Moda leci w kosmos. Wielki powrót ubrań jak z „Odysei kosmicznej” Kubricka

Moda wkroczyła w „nową erę kosmiczną”. To ukłon do futurystycznej mody lat 60. oraz przełomu XX i XXI wieku. Świetnie przyjęta najnowsza kolekcja H&M przygotowana wspólnie z domem mody Rabanne pokazuje, jak duże było oczekiwanie na powrót „kosmicznej mody”.

Publikacja: 13.11.2023 11:29

Nowa kolekcja H&M przygotowana wspólnie z domem mody Rabanne pełna jest odniesień do projektów Paco

Nowa kolekcja H&M przygotowana wspólnie z domem mody Rabanne pełna jest odniesień do projektów Paco Rabanne'a z lat 60.

Foto: Materiały prasowe

Moda kołem się toczy — lubią powtarzać obserwatorzy trendów na wybiegach. Kolekcje czołowych domów mody na wiosnę i lato 2024 ponownie udowadniają, że to powiedzenie nie straciło na aktualności. W najnowszych kolekcjach wiele było odniesień do mody z ery kosmicznej lat 60. i ogólnie — estetyki jak z filmów science fiction.

Minimalizm, futuryzm i metaliczny połysk. Moda wkroczyła w nową erę kosmiczną

Moda zawsze podąża za rozwojem technologicznym i zmianami społecznymi, co było szczególnie widoczne na przestrzeni XX wieku. Jednym z bardziej wyrazistych przykładów była moda lat 60. Estetykę, który zdominował modę i design w tym okresie, nazwano erą kosmiczną — w odniesieniu do pierwszych udanych lotów w kosmos i dynamicznego rozwoju technologii.

Czytaj więcej

Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii

W dobie rozwoju sztucznej inteligencji i coraz śmielszej eksploracji kosmosu projektanci mody — i sami jej odbiorcy — ponownie sięgają po tę estetykę. W modzie kolejnych sezonów ponownie będzie królował futurystyczny minimalizm i metaliczny połysk, słowem — ubrania, które pamiętamy z takich filmów jak „2001: Odyseja kosmiczna”, „Solaris” z 1972 roku czy innych produkcji z gatunku science fiction.

Kolekcja H&M Rabanne.

Kolekcja H&M Rabanne.

Materiały prasowe

Takie spostrzeżenia mają eksperci z zajmującej się analizami trendów w modzie firmy Livetrend. Wyniki swoich obserwacji zawarli w raporcie pod tytułem „Trendstorming. SS24 Fashion Shows”.

Raport podsumowuje najbardziej wyraziste trendy z wiosenno-letnich kolekcji na 2024 rok i zarazem przewiduje, które z nich będą wiodące w kolejnych sezonach. Jednym z nich jest estetyka, którą analitycy nazwali „nową erą kosmiczną” („New Space Age”).

Modę w duchu „New Space Age” definiują przede wszystkim metaliczny połysk i kosmiczny blask. Gładka srebrzysta skóra i inne materiały kojarzące się ze skafandrami bohaterów filmów science fiction, pojawiły się w kolekcjach marek Akris czy Laguan. Z kolei marki La Pointe, Dawei czy Annakiki proponują fantazyjne, objętościowe kreacje z pomarszczonych metalicznych materiałów, których nie powstydziliby się już nie kosmonauci, ale kosmici.

W takim duchu jest też utrzymana najnowsza kolekcja H&M przygotowana z domem mody Rabanne. W kolekcji dla mężczyzn i kobiet dominują cekiny, połyskliwe tkaniny, kosmiczny „look”, mocno nawiązujący do najbardziej radykalnych projektów Paco Rabanne'a z końca lat 60., gdy hiszpański projektant zdobył popularność prezentując stroje z metalu czy plastiku. Kolekcja jest dostępna od 9 listopada.

Materiały prasowe

Bardzo wyraźnym trendem na kolejne sezony są też przejrzyste tkaniny, które już teraz są wszechobecne. Prada proponuje białą sukienkę mini z przykrywającą ją, przypominającą kosmiczną mgłę warstwą półprzeźroczystej tkaniny.

W podobnym kierunku poszły też marki jak Sportmax czy Y/Project, prezentując sukienki o różnych długościach, które więcej odsłaniały niż zasłaniały. Z kolei dom mody Armani zrobił ukłon w stronę tego trendu za sprawą eterycznego, półprzejrzystego koszulowego kombinezonu.

Oprócz trendu na prześwitujące materiały, swoją obecność silnie zaznaczył również szalenie modny power dressing. Minimalistyczne futurystyczne żakiety i garnitury pojawiły się u Tory Burch i Courreges, a garsonki z wiosenno-letniej kolekcji Versace wprost nawiązywały do mody lat 60.

Moda. Wracają inspiracje modą lat 60. — w uwspółcześnionym wydaniu

Ewidentne nawiązania do futurystycznej mody lat 60., a także przełomu milleniów, widać było również w sferze akcesoriów. Twarze modelek na wybiegach często zdobiły duże okulary o opływowych kształtach — tak jakby noszące je osoby miały za chwilę wejść do jakiegoś ultraszybkiego pojazdu przyszłości.

Uwagę analityków z Livetrend przykuły też całkowicie przeźroczyste torebki, które po raz pierwszy pojawiły się w latach 60., aby ponownie zrobić furorę na przełomie XX i XXI wieku. Armani i Anrealage postawiły na nowoczesny minimalizm, zaś Versace — na klasyczne, vintage’owe wzornictwo.

Metalicznemu blaskowi i tkaninom przyszłości towarzyszyła biel, szarości i jasne, świeże pastele podkreślające minimalistyczne fasony i proste linie. Najsilniej taka tonacja wybrzmiewa w monochromatycznych total lookach — i tych również nie zabrakło w kolekcjach wspomnianych wyżej marek, a także wielu innych.

Moda kołem się toczy — lubią powtarzać obserwatorzy trendów na wybiegach. Kolekcje czołowych domów mody na wiosnę i lato 2024 ponownie udowadniają, że to powiedzenie nie straciło na aktualności. W najnowszych kolekcjach wiele było odniesień do mody z ery kosmicznej lat 60. i ogólnie — estetyki jak z filmów science fiction.

Minimalizm, futuryzm i metaliczny połysk. Moda wkroczyła w nową erę kosmiczną

Pozostało 91% artykułu
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich