Mimo wojny, pod Lwowem rusza największy w Europie sztuczny stok narciarski

Poza codzienną walką z rosyjskim agresorem, Ukraińcy walczą również o względną normalność tam, gdzie nie spadają bomby. Jednym z tych miejsc są okolice Lwowa, gdzie właśnie otwarto ogromny całoroczny stok narciarski.

Publikacja: 28.07.2022 13:04

Stok pod Lwowem wyposażony jest w armatki, które zimą będą w stanie zapewnić narciarzom śnieg.

Stok pod Lwowem wyposażony jest w armatki, które zimą będą w stanie zapewnić narciarzom śnieg.

Foto: Jeremy Bezanger

Liczący 19 tysięcy metrów kwadratowych stok to największy tego rodzaju obiekt w Europie. Jest on częścią całorocznego ośrodka wypoczynkowego. Od centrum Lwowa dzielą go cztery kilometry, zaś najbliższe lotnisko znajduje się w odległości dziesięciu kilometrów.

Lwów ma największy w Europie sztuczny stok narciarski

Pięciogwiazdkowy Hotel Resort Emily wzniesiono w miejscowości Winniki pod Lwowem. Znajduje się tam wzniesienie o tej samej nazwie, które umożliwiło budowę stoku. Resort jest malowniczo zlokalizowany nad Jeziorem Winnikowskim, a więc oprócz szusowania, można tam również popływać i wypocząć na piaszczystej plaży. Na terenie kompleksu znajdują się też baseny.

Zjazd tworzą dwa stoki o długości około 460 metrów i szerokości około 20 metrów. Koniec zjazdu znajduje się nad jeziorem, gdzie na narciarzy czekają quady, którymi mogą wjechać z powrotem na szczyt. Tam z kolei wzrok natychmiast przykuwa duża statua przedstawiająca czerwonego lwa, stojącego na tylnych łapach. To maskotka klubu piłkarskiego Ruch Lwów, którego właściciel jest inwestorem kompleksu.

Sztuczny stok może służyć narciarzom również zimą, kiedy w okresie od grudnia do marca górę pokrywa zwykle naturalny śnieg. Dostawy świeżego puchu zapewniają armatki śnieżne.

Czytaj więcej

Ukraińcy kręcą dokument na temat bitwy o Kijów. W filmie wystąpi polski generał

Narty i relaks nad wodą to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na gości w nowym ośrodku. To rozbudowany, wielofunkcyjny obiekt z sześcioma restauracjami, salą widowiskowa i centrum konferencyjnym, a także wieloma innymi pomieszczeniami, w których można zorganizować chociażby spotkanie biznesowe. Poza tym można tu skorzystać z parku wodnego, nowoczesnego spa z saunami, jacuzzi, salą gimnastyczną i gabinetami masażu, a nawet wysłuchać koncertu w amfiteatrze.

Gigantyczna inwestycja zawiera też największą w Ukrainie akademię piłki nożnej z sześcioma dużymi boiskami i salami treningowymi. Na terenie kompleksu ma powstać też zamknięty stadion piłkarski.

Na terenie kompleksu nie zabrakło nawet centrum medycznego, które wpisuje się w modny ostatnio trend tworzenia ośrodków wypoczynkowych, oferujących profesjonalne usługi medyczne i paramedyczne. Można tu na przykład poddać się terapii detoksykującej lub odmładzającej, a także skorzystać z usług kosmetologa, dietetyka i lekarzy różnych specjalizacji.

Sztuczne stoki narciarskie blisko Polski

Hotel Resort Emily to już kolejny ośrodek u naszych wschodnich sąsiadów, specjalizujący się w sportach zimowych. Chcąc poszusować za wschodnią granicą Polski, można też wybrać się na Litwę. W Druskiennikach znajduje się całoroczny stok karciarski, bardzo popularny wśród mieszkańców tej części Europy – i nie tylko. Powierzchnia całego kompleksu wynosi osiem hektarów, co plasuje go w czołówce największych tego rodzaju obiektów na świecie.

W odróżnieniu od tego pod Lwowem, część kompleksu w Druskienikach znajduje się pod dachem. Obiekt podzielono na trzy części: główną trasę zjazdową, trasę do nauki jazdy na nartach oraz trasę niezadaszoną. Na miejscu można pojeździć zarówno na nartach, jak i na snowboardzie.

Aby skorzystać z sztucznego stoku, który będzie jeszcze dłuższy od tego na terenie Hotel Resort Emily, można wybrać się na nieco dalszą wycieczkę – do Serbii. Największe w tym kraju centrum narciarskie znajduje się na terenie masywu górskiego Kapaonik na serbsko-kosowskim pograniczu. Ten imponujący rozległy górski kompleks zawiera trasy narciarskie o łącznej długości 52 kilometrów. Najdłuższa z nich liczy cztery kilometry. Na miejscu znajduje się też hotel, który przeszedł niedawno gruntowną modernizację.

Liczący 19 tysięcy metrów kwadratowych stok to największy tego rodzaju obiekt w Europie. Jest on częścią całorocznego ośrodka wypoczynkowego. Od centrum Lwowa dzielą go cztery kilometry, zaś najbliższe lotnisko znajduje się w odległości dziesięciu kilometrów.

Lwów ma największy w Europie sztuczny stok narciarski

Pozostało 91% artykułu
Przygoda
Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie
Przygoda
Trasa rowerowa przez wschodnią Polskę na liście najpiękniejszych w Europie
Przygoda
Nowa atrakcja na Słowacji: największy labirynt Europy Środkowej. Pomysł z Polski
Przygoda
Most–gigant przy granicy. Czesi otworzą wielką atrakcję turystyczną dla Polaków
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przygoda
Urlop na końcu świata: na Antarktydzie rusza pierwszy luksusowy kemping