Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie

Sky Bridge 721, najdłuższy na świecie podwieszany most pieszy, w te wakacje stał się wielką atrakcją dla turystów z Polski. Czeska konstrukcja trafiła właśnie na prestiżową listę najpiękniejszych miejsc na świecie według magazynu „Time”.

Aktualizacja: 12.07.2023 10:01 Publikacja: 13.07.2022 11:50

Sky Bridge 721 znajduje się w pobliżu granicy z Polską. Most otwarto wiosną 2022 roku i od początku

Sky Bridge 721 znajduje się w pobliżu granicy z Polską. Most otwarto wiosną 2022 roku i od początku stał się atrakcją obleganą przez turystów.

Foto: Czech Tourism/materiały prasowe

Sky Bridge 721 znajduje się w Sudetach Wschodnich, tuż pod czesko-polską granicą, w okolicach Śnieżnika. Od kiedy Czesi otworzyli spektakularny obiekt w maju tego roku, odwiedzają go tłumy turystów. I nic dziwnego – widoki zapierają dech w piersiach.

Sky Bridge w czeskich Sudetach – most-gigant tylko dla odważnych

Listę najlepszych atrakcji turystycznych na świecie stworzyło wspólnie międzynarodowe grono dziennikarzy i korespondentów magazynu „Time”. Do czołowej pięćdziesiątki dostały się te lokalizacje, które dostały najwięcej nominacji.

Wyniki głosowania udowadniają, że wcale nie musimy jechać na drugi koniec świata, aby podziwiać wspaniałe widoki, w dodatku z solidną dozą dreszczyku emocji. To wszystko zapewnia pieszy most Sky Bridge 721, rozpięty na wysokości 95 metrów nad doliną Mlýnskiego Potoku. To jedno z kilkunastu miejsc w Europie, które według redaktorów „Time” zasługują na szczególną uwagę.

Panorama Sudetów ze Sky Bridge 721 na pierwszym planie.

Panorama Sudetów ze Sky Bridge 721 na pierwszym planie.

Czech Tourism/materiały prasowe

Most łączy dwa masywy górskie: Slamník i Chlum. Jak sama nazwa wskazuje, jego długość wynosi 721 metrów. To całkiem długi spacer, w dodatku tylko dla odważnych – zważywszy na fakt, że pod stopami ma się prawie stumetrową przepaść, zaś szerokość mostu wynosi tylko 1,2 metra.

Czytaj więcej

Światowa czołówka: Wawel jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie

Co ciekawe, na most mogą wejść również dzieci, w dodatku w każdym wieku. Właściciele atrakcji gwarantują, że spacer po moście jest całkowicie bezpieczny. Ważącą 360 ton konstrukcję podtrzymuje sześć głównych lin nośnych i 60 lin wiatrowych o różnych średnicach.

Budowa Sky Bridge 721 dobiegła końca wiosną tego roku i trwała dwa lata. Most znajduje się na terenie górskiego kurortu Dolní Morava. Należy do niego również The Sky Walk – 55-metrowy spiralny taras z widokiem na Sudety, który wzniesiono na wysokości 1116 metrów nad poziomem morza.

Najlepsze atrakcji turystyczne w Europie – sprawdzone miejsca i nieoczywiste kierunki

Oprócz Sky Bridge 721, do grona najlepszych atrakcji turystycznych na świecie trafiło też dwanaście miejsc w Europie. Redaktorzy „Time” wymienili tu całe miasta (np. Kowno na Litwie, Kopenhagę, Marsylię czy drewniane miasto Skelleftea w Szwecji), a nawet regiony jak Alentejo w Portugalii czy włoską Kalabrię.

W rankingu magazynu „Time” Sky Bridge 721 znalazł się w znakomitym międzynarodowym towarzystwie. Oprócz najbardziej malowniczych miejsc w Europie, redakcja wybrała niezwykłe lokalizacje rozsiane na całym globie – a nawet w przestrzeni kosmicznej.

Z miejsc spoza Europy na liście znalazła się między innymi Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii, Arktyka, Jedwabny Szlak w Uzbekistanie, winiarski region Franschhoek w RPA, czy górska wioska El Chaltén w Argentynie.

Najbardziej chyba niezwykłym i zarazem najtrudniej dostępnym miejscem, które wyróżnili redaktorzy „Time”, jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Od niedawna można się na nią wybrać prywatnym lotem – oczywiście za odpowiednią opłatą. Skoro jednak znacznie bliższy Sky Bridge 721 oferuje prawdziwy (i dużo bardziej budżetowy) spacer w chmurach, to kto myślałby o ustawianiu się w kolejce na ISS?

Ile kosztuje bilet na most Sky Bridge 721 w Czechach? 

W tym sezonie najtańszy bilet na most Sky Bridge 721 to wydatek w wysokości 440 koron dla osoby dorosłej i 245 koron dla dziecka (poniżej 18. roku życia). Droższe są bilety, które pozwalają również skorzystać z innych atrakcji w okolicy – między innymi tarasu widokowego Ścieżka w chmurach. Najtańszy pakiet (kolej linowa, taras i wizyta na Sky Bridge 721) to dla osoby dorosłej koszt 995 koron. 

Co ważne – czas spędzony na moście Sky Bridge 721 nie jest limitowany, natomiast poruszać się można tylko w jedną stronę – latem niedozwolony jest ruch dwustronny na moście. Nie można też odwiedzić mostu z psem.

Sky Bridge 721 znajduje się w Sudetach Wschodnich, tuż pod czesko-polską granicą, w okolicach Śnieżnika. Od kiedy Czesi otworzyli spektakularny obiekt w maju tego roku, odwiedzają go tłumy turystów. I nic dziwnego – widoki zapierają dech w piersiach.

Sky Bridge w czeskich Sudetach – most-gigant tylko dla odważnych

Pozostało 93% artykułu
Przygoda
Trasa rowerowa przez wschodnią Polskę na liście najpiękniejszych w Europie
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Przygoda
Mimo wojny, pod Lwowem rusza największy w Europie sztuczny stok narciarski
Przygoda
Nowa atrakcja na Słowacji: największy labirynt Europy Środkowej. Pomysł z Polski
Przygoda
Most–gigant przy granicy. Czesi otworzą wielką atrakcję turystyczną dla Polaków
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Przygoda
Urlop na końcu świata: na Antarktydzie rusza pierwszy luksusowy kemping
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży