Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”

Analiza najnowszej edycji rankingu najbogatszych ludzi świata „Forbesa” pokazuje, że wszyscy młodzi miliarderzy odziedziczyli majątek. W gronie miliarderów przed 30-tką nie ma ani jednej osoby, która sukces finansowy osiągnęłaby własną pracą.

Publikacja: 05.04.2024 09:42

Jessica Serfaty i Leonardo Maria del Vecchio, spadkobierca fortuny twórcy włoskiego koncernu Essilor

Jessica Serfaty i Leonardo Maria del Vecchio, spadkobierca fortuny twórcy włoskiego koncernu EssilorLuxottica.

Foto: ANDREA MEROLA/PAP/EPA

Na tegorocznej liście „Forbes” znalazła się również wąska grupa młodych miliarderów. Analiza majątków tych osób pokazuje zaskakującą prawidłowość: wszyscy miliarderzy z listy „Forbesa” w wieku 30 lat i młodsi odziedziczyli swoje majątki.

Lista miliarderów „Forbesa”: wszyscy przed 30-tką odziedziczyli swoje majątki

Dwoma najbogatszymi miliarderami w wieku poniżej 30 lat na liście „Forbesa” są 27-letni Firoz Mistry i jego 25-letni brat Zahan Mistry. To synowie Cyrusa Mistry, przez lata szefa hinduskiej firmy Tata Group, do której należą między innymi marki Jaguar, Land Rover oraz Range Rover.

Czytaj więcej

Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”

Cyrus Mistry zmarł w 2022 roku, przekazując synom 4,6 procent udziałów w koncernie Tata Sons, do którego należy Tata Group. Majątek każdego z braci szacuje się na 4,9 miliarda dolarów.

Bracia Mistry otwierają listę 15 miliarderów i miliarderek, którzy nie przekroczyli 30 lat. Jak zauważają analitycy „Forbesa”, po raz pierwszy od 15 lat w gronie osób w tym przedziale wiekowym nie ma „self made menów”, czyli przedsiębiorców, którzy samodzielnie dorobili się pierwszego miliarda dolarów.

W rankingu nie zabrakło 28-letniego Leonardo Marii, 22-letniego Luki i 19-letniego Clemente Del Vecchio. To trzej synowie nieżyjącego Leonarda Del Vecchio, założyciela firmy EssilorLuxottica, działającej w branży luksusowych okularów.

Każdy z braci Del Vecchio odziedziczył po po 12,5 procent udziałów w firmie Delfin, posiadającej prawie jedną trzecią akcji EssilorLuxottica. Daje im to po 4,7 miliarda dolarów „na głowę”.

Najmłodszą miliarderką jest z kolei 19-letnia Livia Voigt, której fortunę szacuje się na 1,1, miliarda dolarów. Swój majątek zawdzięcza posiadaniu 3,1 procent udziałów w brazylijskim koncernie WEG Industries, który założył jej dziadek, zmarły w 2016 roku Werner Ricardo.

Livia Voigt studiuje psychologię. Na liście 15 najmłodszych miliarderów i miliarderek figuruje również jej starsza siostra, 26-letnia Dora Voigt de Assis.

Sposób na pierwszy miliard? Urodzić się w odpowiedniej rodzinie

Jak ustalił „Forbes”, na świecie żyje 2781 miliarderów — najwięcej w historii. Analitycy spodziewają się, że w najbliższych latach będzie ich jeszcze więcej. Powodem jest fakt, że obecni najbogatsi ludzie na świecie to już sędziwi nestorzy rodzinnych imperiów, którzy przygotowują się do przekazania swoich fortun potomkom.

Mowa między innymi o 75-letnim Bernardzie Arnault, twórcy koncernu LVMH, 88-letnim przemysłowcu Charlesie Kochu czy 86-letnim Philipie Knightcie, założycielu marki Nike. Dzięki nim i innym biznesmenom w starszym wieku w ciągu najbliższych dwóch dekad nastąpi coś, co eksperci nazwali „wielkim transferem bogactwa”.

Wskutek tego zjawiska ponad tysiąc najbogatszych ludzi na naszej planecie przekaże swoim dziedzicom około 5,2 tryliona dolarów. Cytowani przez „Guardiana” eksperci z firmy konsultingowej Knight Frank przewidują, że dzięki temu pokolenie milenialsów będzie najbogatszą generacją w historii.

Warto dodać, że w gronie 15 najmłodszych miliarderów jest aż pięć rodzeństw: to bracia Mistry, Del Vecchio, siostry Andresen z Norwegii i Voigt z Brazylii oraz koreańskie rodzeństwo Kim. Wyraźnie pokazuje to stopień kumulacji światowego bogactwa w rękach garstki rodzin.

Na tegorocznej liście „Forbes” znalazła się również wąska grupa młodych miliarderów. Analiza majątków tych osób pokazuje zaskakującą prawidłowość: wszyscy miliarderzy z listy „Forbesa” w wieku 30 lat i młodsi odziedziczyli swoje majątki.

Lista miliarderów „Forbesa”: wszyscy przed 30-tką odziedziczyli swoje majątki

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Roszada w imperium najbogatszego człowieka świata. Nowy etap walki o sukcesję
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO