Dubrownik przyciąga ekipy filmowe. Powstaje tam kolejna superprodukcja

Tego lata w Dubrowniku można spotkać tam wiele znanych twarzy ze świata szołbiznesu. W chorwackim kurorcie, rozsławionym przez serial „Gra o tron”, trwa właśnie casting do serialu „Wikigowie: Walhalla”, niebawem ruszą zdjęcia do tej produkcji.

Publikacja: 22.08.2022 10:59

W Dubrowniku kręcono między innymi sceny do serialu HBO „Gra o tron”.

W Dubrowniku kręcono między innymi sceny do serialu HBO „Gra o tron”.

Foto: Jonathan Chng

Serial produkcji Netflixa „Wikingowie: Walhalla” będzie kontynuacją serialu „Wikingowie”, który powstawał w latach 2013-2020. Jak informują lokalne chorwackie media, w Dubrowniku trwa właśnie casting na statystów do serialu. Z kolei we wrześniu zjedzie się do tego malowniczego chorwackiego miasta cała ekipa filmowa.

Wikingowie: Walhalla: serial z Dubrownika

Serial „Wikingowie” zyskał ogromną popularność wśród widzów Netflixa na całym świecie. Zdjęcia do produkcji kręcono w Norwegii i Irlandii. Tym razem ekipa serialu przeniesie się do Dubrownika. Zdjęcia ruszają już we wrześniu tego roku.

Szczegółów fabuły nowego sezonu póki co nie ujawniono. Wszystko jednak wskazuje na to, że tytułowi wikingowie będą kontynuować eksplorację Europy i dotrą aż na południe Europy.

Nic dziwnego, że twórcy „Wikingów” na miejsce do zdjęć wybrali właśnie Dubrownik. Doskonale zachowane mury obronne i malownicze uliczki tamtejszej starówki stanowią gotową filmową scenografię, która nie wymaga zbyt wielu dodatkowych prac przygotowawczych. Stare miasto w Dubrowniku jest tak cenne, że w 1979 roku w całości wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco.

Czytaj więcej

Plaże, zabytki – i gwiazdki Michelin. Chorwacja kulinarną potęgą w Europie

W Dubrowniku jest wszystko, czego potrzeba do nakręcenia efektownego filmu historycznego lub fantasy: znakomicie zachowane zabytki pamiętające wczesne średniowiecze, a także doskonała, słoneczna pogoda, która trwa tam aż do późnej jesieni.

Od wielu lat Dubrownik przyciąga nie tylko turystów, ale także filmowców z całego świata – również z Hollywood. „Wikingowie: Walhalla” to tylko jedna z wielu kasowych produkcji, których twórcy wybrali historyczne dalmackie miasto na scenerię dla swoich obrazów.

Dubrownik – ulubione miasto branży filmowej

Jednym z najsłynniejszych superprodukcji, do której sceny kręcono w Dubrowniku, był serial „Gra o tron” produkcji HBO, na podstawie książkowej sagi George’a R.R. Martina. Mury miasta „zagrały” rolę Królewskiej Przystani, czyli siedziby Siedmiu Królestw. Oprócz Dubrownika, tłem dla fabuły serialu były między innymi takie miasta jak Split, Szybenik, Trogir i Makarska.

Twórcy „Gry o tron” byli konsekwentni i w 2021 roku wrócili do Dubrownika. Nakręcili tam kolejną produkcję – serial „Ród Smoka” („House of Dragon”), który niedawno trafił na platformę HBO. Fabuła tego prequela dzieje się 300 lat przed wydarzeniami z ośmiosezonowej „Gry o tron”.

Nie trzeba było długo czekać, aby Dubrownik stał się mekką dla fanów „Gry o tron”. Od dekady na miłośników sagi czeka w mieście szereg atrakcji, między innymi wycieczki z przewodnikami do miejsc, w których kręcono zdjęcia do serialu, a także sklepy i stoiska z pamiątkami.

Turystyka serialowa i filmowa prężnie rozwija się w Dubrowniku od dobrych kilku lat. Oprócz twórców „Wikingów” i „Gry o tron” miasto przyciąga fanów innych superprodukcji, których powstało w tym mieście całkiem sporo. Mowa między innymi o takich filmach jak „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” z 2017 roku, „Robin Hood” z 2018 roku czy serialu „Sukcesja”.

Każdego roku Dubrownik odwiedzają setki tysięcy ludzi. Wielu z nich przyjeżdża do tego miasta tylko dlatego, że właśnie w nim powstawały zdjęcia do ich ulubionych produkcji.

Serial produkcji Netflixa „Wikingowie: Walhalla” będzie kontynuacją serialu „Wikingowie”, który powstawał w latach 2013-2020. Jak informują lokalne chorwackie media, w Dubrowniku trwa właśnie casting na statystów do serialu. Z kolei we wrześniu zjedzie się do tego malowniczego chorwackiego miasta cała ekipa filmowa.

Wikingowie: Walhalla: serial z Dubrownika

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Katedra Notre-Dame w Paryżu odzyskała iglicę. Remont wchodzi w kluczową fazę
Miasta
Opuszczona biblioteka w centrum Warszawy odzyska blask. Jest decyzja
Miasta
Władze Paryża pozbyły się hulajnóg z ulic. Teraz na celowniku znalazły się SUV-y
Miasta
„W Dubaju jest za dużo milionerów”. Dubajski miliarder boi się o swoje miasto
Miasta
Słynne muzeum w Berlinie zamknięte. Ponownie otworzy się dopiero za 14 lat
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości