Globalny rynek ubrań z drugiej ręki rozwija się w zawrotnym tempie. Dlaczego ludzie coraz chętniej kupują używane ubrania? Powodem są nie tylko niższe ceny, ale również kilka innych kwestii. Przybywa też klientów i klientek, którzy chcą pozbyć się swoi starych ubrań w bardziej zrównoważony sposób — dlatego odsprzedają je.
Rynek ubrań z drugiej ręki za 10 lat zdominuje branżę odzieżową
Liczby mówią same za siebie — ludzie na całym świecie coraz częściej kupują ubrania z drugiej ręki, także Polki i Polacy. Potwierdzają to zarówno globalne, jaki krajowe dane.
Tych ostatnich dostarczyła niedawno popularna w Polsce platforma sprzedaży online Vinted. Na jej zlecenie w listopadzie 2023 roku agencja badawcza Stem Mark przeprowadziła badanie na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków w wieku od 18 do 50 lat.
Z ankiet wynikło, że aż dwie trzecie respondentów przyznało, że rzeczy z drugiej ręki kupują oni co najmniej tak często jak nowe. Bardziej skłonni do takich zakupów są mieszkańcy dużych miast.
Z kolei globalnych danych na temat dynamicznego wzrostu rynku ubrań używanych dostarczają w swoim najnowszym raporcie analitycy z innej platformy, ThredUp. Okazuje się, że w 2023 roku aż 52 procent respondentów kupiło używaną część garderoby lub akcesorium, a dwie na pięć rzeczy kupionych w ubiegłym roku pochodziło z drugiej ręki. Eksperci z ThredUp obliczyli też, że respondenci wydali połowę swojego budżetu na ubrania używane.