To nie napad: kominiarki są teraz najmodniejszym nakryciem głowy

Kominiarka dotąd nie kojarzyła się z szykiem czy elegancją, prędzej – z rabusiami czy stadionowymi kibolami. Tej zimy sytuacja uległa zmianie. O kominiarkach przypomniały sobie niemal wszystkie marki modowe.

Publikacja: 30.12.2021 13:37

Kominiarka? Owszem, ale w mocno złagodzonej wersji, w takiej nikt nie będzie wyglądał jak rabuś.

Kominiarka? Owszem, ale w mocno złagodzonej wersji, w takiej nikt nie będzie wyglądał jak rabuś.

Foto: Cottonbro

Czy nakrycie głowy, które złą sławę zawdzięcza przestępcom i terrorystom można „odczarować”? Okazuje się, że to możliwe. Tej zimy kominiarka, w wersji nieco przetworzonej, awansowała do rangi jednego z najpopularniejszych nakryć głowy.

Kominiarka: kiedy czapka to za mało

Zimą w naszej części Europy bywa bardzo zimno, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach. Czapka nie wystarczy, aby uchronić się przed siarczystym mrozem. To stricte praktyczny argument przemawiający za tym, aby sprawić sobie solidną kominiarkę – nie jedyny.

Wydaje się, że zimą 2021 roku równie istotny stał się argument natury estetycznej, zwłaszcza że kominiarki zyskały niezwykle zróżnicowane formy. Nie muszą być nawet uszyte z grubego materiału – wręcz przeciwnie. Kreatorzy mody proponują również głowę dzianinę o luźnym splocie, która delikatnie okala głowę.

Czytaj więcej

Piękne niedoskonałe: czego uczy nas popularność zjawiska ciałopozytywności?

Kominiarka to nieodłączny element ubiorów w stylu après ski – narciarskiej stylistyki, która jest teraz bardzo na czasie. I to nie tylko na stokach, ale również w zimowym miejskim krajobrazie. Udowodniły to chociażby najważniejsze domy mody, na nowo adaptując kominiarkę w swoich zimowych kolekcjach.

Zamiast czapki, głowy modele i modeli zdobiły kominiarki w najrozmaitszych kolorach i splotach. Wystarczy rzucić okiem na jesienno-zimową kolekcję Miu Miu, utrzymaną w stylistyce après ski. Z kolei kominiarki Marca Jacobsa budzą z skojarzenia z szykownymi nakryciami głowy z lat 20. ubiegłego stulecia.

Bardziej awangardowe, a nawet zabawne interpretacje na temat kominiarki proponuje Balenciaga, gdzie kominiarka w szachownicę stanowi mocny akcent w stylizacji. Z kolei u Givenchy kominiarka zyskała… rogi. Kominiarki pojawiły się także u Stelli McCartney, Moschino, Balmain, Celine, Vetements czy Rafa Simmonsa, by wymienić tylko kilka czołowych domów mody, które zdecydowały się na kreatywne reinterpretacje tego nakrycia głowy.

Efekt? TikTok oszalał na punkcie kominiarki, dla której Anglosasi wymyślili nazwę „balaclava”. W serwisie powstało ponad sto milionów filmików z tym hasztagiem. Z kolei już około 250 tysięcy użytkowników Instagrama pochwaliło się swoimi stylizacjami z kominiarką w roli głównej.

Kominiarka 2.0 – nigdy dotąd nie była tak szykowna

Kominiarka pojawiła się na chwilę na wybiegach jeszcze w 2018 roku. Alessandro Michele w kolekcji Gucci ozdobił kolorowe kominiarki klejnotami i pomponami. Również Calvin Klein, Dior, Alexander Wang, Maison Margiela i wiele innych domów mody zaprezentowało wtedy kominiarki z dzianiny w najrozmaitszych kombinacjach kolorystycznych.

Jednak dopiero w 2021 roku, kominiarka stała się jednym z najważniejszych jesienno-zimowych trendów, i chyba jednym z najbardziej zaskakujących. Z największych wybiegów to komfortowe i, jak się okazuje, potencjalnie bardzo szykowne nakrycie głowy, trafiło oczywiście także do sieciówek.

Kominiarka wpisuje się też we wciąż aktualną modę na dzianinę, która – zgodnie z najnowszym trendem – powinna otulać sylwetkę od stóp do głów. Co ciekawe, ludzie chcą produkować kominiarki nawet w domowym zaciszu: w ciągu ostatnich 12 miesięcy Google zarejestrowało wzrost zainteresowania tym, jak uszyć kominiarkę, aż o ponad pięć tysięcy procent.

Czy nakrycie głowy, które złą sławę zawdzięcza przestępcom i terrorystom można „odczarować”? Okazuje się, że to możliwe. Tej zimy kominiarka, w wersji nieco przetworzonej, awansowała do rangi jednego z najpopularniejszych nakryć głowy.

Kominiarka: kiedy czapka to za mało

Pozostało 92% artykułu
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich