Polski mebel z nagrodą najbardziej prestiżowym konkursie świata designu

Pracownia Bonega Design prowadzona przez Łukasza Paszkowskiego i Kamilę Jakubowską-Szmyd zdobyła jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie designu. Zaprojektowany przez nich mebel zdobył nagrodę w konkursie Red Dot Design Awards 2023.

Publikacja: 02.10.2023 16:05

„Z dumą możemy powiedzieć, że nasza konsolka jest teraz uznawana za jeden z najbardziej znanych i ce

„Z dumą możemy powiedzieć, że nasza konsolka jest teraz uznawana za jeden z najbardziej znanych i cenionych mebli na świecie” – napisali projektanci informując o zdobyciu nagrody.

Foto: Materiały prasowe

Organizatorzy prestiżowego międzynarodowego konkursu Red Dot Design Awards 2023 w trakcie ceremonii w Singapurze przyznali nagrody w kategoriach z zakresu szeroko pojętego designu.

Ponownie wśród nagrodzonych projektów nie zabrakło polskiego akcentu. Prestiżowe wyróżnienie trafiło do Łukasza Paszkowskiego i Kamili Jakubowskiej-Szmyd, współzałożycieli rodzinnego biura projektowego Bonega Design z Zabrza.

Polski design z nagrodą Red Dot Design Awards 2023

Jury konkursu Red Dot Design Awards 2023 postanowiło nagrodzić polski projekt. Nagroda powędrowała do wykonanej ze stali konsolki o nazwie „Knot” projektu Łukasza Paszkowskiego i Kamili Jakubowskiej-Szmyd z pracowni Bonega Design.

Czytaj więcej

Opuszczone więzienie zmieni się w luksusowy hotel. Cele pełne przepychu

Angielska nazwa projektu, oznaczająca po polsku „węzeł”, doskonale oddaje wygląd mebla. Blat tego wysokiego stolika opiera się na metalowych nogach, które fantazyjnie oplata trzeci element, również ze stali. Produkt wchodzi w skład najnowszej kolekcji, w której znajduje się kilka innych mebli o podobnej stylistyce.

Czytaj więcej

Generacja Z ma już dość tostów z awokado. Woli nowy „hedonistyczny” przysmak

„To projekt z przymrużeniem oka. Jest zabawny, oryginalny i lekki” – czytamy w opisie produktu na oficjalnej stronie pracowni Bonega Design. Jury konkursu Red Dot Design Awards 2023 doceniło projekt zarówno za jego estetykę, jak i innowacyjność oraz funkcjonalność.

Inspiracją do zaprojektowania konsoli był dynamiczny styl życia mieszkańców wielkich miast, którzy są jednocześnie coraz bardziej uważni w kwestii tego, co kupują. Mają bowiem większą świadomość negatywnego wpływu masowej produkcji różnego rodzaju dóbr na środowisko.

Materiały prasowe

Lekki, wykonany rzemieślniczymi metodami stolik ma stanowić odpowiedź na potrzeby współczesnego konsumenta, dla którego coraz istotniejsze są zrównoważone ekologicznie decyzje zakupowe. Jako materiał projektanci wybrali stal ze względu na jej trwałość. Ich zdaniem konsolka może z powodzeniem może przechodzić z pokolenia na pokolenie, ładnie się starzejąc.

Autorzy projektu podkreślają tez, że stal nadaje się do recyklingu. Dzięki temu, kiedy stolik zakończy swoje „życie”, nie wyląduje na śmietniku, a zamiast tego – trafi do dalszego przetworzenia.

„Z dumą możemy powiedzieć, że nasza konsolka jest teraz uznawana za jeden z najbardziej znanych i cenionych mebli na świecie. ” – cieszą się projektanci, ogłaszając otrzymanie nagrody na swoim profilu na Instagramie.

Design z Polski z prestiżową nagrodą

Pracownię Bonega Design tworzą dekoratorka wnętrz Kamila Jakubowska-Szmyd i jej brat Łukasz Paszkowski, projektant wzornictwa przemysłowego i komunikacji wizualnej. Rodzeństwu przyświeca tworzenie różnego rodzaju produkty rzemieślniczych: mebli, dekoracji, szkła i wielofunkcyjnych przedmiotów z luksusowych materiałów.

W swoich projektach wykorzystują między innymi metal, szkło, naturalne kamienie i drewno. Łukasz Paszkowski jako indywidualny projektant ma na swoim koncie szereg nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. W swojej karierze zdobył już łącznie sześć wyróżnień w konkursie Red Dot Design Awards.

Jak podkreślają projektanci z Bonega Design, inspiracje czerpią z dorobku poprzednich epok, przyglądając się takim obszarom ludzkiej kreatywności jak architektura i sztuka. Jednocześnie chcąc być na czasie z najnowszymi trendami i potrzebami współczesnych ludzi, uważnie obserwują świat dookoła – i dużo podróżują.

Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a
Design
„Szybka moda” wkracza do świata mebli. Trzy lata i kanapa na śmietnik
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Design
„Niewidzialna kuchnia”: nowy trend wnętrzarski robi furorę wśród projektantów