na pograniczu.

Rowerowe wycieczki zyskują na popularności

Wielu ludzi w ostatnich latach – zwłaszcza w trakcie pandemii – doceniło wycieczki w mniej uczęszczane miejsca. Spragnieni podróży, zaczęli eksplorować nieznane szlaki zarówno we własnym kraju, jak i za granicą.

W taki sposób szlaki rowerowe w całej Europie – również w Polsce – szybko zapełniły się rowerzystami poszukujących pięknych krajobrazów i nowych kulturowych doświadczeń. Na Green Velo nie brakuje ani jednych, a ni drugich.

Niemniej niektóre odcinki trasy Green Velo mogą stanowić dla rowerzystów spore wyzwanie – zwłaszcza dla tych, którzy oczekują takich ścieżek rowerowych, do których przywykli w miastach. Do sieci należą zarówno wygodne, dobrze przygotowane trasy, jak i trudniejsze szlaki, prowadzące między innymi przez nierówne drogi leśne i polne.

W ostatnich latach zarówno długie rowerowe wyprawy, jak i krótkie wypady, stały się bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Miłośnicy rowerów z wielu zakątków Europy zjeżdżają również na wschód Polski, aby odkryć dziewiczą przyrodę i bogate dziedzictwo kulturowe regionów tak zwanej ściany wschodniej.

Green Velo jedną z najlepszych tras rowerowych w Europie

Pozostało 90% artykułu
Przygoda
Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie
Przygoda
Mimo wojny, pod Lwowem rusza największy w Europie sztuczny stok narciarski
Przygoda
Nowa atrakcja na Słowacji: największy labirynt Europy Środkowej. Pomysł z Polski
Przygoda
Most–gigant przy granicy. Czesi otworzą wielką atrakcję turystyczną dla Polaków
Przygoda
Urlop na końcu świata: na Antarktydzie rusza pierwszy luksusowy kemping