Opuszczone więzienie zmieni się w luksusowy hotel. Cele pełne przepychu

Nnajstarsze więzienie w Japonii, zmieni się w luksusowy hotel. Trwa właśnie renowacja stuletniego obiektu, w którym jeszcze kilkanaście lat temu wyroki odsiadywali przestępcy.

Publikacja: 25.09.2023 14:48

Dawne więzienie Nara oddano do użytku w 1909 roku. Wewnątrz powstanie 48 luksusowych apartamentów.

Dawne więzienie Nara oddano do użytku w 1909 roku. Wewnątrz powstanie 48 luksusowych apartamentów.

Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości Japonii

Przez rozległy ceglany budynek na wschodnich obrzeżach miasta Nara w Japonii przez ponad sto lat przewinęły się tysiące więźniów.

W niedalekiej przyszłości we wnętrzach zabytkowego budynku znów będzie można spędzić noc, weekend lub kilka dni – jednak nie jako w roli osadzonego, ale całkowicie z własnej woli. Będzie tu się bowiem mieścił luksusowy hotel.

Opuszczone więzienie w Japonii zmieni się w luksusowy hotel

Jeszcze w drugiej dekadzie XXI wieku okazały budynek z czerwonej cegły zamieszkiwali więźniowie. Skazańcy trafiali tu, przyjeżdżając przez efektowną neoromańską bramę. Już niebawem tę samą bramę będą przemierzać hotelowi goście – i spać w tych samych celach, w których kiedyś swoje kary odsiadywali więźniowie.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy opuszczony dworzec uratowany przed ruiną. Jak wyglądają wnętrza?

Zabytkowy budynek, znany dotychczas Japończykom i turystom jako dawne więzienie w Nara, stanie się luksusowym hotelem o nazwie Hoshinoya Nara Prison. Historyczny obiekt w znajdującym się na wschód od Osaki i na południe od Kioto mieście Nara przechodzi właśnie prace modernizacyjne.

The Former Nara Prison Preservation and Utilization Co., Ltd

Za projekt renowacji budynku odpowiada znana japońska pracownia Azuma Architect & Associates z Osaki. Jej założyciel, zmarły w 2015 roku Takamitsu Azuma, był jednym z najwybitniejszych japońskich architektów i zarazem jednym z najważniejszych przedstawicieli XX-wiecznego modernizmu.

Po odświeżeniu ceglanej fasady i zaadaptowaniu wnętrz dawnego więzienia na hotel zabytkowy obiekt będzie mieścił 48 pokoi. Biuro architektoniczne nie ujawniło jeszcze szczegółowego projektu modernizacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości Japonii

Hotel będzie ciekawym kierunkiem podróży nie tylko dla miłośników luksusu, ale również zainteresowanych historią dawnego więzienia. Obok hotelu będzie bowiem funkcjonowało muzeum.

Renowacja budynku więzienia odbywa się we współpracy z firmą The Former Nara Prison Preservation and Utilization Co., która zajmowała się dotychczas konserwacją zabytku. Otwarcie hotelu Hoshinoya Nara Prison planuje się na 2026 rok.

Hotel Hoshinoya Nara Prison: więzienie zmieni się w hotel

Historia więzienia w Nara sięga początków XX wieku, a więc epoki Meiji. Jego budowę rozpoczęto w 1901 roku na zlecenie japońskiego Ministerstwa Prawa. Zaprojektowany przez Keijiro Yamashitę budynek ukończono w lipcu 1908 roku. Rok później zaczęli tu trafiać pierwsi więźniowie.

Obiekt przeznaczono dla 650 osadzonych. Zdarzało się jednak, że mieszkało tu nawet ponad 900 skazańców. Centralną częścią obszernego kompleksu jest dawny budynek administracyjny, od którego promieniście rozchodzi się pięć podłużnych budynków mieszczących cele. Na terenie więzienia znajduje się szereg innych obiektów i ogród.

Więzienie w Nara było jednym z kluczowych osiągnięć modernizacji, jaką przechodziła wówczas Japonia. Pod względem technologicznym, a także kulturowym kraj ten tkwił dotychczas jeszcze w epoce średniowiecza.

Na przestrzeni XIX i XX wieku Japończycy byli świadkami bezprecedensowego, dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego w ich kraju. Więzienie w Nara było jednym z tak zwanych Pięciu Wielkich Więzień epoki Meiji, jakie powstały w Japonii w tym okresie.

W lutym 2017 więzienie w Nara zamknięto, zaś mieszczący je kompleks wpisano na listę dziedzictwa kulturowego Japonii. Uznano bowiem, że obiekt ma duże znaczenie zarówno dla historii, jak i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. W międzyczasie obiekt przeszedł w prywatne ręce. Nowym właścicielem dawnego więzienia w Nara została japońska firma Hoshino Resorts, posiadająca sieć luksusowych hoteli rozsianych w całym kraju.

Przez rozległy ceglany budynek na wschodnich obrzeżach miasta Nara w Japonii przez ponad sto lat przewinęły się tysiące więźniów.

W niedalekiej przyszłości we wnętrzach zabytkowego budynku znów będzie można spędzić noc, weekend lub kilka dni – jednak nie jako w roli osadzonego, ale całkowicie z własnej woli. Będzie tu się bowiem mieścił luksusowy hotel.

Pozostało 89% artykułu
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?