Filmy o procesach gwiazd to nowy trend. Czemu lubimy patrzeć na pranie brudów?

Przybywa seriali i filmów dokumentalnych o sądowych bataliach gwiazd. Ostatnie lata to wysyp procesów, w które zaangażowane są znane nazwiska ze świata Hollywood i spoza niego. Wydarzenia z sal sądowych stają się tematem filmów i seriali dokumentalnych.

Publikacja: 04.08.2023 09:01

Proces Gwyneth Paltrow, pozwanej przez narciarza, którego potrąciła na stoku, przyciągnął uwagę medi

Proces Gwyneth Paltrow, pozwanej przez narciarza, którego potrąciła na stoku, przyciągnął uwagę mediów z całego świata.

Foto: Rick Bowmer / POOL/AP POOL/PAP/EPA

Netflix opublikował zwiastun serialu dokumentalnego analizującego proces sądowy, który Johnny Depp wytoczył swojej byłej żonie, Amber Heard. To już druga produkcja na ten temat, jaka powstała w ostatnim czasie. Tylko w tym roku pojawi się jeszcze kilka innych dokumentów o sądowych bataliach, w które zaangażowane były gwiazdy Hollywood i celebryci. Z czego wynika zainteresowanie widzów tego rodzaju produkcjami?

Depp, Heard, Paltrow, Beckham: seriale i filmy dokumentalne o procesach gwiazd

Sądową batalię między byłym aktorskim małżeństwem, Johnnym Deppem i Amber Heard, którą okrzyknięto „procesem dekady”, obserwował i komentował cały świat. Przypomnijmy, że był to proces o zniesławienie, który aktor wytoczył w kwietniu 2022 roku swojej byłej żonie.

Czytaj więcej

Pracowitość staje się niemodna? Generacja Z woli nowy trend: „pracę dla lenia”

Przebieg procesu transmitowały na żywo czołowe amerykańskie media, informowano o nim media na całym świecie. W 2022 roku dwuczęściowy film dokumentalny na temat tego procesu zadebiutował na HBO. Teraz sprawą zajął się też Netflix, produkując swój dokument, który premierę będzie miał w sierpniu 2023 roku.

Kolejna produkcja pod tytułem „Gwyneth vs Terry: The Ski Crash Trial” przygotowuje amerykański serwis streamingowy Discovery+. Będzie on opowiadał o procesie, który aktorce Gwyneth Paltrow wytoczył emerytowany optometrysta Terry Sanders. Aktorka nieszczęśliwie zderzyła się z nim w trakcie jazdy na nartach w 2016 roku.

Jeszcze inna produkcja Discovery+, która ma pojawić się także w tym roku, będzie opowieścią o sprawie, w której centralnymi postaciami są syn Victorii i Davida Beckhamów Brooklyn oraz jego żona Nicola Peltz. Młodzi małżonkowie pobrali się w kwietniu ubiegłego roku.

Niestety, dwie byłe organizatorki ślubu, które przygotowywały ceremonię i wesele Beckhamów nie oddały zaliczki po ich zwolnieniu na kilka tygodni przed ślubem. Ojciec panny młodej, Nelson Peltz, wytoczył im więc proces, pozwane zrobiły to samo – i właśnie o tym traktować będzie dokument „Peltz-Beckham vs The Wedding Planners”.

To nie wszystko. Na Discovery+ pojawią się w tym roku jeszcze dwa inne dokumenty. Pierwszy to „Kim vs Kanye: The Divorce”, opowiadający o głośnym rozwodzie celebrytki Kim Kardashian i kontrowersyjnego rapera Kanye Westa. Drugi dokument przeanalizuje proces, jaki popularna wśród młodych słuchaczy raperka Megan Thee Stallion wytoczyła raperowi Tory’emu Lanezowi, który postrzelił ją w 2020 roku.

My vs. celebryci. Dlaczego tak bardzo interesują nas sądowe batalie z udziałem znanych osób?

Powód, dla którego gwiazdy pozwalają na produkowanie filmów i seriali dokumentalnych analizujących ich sądowe batalie, jest jasny. Produkcje te to kolejny sposób na podkręcenie własnej popularności – nawet jeżeli ujawniają szczegóły dotyczące trudnych wydarzeń z ich życia.

Dlaczego jednak widzowie tak chętnie oglądają tego rodzaju produkcje? Wydaje się, że przed ekrany telewizorów i komputerów ludzi przyciąga chęć podejrzenia życia słynnych i szalenie bogatych osób, które z naszej perspektywy toczy się niemalże na innej planecie.

Z drugiej strony celebryci także biorą śluby, rozwodzą się i miewają życiowe wypadki – zupełnie tak jak wielu z nas. Życie gwiazd staje się więc nieco bliższe i pojawia się poczucie pewnej wspólnoty z tymi osobami. Być może jest też tak, że widzowie odczuwają pewną mściwą satysfakcję, obserwując wpływowe i bogate gwiazdy na sali sądowej – czyli w wyjątkowo nienaturalnej dla nich, niekomfortowej sytuacji.

Potrzeby podglądania gwiazd, obserwowania ich życia, pozostaje niezmienna, inne jest jedynie medium. Niegdyś były to najczęściej tabloidy, potem internetowe serwisy plotkarskie. Teraz do tego grona dołączają platformy streamingowe. Sądowe batalie to od lat niezwykle telewizyjny temat, ale dotąd zajmował przede wszystkim widownię w USA. Serwisy streamingowe sprawiły, że potyczki na sali sądowej z udziałem gwiazd stały się „produktem” globalnym, zwłaszcza, że procesy Deppa, Paltrow, czy Beckhama dotyczą osób znanych na całym świecie.    

Netflix opublikował zwiastun serialu dokumentalnego analizującego proces sądowy, który Johnny Depp wytoczył swojej byłej żonie, Amber Heard. To już druga produkcja na ten temat, jaka powstała w ostatnim czasie. Tylko w tym roku pojawi się jeszcze kilka innych dokumentów o sądowych bataliach, w które zaangażowane były gwiazdy Hollywood i celebryci. Z czego wynika zainteresowanie widzów tego rodzaju produkcjami?

Depp, Heard, Paltrow, Beckham: seriale i filmy dokumentalne o procesach gwiazd

Pozostało 89% artykułu
Film
„Co poszło nie tak?”. Brytyjskie media bez litości dla 6. sezonu „The Crown”
Film
„Oppenheimer” to nie wyjątek: mamy erę bardzo długich filmów. 3 godziny to norma
Film
Burza po wypowiedzi Quentina Tarantino o brytyjskich aktorach. „Są jak fantomy”
Film
Horrory przeżywają drugą młodość. To zasługa generacji Z, która uwielbia się bać
Film
Francuzi mają dość fanów serialu „Emily w Paryżu”. „Nie sprzedajemy marzeń”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy