W świecie perfum zapanował mrok. Skąd taka popularność ciężkich zapachów?

Estetyczny maksymalizm rozlewa się coraz szerzej. W 2022 roku świat perfum zdominował zaskakujący trend – coraz chętniej sięgamy po zapachy mocne, ciężkie i mroczne. Jak wygląda czołówka najbardziej poszukiwanych perfum 2022 roku?

Publikacja: 20.10.2022 15:22

„Opium”, perfumy marki YSL, choć ciężkie i intensywne, od lat znajdują się w czołówce najbardziej po

„Opium”, perfumy marki YSL, choć ciężkie i intensywne, od lat znajdują się w czołówce najbardziej poszukiwanych produktów tego typu.

Foto: Hatem Boukhit

Przez wiele lat najmodniejsze i najbardziej popularne były lekkie i świeże, kwiatowo-owocowe perfumy. Teraz punkt ciężkości – nomen omen – przeniósł się na mocne, intensywne kompozycje zapachowe, w których kwiatowa subtelność schodzi na dalszy plan i ustępuje miejsca znacznie bardziej intensywnym nutom.

Najbardziej poszukiwane perfumy 2022 roku

Coraz chłodniejsza jesień i zbliżająca się zima z pewnością sprzyjają temu, że coraz częściej sięgamy po bardziej złożone kompozycje zapachowe, wpadające w nuty korzenne, drzewne i kadzidlane. To jednak tylko jeden z powodów wzrostu popularności perfum z tych kategorii zapachowych.

Być może mamy do czynienia z naturalną konsekwencją tego, że od dobrych kilku sezonów króluje w modzie maksymalizm. Wygląda na to, że chcemy, aby naszym wyrazistym stylizacjom towarzyszyły adekwatne zapachy.

Świadczy o tym najnowszy raport analityków brytyjskiej platformy agregującej kody rabatowe „Hey Discount”. Aby dowiedzieć się jakie perfumy cieszą się wśród konsumentów największą popularnością, sprawdzili oni, jakich zapachów najczęściej szukano w Google w 2022 roku. Przeanalizowano też treści na TikToku i Instagramie.

Absolutnym liderem zestawienia okazała się woda perfumowana dla kobiet „Baccarat Rouge 540” marki Maison Francis Kurkdjian, w którym eleganckiemu jaśminowi towarzyszy szafran, a także nuty drzewne, piżmowe i korzenne. Nie są to perfumy tanie – flakon o pojemności 70 mililitrów kosztuje ponad półtora tysiąca złotych. Wygląda jednak na to, że użytkowników spragnionych nietuzinkowych zapachów w ogóle to nie zraża. Trudno się dziwić – „Baccarat Rouge 540” uchodzą za jedne z najsłynniejszych perfum na świecie.

Czytaj więcej

„Biorę urlop, żeby się wyspać”. Turystyka dla niewyspanych to nowy fenomen

Drugie miejsce zajęła woda toaletowa „Dior Sauvage” – kompozycja takich nut jak bergamotka, pieprz, geranium i ambra, która swoją największą obecność zaznaczyła w mediach społecznościowych. Wysoka pozycja tego zapachu to też prawdopodobnie w dużej mierze efekt popularności Johnny’ego Deppa, o którym przez ostatnie miesiące było bardzo głośno.

Trzecią pozycję na podium zajął absolutny klasyk – „No. 5” marki Chanel. Choć legendarny, to jest to jeden z tych zapachów, które się kocha lub nienawidzi. Najwyraźniej „oldskulowy” charakter tych jedynych w swoim rodzaju perfum jest właśnie tym, czego szukają kobiety na całym świecie.

W gronie najbardziej pożądanych zapachów znalazły się też inne wyraziste perfumy, które zdążyły już zyskać miano kultowych. Bardzo popularne okazały się między innymi pachnące jak czarna kawa z przyprawami korzennymi „Black Opium” od Yves Saint Laurent czy pudrowo-ambrowe „Shalimar” marki Guerlain.

Dlaczego lubimy mroczne perfumy?

Z rankingu „Hey Discount” można też wysnuć wniosek, że preferencje miłośników pięknych zapachów bardziej krążą wokół wód perfumowanych niż toaletowych. Tych pierwszych w liczącym dziesięć pozycji zestawieniu pojawiło się aż siedem.

W rankingu nie zabrakło również nieco lżejszych zapachów, na przykład wód perfumowanych „Miss Dior” i „Flowerbomb” marki Viktor&Rolf czy wód toaletowych „Acqua Di Gio” i „CK One”. Mimo to zdecydowanie większą reprezentację w rankingu miały perfumy bardziej wyraziste, znajdujące się po cięższej stronie mocy.

Raport „Hey Discount” jest spójny z danymi, które na początku tego roku zebrała firma analityczna Expert Market Research. Autorzy raportu przewidywali, że w najbliższych miesiącach największą popularnością będą cieszyć się te najbardziej luksusowe zapachy. Pierwsze miejsce „Baccarat Rouge 540” wydaje się potwierdzać tezę, że właśnie nimi pragniemy rozpieszczać się w tych niełatwych czasach.

10 najbardziej poszukiwanych zapachów 2022 roku:

1. „Baccarat Rouge 540”, Maison Francis Kurkdjian, woda perfumowana

2. „Dior Sauvage”, Dior, woda toaletowa

3. „No. 5”, Chanel, woda perfumowana

4. „Miss Dior”, Dior, woda perfumowana

5. „Aventus”, Creed, woda perfumowana

6. „Black Opium”, Yves Saint Laurent, woda perfumowana

7. „Shalimar”, Guerlain, woda perfumowana

8. „Acqua Di Gio, Giorgio Armani, woda toaletowa

9. „Flowerbomb”, Viktor&Rolf, woda perfumowana

Przez wiele lat najmodniejsze i najbardziej popularne były lekkie i świeże, kwiatowo-owocowe perfumy. Teraz punkt ciężkości – nomen omen – przeniósł się na mocne, intensywne kompozycje zapachowe, w których kwiatowa subtelność schodzi na dalszy plan i ustępuje miejsca znacznie bardziej intensywnym nutom.

Najbardziej poszukiwane perfumy 2022 roku

Pozostało 93% artykułu
Kosmetyki
Kosmetyki Algoglow marki Sensum Mare: uwolnij swój naturalny blask
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Kosmetyki
Najbogatszy człowiek na świecie znów na zakupach. Przejmuje kolejną włoską markę
Kosmetyki
Trussardi Le Vie di Milano Edizione Millesimata: marzenie o Mediolanie
Kosmetyki
Wraca moda na najbardziej kontrowersyjne perfumy na świecie. „Migrena w sprayu”
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Kosmetyki
Słynna marka kosmetyczna na zakręcie. Zarząd przymusowy i zamknięcia sklepów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży