Most–gigant przy granicy. Czesi otworzą wielką atrakcję turystyczną dla Polaków

Na Morawach, tuż przy granicy z Polską, ukończono budowę spektakularnej atrakcji turystycznej. Już w połowie maja nastąpi otwarcie najdłuższego na świecie pieszego mostu wiszącego.

Publikacja: 28.04.2022 15:42

Czeski Sky Bridge 721 to najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych.

Czeski Sky Bridge 721 to najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych.

Foto: Tomas.drapal, CC BY-SA 4.0a, Wikimedia Commons

Konstrukcja o nazwie Sky Bridge 721 – zgodnie z liczbą w nazwie – mierzy 721 metrów. Otwarcie obiektu planowane jest na połowę maja 2022 roku, a towarzyszyć mu będzie otwarcie szlaku edukacyjnego, w którym zostaną zastosowane elementy rozszerzonej rzeczywistości.

Sky Bridge 721 – najdłuższy na świecie pieszy most wiszący

Gigantyczny, górujący na wysokości 95 metrów most znajduje się w ośrodku wypoczynkowym Dolní Morava w Sudetach Wschodnich, nieopodal góry Śnieżnik na polsko-czeskiej granicy. Most rozpięto nad doliną rzeki Mlýnský Potok, między szczytami dwóch gór: Slamnik i Chlum.

Budowa Sky Bridge 721 zajęła Czechom dwa lata. O efektach pracy projektantów i budowniczych co odważniejsi zwiedzający będą mogli przekonać się już w maju tego roku.

Stojąc na jednym z dwóch końców mostu, zwiedzający będzie się znajdował na wysokości liczącej od 1110 od 1116 metrów nad poziomem morza. Najbardziej emocjonujące będzie jednak znalezienie się na środku mostu – jeżeli tylko odwaga dopisze. Śmiałkowie zostaną wynagrodzeni zapierającymi dech w piersiach widokami na dolinę Mlýnskiego Potoku i okoliczne szczyty.

Czytaj więcej

Pawilon Polski na Biennale w Wenecji zachwyca. O tej wystawie będzie głośno

Jak informuje na swojej oficjalnej stronie ośrodek Dolní Morava, konstrukcja waży 360 ton. Patrząc na tę podniebną konstrukcję, trudno uwierzyć, że jej waga jest tak wielka. Szerokość mostu wynosi zaledwie 1,2 metra.

Czy spacer tak długim i tak ciężkim mostem wiszącym na pewno będzie bezpieczny? Najwyraźniej tak, bo wstęp na most mają także dzieci, i to w każdym wieku. Konstrukcję podtrzymuje sześć głównych lin nośnych i 60 lin wiatrowych o różnych średnicach.

„Most Czasu”: między historią a nowoczesnością

Most Sky Bridge 721 stanowi część dwukilometrowego szlaku edukacyjnego o nazwie „Most Czasu” („Most Česu”). Wędrując nim, turyści będą mogli dowiedzieć się najciekawszych informacji o historii, kulturze ludzi mieszkających w tym zakątku Moraw.

Aby uatrakcyjnić całe doświadczenie, twórcy szlaku „Most Czasu” opracowali również interaktywną grę o tej samej nazwie, zawierającą elementy rozszerzonej rzeczywistości. Będzie ona miała formę aplikacji na smartfona. Wędrując szlakiem, gracz będzie jednocześnie zaliczał kolejne etapy gry.

Gra będzie zawierała sceny z historii regionu, które powstały między innymi z udziałem rekonstruktorów historycznych. Użytkownik będzie mógł wybrać jeden z dwóch wariantów gry: dla dzieci i dla dorosłych.

Twórcy szlaku przewidują, że całe doświadczenie – włącznie z przejściem przez Sky Bridge 721 – zajmie około półtorej godziny. Bilety można już nabyć z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie ośrodka (i takie rozwiązanie jest rekomendowane), będą też dostępne na miejscu.

Dotychczas tytuł najdłuższego pieszego mostu wiszącego należał do znajdującego się na północy Portugalii mostu Arouca 516 – jego długości można się domyślić. Teraz najnowszy rekordzista znajduje się tuż za naszą południową granicą. Co więcej, jest on znacznie dłuższy od Arouki – o ponad 200 metrów.

Ośrodek Dolní Morava posiada już na swoim terenie inną niezwykłą atrakcję. Chodzi o The Sky Walk – znajdujący się na wysokości 1116 metrów nad poziomem morza taras widokowy o bardzo ciekawej formie. Rozpościera się z niego szeroka panorama Sudetów.

Przygoda
Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przygoda
Trasa rowerowa przez wschodnią Polskę na liście najpiękniejszych w Europie
Przygoda
Mimo wojny, pod Lwowem rusza największy w Europie sztuczny stok narciarski
Przygoda
Nowa atrakcja na Słowacji: największy labirynt Europy Środkowej. Pomysł z Polski
Przygoda
Urlop na końcu świata: na Antarktydzie rusza pierwszy luksusowy kemping