Dieta wegańska nie tak zdrowa jak uważano? „Nieakceptowalne błędy w badaniach”

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Do tej pory wiele badań przekonywało, że tak. Znana irlandzka lekarka doszukała się poważnych błędów metodologicznych w badaniach opisujących zalety diety wegańskiej.

Publikacja: 07.02.2024 09:15

Zdaniem autorki raportu, wątpliwości budzi jakość i przejrzystość danych, słuszność założeń autorów

Zdaniem autorki raportu, wątpliwości budzi jakość i przejrzystość danych, słuszność założeń autorów raportów na temat zalet kuchni wegańskiej, a także modele statystyczne, którymi się posługiwali

Foto: Abillion Unsplash

Od lat wielu naukowcy i dietetycy argumentują w swoich publikacjach, że warto przestawić się z diety zdominowanej przez produkty pochodzenia zwierzęcego na dietę wegetariańską czy nawet wegańską. Tymczasem z najnowszych analiz wynika, że badania wykazujące zalety diety roślinnej zawierają poważne błędy metodologiczne.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Na przestrzeni ostatnich lat na łamach bardzo wielu czasopism poświęconych zdrowiu i ekologii pojawiły się publikacje, których autorzy wymieniają prozdrowotne walory diety wegańskiej i wegetariańskiej.

Podkreślają oni w tych artykułach, że drastyczne lub całkowite wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego — przede wszystkim czerwonego mięsa i nabiału — będzie miało miało korzystny w pływ zarówno na kondycję środowiska, jak i na nasze zdrowie.

Czytaj więcej

Wypalona generacja Z: dwudziestolatkowie są zmęczeni i chcą zmienić pracę

Jednak profesor kardiochirurgii Alice Stanton z irlandzkiego Królewskiego College’u Chirurgicznego (Royal College of Surgeons) podała w wątpliwość wszystkie te założenia. Jej raport pod tytułem „Unacceptable use of substandard metrics in policy decisions which mandate large reductions in animal-source foods” opublikowano 5 lutego na łamach czasopisma „Nature”.

Stanton przeanalizowała raporty najbardziej wpływowych organizacji i instytutów działających na rzecz zdrowia i ekologii, które cytują ONZ, WHO czy Komisja Europejska, czyli instytucje mające realny wpływ na politykę zdrowotną i ekologiczną państw. Wzięła na warsztat publikacje założonej przez fundację Melindy i Billa Gatesów organizacji Global Burden of Disease Risk Factors Collaborators, a także popularnych czasopism „Lancet”, „Planet” i „Health”.

Badaczka zwraca uwagę w swoim raporcie, że publikacje te są obarczone istotnymi błędami, które nazwała „nieakceptowalnymi”. Jej wątpliwości budzi jakość i przejrzystość danych, słuszność założeń autorów tych raportów, a także modele statystyczne, którymi się posługiwali.

Czy warto rezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego?

„Większość, o ile nie wszystkie te raporty, które proponują znaczącą redukcję produktów pochodzenia zwierzęcego, wykorzystują globalne statystyki, a nie tak zwane dane pierwotne” — pisze Stanton. Badaczka zauważa też, że autorzy tych raportów notorycznie pomijają fakt, że białka i mikroelementy pochodzenia zwierzęcego są łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm w porównaniu z tymi pochodzenia roślinnego.

Co więcej — pisze Stanton w swoim raporcie — choć autorzy tych publikacji mają świadomość ograniczeń swoich metod badawczych, to nie nanieśli w nich odpowiednich poprawek. „W konsekwencji te błędne raporty w dalszym ciągu wywierają wpływ na decyzje dotyczące polityki żywieniowej oraz na międzynarodowe wytyczne w tej dziedzinie” — alarmuje Stanton.

Badaczka jednocześnie jasno formułuje potrzebę równego dostępu do zdrowego jedzenia, a także bardziej zrównoważonej produkcji żywności w obliczu zmian klimatycznych i kryzysu bioróżnorodności. „Szacuje się, że system żywienia odpowiada za około jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, zaś przekształcenie naturalnych ekosystemów na obszary rolne w największym stopniu przyczynia się do wymierania gatunków” — zauważa Stanton.

Od lat wielu naukowcy i dietetycy argumentują w swoich publikacjach, że warto przestawić się z diety zdominowanej przez produkty pochodzenia zwierzęcego na dietę wegetariańską czy nawet wegańską. Tymczasem z najnowszych analiz wynika, że badania wykazujące zalety diety roślinnej zawierają poważne błędy metodologiczne.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Kuchnia
Najlepsze kuchnie świata w 2024 roku. Polska w czołówce, wyprzedzamy potęgi
Kuchnia
Miasto z najlepszą kuchnią na świecie jest w Europie. Porażka potęg kulinarnych
Kuchnia
Ananas z różowym miąższem kosztuje majątek. Rośnie moda na owoce luksusowe
Kuchnia
Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin będzie na Pomorzu? Decyzja władz
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10